Małopolskie pielęgniarki uciekają za granicę. Wyjeżdżają do Francji, Szwajcarii, Belgii, Irlandii, Anglii. Tylko do placówek medycznych Paryża w ubiegłym roku trafiło 250 pielęgniarek z Małopolski.

1 min czytania
Aktualności

W ubiegłym roku z Małopolski wyjechało 680 pielęgniarek i pielęgniarzy. W tym miesiącu do Małopolskiej Izby Pielęgniarek i Położnych wpłynęło już 110 wniosków o uznanie kwalifikacji zawodowych. Jednocześnie spośród 180 ubiegłorocznych absolwentów studiów pielęgniarskich w województwie pracę podjęło dotąd zaledwie 49 osób.

Wśród tych, którzy w ubiegłym roku wyjechali z Małopolski do pracy za granicą, 35 osób legitymuje się dyplomem magistra, 140 dyplomem licencjata, a 32 dyplomami położnych. Emigrują przede wszystkim instrumentariuszki, pielęgniarki anestezjologiczne i psychiatryczne.

Wyjeżdżają do Francji, Szwajcarii, Belgii, Irlandii, Anglii. Tylko do placówek medycznych Paryża w ubiegłym roku trafiło 250 pielęgniarek z Małopolski. Instrumentariuszki oraz pielęgniarki anestezjologiczne zarabiają tam 4 tys. euro miesięcznie (otrzymują też mieszkanie za 68 euro miesięcznie); pielęgniarki pozostałych specjalności – 2,8 tys. euro.

Zdaniem przewodniczącego Małopolskiej Izby Pielęgniarek i Położnych Tadeusza Wadasa, lawiny emigracji zarobkowej personelu medycznego przy obecnych wynagrodzeniach nie sposób powstrzymać; w Polsce pielęgniarka zarabia średnio 1400 zł brutto.

Do wyjazdów przygotowują się nie tylko młodzi i wykształceni. Kwalifikacje podnoszą także starsze osoby, które nie mają wyższego wykształcenia. Na 2-letni kurs specjalizacji anestezjologicznej na jedno miejsce startują aż 3-4 osoby.

Według prognoz w ciągu najbliższych 5 lat na emeryturę będzie przechodziło coraz więcej pielęgniarek. Nie ma ich kto zastąpić. Pielęgniarki z Ukrainy, Rosji czy Mołdawii, chcąc wykonywać u nas swój zawód, muszą najpierw uzyskać polskie obywatelstwo, a potem nostryfikować swoje dyplomy. Poza tym nie ma chętnych, bo warunki oferowane przez polskie szpitale pielęgniarkom ze Wschodu nie są dla nich atrakcyjne.

źródło informacji: Dziennik Polski

Zobacz też:

Uznawanie Kwalifikacji Zawodowych w Krajach Unii Europejskiej  – rgulacje prawne

Uznawanie kwalifikacji w krajach UE i Polsce

Praca za granicą

 


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek wybrał jednak pudrowanie syfa.

2 min czytania
Pani przewodnicząca Krystyna Ptok o sytuacji związanej z projektem ustawy autorstwa związku pielęgniarek, obecnie procedowanym w sejmie… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek - pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji.

1 min czytania
Pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji w sprawie złośliwego zaszeregowania do grup w siatce płac W najnowszym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze