Maj to okres kiedy władze wszelkiej maści okazują pielęgniarkom DOBROĆ. Idzie 12 maja. Trzy izby pielęgniarskie zostają odznaczone(?) medalem. "Zawód pielęgniarki i położnej niezmiennie cieszy się w naszym kraju szacunkiem i zaufaniem."

2 min czytania
Aktualności

 

*Kliknij na FB i zobacz komentarze

 

Z okazji obchodzonego w tym roku ćwierćwiecza samorządu pielęgniarskiego w Polsce trzy działające w naszym regionie okręgowe izby pielęgniarek i położnych – bydgoska, toruńska i włocławska – otrzymują najwyższe marszałkowskie odznaczenie, medal Unitas Durat Palatinatus Ciuaviano-Pomeraniensis. Dziś (6 maja) gala jubileuszowa w Toruniu.
 
– Zawód pielęgniarki i położnej niezmiennie cieszy się w naszym kraju szacunkiem i zaufaniem. Wielka w tym zasługa wszystkich tych wspaniałych osób, które z wielkim zaangażowaniem realizują swoją trudną i odpowiedzialną misję profesjonalną – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
 

Powołany w 1991 roku samorząd pielęgniarek i położnych, do którego przynależność jest obowiązkowa, jest dla tego środowiska tym czym podobne instytucje dla innych zawodów zaufania publicznego – przyznaje prawo wykonywania zawodu i prowadzi rejestry osób je posiadających, dba o przestrzeganie etyki zawodowej i standardy profesjonalne, integruje środowisko i reprezentuje jego interesy. Tradycyjnie angażuje się też na rzecz edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, zajmując stanowisko we wszystkich istotnych kwestiach dotyczących zdrowia publicznego. Krajową strukturą samorządową jest Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, izby okręgowe sprawują swój mandat w terenie.
 
W Kujawsko-Pomorskiem działają trzy okręgowe izby pielęgniarek i położnych – w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Przyznane im w tym roku Medale Marszałka Województwa Unitas Durat są wyrazem dostrzegania ważnej społecznie roli tych instytucji oraz ukłonem w stronę najliczniejszej w służbie zdrowia grupy zawodowej.    
 
Reprezentacje OIPiP w Toruniu i OIPiP we Włocławku odbiorą odznaczenia dziś (6 maja) podczas gali jubileuszowej w toruńskim hotelu Filmar. Medal dla OIPiP w Bydgoszczy zostanie wręczony podczas uroczystości jubileuszowej zaplanowanej w tym mieście na 20 września.
 
W Polsce jest zarejestrowanych nieco ponad 280 tysięcy pielęgniarek, zdecydowana większość z nich (ponad 98 procent) to kobiety. Ich praca jest ciężka fizycznie, wyczerpująca psychicznie, często zmianowa i notorycznie niedopłacona (średnia zarobków to tylko nieco ponad 80 procent wynagrodzenia w gospodarce), dlatego zainteresowane kształceniem w tym kierunku jest niewielkie. W efekcie średnia wieku stale rośnie, aktualnie wynosi 48 lat. Jednym z artykułowanych od lat i do dziś niezrealizowanych postulatów środowiska jest wypracowanie standardów zatrudnienia pielęgniarek w relacji do liczby pozostających pod opieką pacjentów, co jest normą w Europie.
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego  
 
6 maja 2016 r.

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8991 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek – tańsze zabiegi pielęgnacyjne.

1 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje ze studiem kosmetycznym Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, informuje na swojej stronie internetowej, o podjęciu współpracy ze…
Aktualności

Niższe ceny paliw dla pielęgniarek.

2 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje z firmą LOTOS Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, odpowiadając na ofertę firmy LOTOS włączyła się do programu…
Aktualności

Pielęgniarka - bezpłatna konferencja on-line.

1 min czytania
2–3 września 2021 roku on-line Informujemy, że XIV Krakowskie Dni Dializoterapii, tak zawsze cieszące się wielką popularnością, będą miały formę wir­tu­alną. Zapraszamy…
Komentarze