Mam dosyć pielęgniarek z grupy 2 – mówi dyrektor.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Mam dosyć pielęgniarek z grupy 2 – mówi dyrektor.

Dyrektor szpitala pisze pismo do kadry pielęgniarskiej

UWAGA! Prosimy o przesyłanie wszelkich pism, które są adresowane do pracowników podmiotów leczniczych w związku z obecną regulacją wynagrodzeń. Pism, które dotyczą nowej siatki płac. Także treści porozumień podwyżkowych zawieranych pomiędzy związkami zawodowymi a zarządzającymi podmiotami leczniczymi. Powyższą dokumentację prosimy przesyłać na adres mail: [email protected] Za przesłaną korespondencję w powyższej sprawie z góry redakcja portalu serdecznie dziękuje.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje poniżej pismo dyrektora jednego ze szpitali wojewódzkich. Zdjęcie poniższego komunikatu zostało przesłane przez użytkownika pielegniarki.info.pl. Bardzo dziękujemy za przesłanie przedmiotowej korespondencji.

Pielęgniarki koordynujące kliniki/oddziały …

Uprzejmie informuję, że liczba pielęgniarek zatrudnionych na stanowisku specjalista pielęgniarka (z posiadanym wykształceniem magistra pielęgniarstwa i specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa) jest wystarczająca do realizacji świadczeń zdrowotnych przez…

W związku z powyższym przeszeregowanie pracownika na stanowiska specjalista pielęgniarka będzie stosowane wyłącznie w szczególnych okolicznościach w zależności od aktualnych potrzeb pracodawcy.

Dyrektor szpitala

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Pierwsza sprawa – czy dyrektor szpitala może tak postąpić?

To jest idealny przykład na liczną korespondencję kierowaną przez pielęgniarki i położne do redakcji portalu. Bardzo często zadający pytanie w jednym zdaniu odnoszą się do problemu i proszą o stanowisko. Czy dyrektor tak może zrobić? Czy pielęgniarka naczelna może wydać takie polecenie? Czy pielęgniarka oddziałowa ma prawo tak postąpić?

Pytający zapewne oczekują konkretnej odpowiedzi – tak czy nie? Niestety tego nie otrzymają. Trudno bowiem na podstawie jednego zdania ustosunkować się do często złożonego i wielowątkowego zagadnienia.

Czy dyrektor szpitala może tak postąpić wobec pielęgniarek i położnych

Wracajmy do podstawowego pytania… czy dyrektor szpitala może tak postąpić?

Odpowiedź najprostsza – tak. Ale…

I tu zaczynają schody. Wyobraźmy sobie, że pielęgniarka teraz idzie do tego dyrektora i mówi, że jej należy się też zaszeregowanie do grupy 2. Dyrektor pyta? A jakie ma pani argumenty. Bo ja się też uczyłam… Jak inne pielęgniarki miały wolne to ja soboty i niedziele byłam na uczelni. I takie tam bzdety… Czy to zadziała? Zdecydowanie nie!

A takich argumentów używają pielęgniarki z grupy 2 wobec pielęgniarek z grupy 6. Dla usankcjonowania różnicy w wynagrodzeniach osób wykonujących ten sam zakres obowiązków. Posiadających te same uprawnienia zawodowe. Różnicy w samej podstawie wynagrodzenia zasadniczego – 2 tys. PLN.

I czy to jest prawe i sprawiedliwe? Nie – to jest pogwałcenie sprawiedliwości społecznej. Odzieranie z godności zawodowej. To jest dyskryminacja. To zdecydowanie gwałt na kodeksowej zasadzie: jedna praca – jednakowa płaca.

Ile kancelarii prawnych tyle interpretacji

Musimy mieć świadomość jako grupa zawodowa, że bez obsługi prawnej na poziomie – nie zakładów pracy – ale ogólnopolskim – nie mamy szans na skuteczną walkę o nasze interesy zawodowe.

Powyższa sprawa to dobry przykład na uwarunkowania w jakich nam przyszło funkcjonować jako środowisko zawodowe. Kiedy dyrektor zwróci się do kilku kancelarii prawnych o wydanie opinii, w sprawie poruszonej powyżej – czy miał prawo tak postąpić – to dostanie kilka interpretacji.

Jedne z nich będą korzystne dla pana dyrektora. Inne nie! Jakie opinie pokaże pielęgniarkom dyrektor szpitala? Te korzystne dla siebie. Te niekorzystne schowa do szuflady. Takie jego prawo aby bronić słuszności swojego stanowiska.

Pielęgniarki miotają się po dyżurkach…

Co na to pielęgniarki? W zdecydowanej większości miotają się po dyżurkach jak w ukropie.

A mogło być tak pięknie…

Pielęgniarki powyższe pismo przesyłają do izby pielęgniarskiej. W poniedziałek. Natomiast już w czwartek na biurko dyrektora trafiają opinie z trzech kancelarii prawnych podważające legalność jego postępowania.

W tym samym czasie pielęgniarki i położne organizują protest. Nie akcję strajkową – protest! Nie ma czasu na spory zbiorowe i strajki. Protest. Na to nie potrzeba pozwoleń i uzgodnień.

Równolegle pielęgniarki i położne podpisują pełnomocnictwa dla kancelarii prawnych do reprezentowania ich przed sądem pracy, w tej konkretnej sprawie. W następny poniedziałek dyrektor otrzymuje na biurko wezwanie przedsądowe.

Teraz schodzimy na ziemię…

No tak ale pielęgniarki i położne z grup 2 oraz 5 i 6 mają różne spojrzenie na powyższa sprawę…

Na początku lipca redakcja portalu opublikowała artykuł, który był próbą przeciwdziałania opisanym powyżej działaniom dyrekcji podmiotów leczniczych. Niektórzy wyśmiali tezy zawarte w artykule. Szkoda. Kto wysłał takie pismo ma potężne argumenty, które mogą odegrać decydujące znaczenie w Sądzie Pracy. Jeszcze nie jest za późno…

Dalsza część informacji w powyższym zagadnieniu jutro na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych o godz. 8.00

Fakty. Komentarze. Codziennie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 197

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7597 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Czy Niedzielski zwróci godność zawodową pielęgniarkom z grupy 6?

2 min czytania
Minister zdrowia po 6 latach dostrzegł, że siatka płac pielęgniarek ma wady… Można powiedzieć, że dzień 27 stycznia 2023 roku to taki…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Jaka wysokość odszkodowania dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Analiza wysokości odszkodowania dla dyskryminowanych pielęgniarek i położnych z grupy 6 Sprawa dyskryminującej siatki płac nabiera w ostatnich dniach znacznego przyspieszenia. Wbrew…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Top 3 torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek.

1 min czytania
Torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek. Torba medyczna powinna być podstawowym wyposażeniem każdej pielęgniarki, aby pomieścić wszystkie niezbędne materiały potrzebne do udzielenia pomocy…
Komentarze
×
Aktualności

Ranking podkładów do twarzy 2022.