Ludzie prezydenta PiS. O czym to świadczy, żeby w oficjalnym komunikacie z wizyty Dudy w Domu Opieki Społecznej, nie użyć ani razu słowa "pielęgniarka"?

3 min czytania
Aktualności
Ludzie prezydenta PiS. O czym to świadczy, żeby w oficjalnym komunikacie z wizyty  Dudy w Domu Opieki Społecznej,  nie użyć ani razu słowa "pielęgniarka"?

 

 

 

W komunikacie na stronie prezydenta Dudy z dnia 20 listopada czytamy:

W przededniu Dnia Pracownika Socjalnego jestem tu po to, by podziękować państwu za pracę i złożyć serdeczne życzenia – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z pracownikami Domu Pomocy Społecznej „Chemik” w Warszawie.
 
– Chciałbym podziękować w imieniu Rzeczypospolitej i wszystkich Polaków – i tych, którzy potrzebują tej opieki pracowników socjalnych, i tych, którzy jej nie potrzebują, ale doskonale zdają sobie sprawę, jak bardzo jest ona potrzebna – kontynuował prezydent.
 
Andrzej Duda podkreślił, że poziom, na jakim państwo dba o sprawy opieki socjalnej, o godność życia, jest świadectwem o tym państwie – czy jest to państwo silne, czy jest to państwo, w którym zasada solidaryzmu społecznego jest realizowana. – Wielką moją ambicją, a także mam nadzieję, że ambicją obecnego rządu pani premier Beaty Szydło, jest to, aby ten poziom się podnosił – zaznaczył.
 
Podziękował dyrekcji domu, pracownikom oraz władzom Warszawy. Zdaniem prezydenta o sprawy związane z opieką socjalną powinno dbać całe państwo, rozumiane nie tylko jako władza centralna, ale też samorządowa, publiczna. Wyjaśnił, że oznacza to "zadbanie o godność życia wszystkich obywateli, także tych, którzy są starsi, także tych, którzy znajdują się w trudnej życiowej sytuacji, którzy – mówiąc krótko – tej pomocy potrzebują".

 

 

Na spotkaniu była obecna także poseł mec. Małgorzata Wypych, wdowa po zmarłym w katastrofie smoleńskiej ministrze w KPRP Pawle Wypychu. Wypych był także m.in. dyrektorem Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, dyrektorem Biura Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych i prezesem ZUS. – Rzeczywiście Paweł był niezwykle zaangażowany w swojej pracy zawodowej w sprawy pomocy społecznej, w sprawy wsparcia dla ludzi wykluczonych społecznie, najsłabszych – wspominał Andrzej Duda. 
 
Prezydent mówił, że z badań przeprowadzonych w 2011 r. wynika, że 48 proc. pracowników socjalnych ma wyższe wykształcenie, a 56 proc. z nich podjęło tę pracę z powołania. – To niezwykłe i wspaniałe, bo ta praca tego wymaga – komentował Andrzej Duda.

Zaznaczył, że pracownicy socjalni powinni być dobrze wynagradzani. – Mam nadzieję, że z czasem to będzie możliwe, bo dla mnie to także będzie świadectwo tego, czy nasze państwo rozwija się w dobrym kierunku. Jeżeli takie zawody zaczną być dobrze wynagradzane, to będzie to świadectwo tego, że w Polsce dobrze się dzieje – mówił.

Przypomniał, że w sierpniu podpisał nowelę ustawy o pomocy społecznej, która wzmacnia bezpieczeństwo pracowników socjalnych. Nowe przepisy m.in. zapewniają im asystę policji przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego i wykonywaniu pracy socjalnej.

Podkreślił, że sytuacja demograficzna Polski wymaga, by tworzyć politykę senioralną. – Potrzeba dobrej polityki, która pozwoli osobom starszym nie tylko mieć poczucie (…) godnego życia, ale przede wszystkim mieć poczucie, że są w tym życiu na świecie potrzebni – podkreślał.

Prezydent zaznaczył, że państwo powinno realizować dobrą politykę zarówno wobec osób starszych jak i wobec rodzin. Mówił, że z satysfakcją przyjął, że w programie przedstawionym przez premier Szydło mocno zostały zaakcentowane kwestie związane z pomocą rodzinie.

– Chciałem wszystkim pracownikom socjalnych w Polsce złożyć najserdeczniejsze życzenia na to jutrzejsze święto i chciałem państwu jeszcze raz podziękować za służbę i za poświęcenie. Mam nadzieję, że państwo polskie poprzez rządzących będzie w stanie zrobić dla państwa i dla państwa podopiecznych tyle, ile państwo robicie – powiedział na zakończenie Andrzej Duda.
 
Prezydentowi w wizycie towarzyszył Szef Gabinetu minister Adam Kwiatkowski. Po spotkaniu z pracownikami Andrzej Duda rozmawiał z mieszkańcami domu.
 
Dyrektor DPS "Chemik" Renata Lapsz oceniła, że wizyta prezydenta w przeddzień święta pracownika socjalnego, to "wyraz uznania i szacunku", za co bardzo dziękuje. Mówiła, że "Chemik" został wybudowany przez Warszawską Fabrykę Kosmetyków Pollena Uroda na początku lat 70. i pierwotnie był przeznaczony dla pracowników zakładu; stąd jego nazwa. W DPS przebywa 100 osób, kobiet i mężczyzn, których średnia wieku przekracza 80 lat.
 
(inf. własna, PAP)

 

 

 

Zobacz także artykuły w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych. Nakład – 50 tysięcy egzemplarzy.

 

 

 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8426 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek - przyganiał kocioł garnkowi.

5 min czytania
Pielęgniarka Krystyna Ptok w coraz lepszej formie… Pani przewodnicząca związku pielęgniarek nie przestaje zaskakiwać. Obserwator, który być może przyleciał z innej galaktyki,…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Izby pielęgniarek – jak dorobić do gigantycznego wynagrodzenia setki tysięcy złotych.

4 min czytania
Izba pielęgniarek zrealizowała projekt szkoleniowy za 112 milionów złotych. Czy działacze izbowi mający sowite wynagrodzenia realizowali przedmiotowy projekt nie pobierając wynagrodzenia? Pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płacSkładki ściągane przez izbęWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – ustawa o wynagrodzeniach została zamrożona.

2 min czytania
Poseł w sejmie o poczynaniach koalicji rządowej w kontekście ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek – „To jest wstyd i hańba”… Pielęgniarki i położne…
Komentarze