Mariusza Mielcarka kilka refleksji o zembalowym dla pielęgniarek.

2 min czytania
1200 PLN do podstawy pielęgniarekAktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Mariusza Mielcarka kilka refleksji o zembalowym dla pielęgniarek.


Zembalowe dla pielęgniarek – historia poniżania pielęgniarek

Instytucja zembalowego dla pielęgniarek sięga roku 2015, kiedy to izba i związek pielęgniarek podpisały z ministrem zdrowia oraz prezesem NFZ porozumienie. Kuriozalnie, strony porozumienia uzgodniły, że treść porozumienia zostanie upubliczniona po dwóch tygodniach.

Na mocy tego porozumienia ustalono, że pielęgniarki dostaną nie podwyżki wynagrodzenia ale …. dodatki. Przez cztery lata. A związek pielęgniarek zobowiązał się, że nie będzie w tym czasie prowadził akcji protestacyjnych (kolejne kuriozum).  

Wysokość ustalonych dodatków? Jałmużna! 

Jałmużna według definicji słownikowej to: datek dla biednych i potrzebujących". 

I tak pielęgniarka przez pierwszy rok miała otrzymywać dodatek netto 231 PLN.

W drugim roku: 462 PLN. W trzecim: 693 PLN. I odpowiednio w czwartym: 924 PLN. 

To jest dodatek. Czyli nie ma od niego liczonych pochodnych: wysługi lat, dodatków za pracę w godzinach nocnych, świątecznych oraz w nadgodzinach. Także nagrody jubileuszowej. Takie działanie pracodawców jest niezgodne z prawem. Dlatego w sprawie nagród jubileuszowych, sprawy oddane do Sądu Pracy są przez pielęgniarki wygrywane.

To nie żart, ale dyrektorzy niektórych szpitali, wypłacali pielęgniarkom środki z zembalowego, tylko w ramach "wypracowanych" nadgodzin. Pielęgniarka wzięła nadgodziny dostała z tych środków "swoje" zembalowe. Nie wzięła nadgodzin? Dodatku nie zobaczyła na pasku wypłaty!  

Kolejne kuriozalne postanowienie porozumienia to fakt, że na potrzeby jego realizacji NFZ dokonywał raz w roku spisu pielęgniarek. I na podstawie tego spisu przekazywał do danego zakładu pracy, konkretną kwotę na dodatki, przez kolejny rok. Konsekwencje? Pielęgniarka zmieniająca miejsce pracy w miesiącu po spisie pielęgniarek przez 11 miesięcy była pozbawiona dodatku. 

Warto podkreślić fakt, że międzyczasie weszła w życie ustawa o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która nijak się ma do dodatku zembalowego. 

Przyszedł rok 2019. Jakie były dalsze losy zembalowego? Otóż kolejnym porozumieniem ustalono, że pielęgniarka i położne mają mieć o "co najmniej" 1200 PL podniesione wynagrodzenie zasadnicze. Co z pochodnymi od tych 1200 do podstawy? FNZ przekazywał ryczałtem środki na pochodne. Razem na jedną pielęgniarkę ponad 2000 PL. 

Pielęgniarka na powyższej zmianie sposobu wypłaty dodatku, nie mogła mieć mniejszego wzrostu wynagrodzenia brutto niż 1600 PLN. Jeżeli tak było (np. 1200 do podstawy, a pielęgniarka nie miała wysługi lat, dodatku za pracę w porze nocnej i w święta) to pracodawca zobowiązany był wypłacać takiej pielęgniarce dodatek wyrównawczy. 

Powstał ogromny szum interpretacyjny. Niektórzy dyrektorzy podnieśli wynagrodzenia zasadnicze o co najmniej wymagane 1200 PLN. Inni o 1500 PLN. Pierwsi "zarobili" na środkach przekazanych przez NFZ na pochodne. Ci co dali 1500 PLN najprawdopodobniej rzetelnie przekazali wszystkie pieniądze przekazane przez NFZ na dodatki pielęgniarkom. Pierwsi uznali, że z dodatków można opłacać pielęgniarkom nadgodziny, premie, nagrody jubileuszowe… lub zwiększać wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarkom, które wynika z ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. 

Oczywiście konia z rzędem temu, kto odpowie jak "prawidłowo" wypłacać dodatek zembalowy pielęgniarkom rodzinnym oraz praktyki. Dlaczego z porozumienia wykluczono pielęgniarki DPS. 

Co dalej z zembalowym od 1  stycznia 2021 roku. O tym w kolejnej części. 

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze