Mgr ratownictwa – zrównać nasze płace z pielęgniarkami z tytułem magistra i specjalisty.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Mgr ratownictwa – zrównać nasze płace z pielęgniarkami z tytułem magistra i specjalisty.

Poseł interweniuje w sprawie zrównania płac pielęgniarek i ratowników

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie zmian wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

Działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2018 r. poz. 1799, z późn. zm.), niniejszym zwracam się do Pana Ministra z poniższą interpelacją.

W dniu 1 kwietnia 2022 r. do konsultacji publicznych trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (numer z wykazu prac legislacyjnych UD 366). Zgodnie z załącznikiem do ww. projektu zmianie od dnia 1 lipca 2022 r. ma ulec współczynnik pracy, na podstawie którego obliczane jest minimalne wynagrodzenie pracowników ochrony zdrowia.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) wskazuje, że w wyniku zmian wynagrodzeń pensja pielęgniarki pracującej na stanowisku o takim samym lub podobnym zakresie obowiązków i poziomie odpowiedzialności co ratownik medyczny będzie o niemal dwa tysiące złotych wyższa od pensji ratownika (zob. Ratownicy o wynagrodzeniach: pielęgniarka zarobi 2 tys. więcej.

Jeden współczynnik pracy dla pielęgniarek i ratowników

Powyższa różnica w wynagrodzeniach pielęgniarek i ratowników medycznych jawi się jako niezrozumiała, dlatego na pełną aprobatę zasługuje postulat OZZRM podniesienia współczynnika pracy dla ratowników medycznych do poziomu współczynnika pracy specjalistów (z proponowanego przez rząd 0,94 do 1,29 w przypadku ratowników medycznych z wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim oraz z 0,94 do 1,02 w przypadku ratowników medycznych z wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia).

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że na zmianach siatki płac stracą technicy elektroradiologii z wykształceniem średnim. Do listopada 2021 r. technik elektroradiologii z wykształceniem średnim był zaszeregowany w tabeli wzrostu płac w grupie z takimi zawodami medycznymi jak: technik fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny czy farmaceuta z wykształceniem wyższym na poziomie studiów I stopnia. W projektowanych zmianach technik elektroradiolog z wykształceniem średnim został zaszeregowany do odrębnej grupy z niższym współczynnikiem – współczynnik pracy w takim wypadku jest niższy o 0,08 (wynosi 0,86).

W kontekście powyższego apeluję do Pana Ministra o (i) zrównanie w projektowanych zmianach wynagrodzeń pielęgniarek i ratowników medycznych oraz o (ii) rezygnację z zaszeregowania techników elektroradiologii z wykształceniem średnim do odrębnej grupy z niższym współczynnikiem pracy niż dotychczas.

Mając na uwadze powyższe, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

Czy Ministerstwo Zdrowia zmieni współczynnik pracy z 0,94 do 1,29 w przypadku ratowników medycznych z wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim oraz z 0,94 do 1,02 w przypadku ratowników medycznych z wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia?
Czy Ministerstwo Zdrowia zwiększy współczynnik pracy z 0,86 do 0,94 w przypadku techników elektroradiologii z wykształceniem średnim?

Posłowie na Sejm RP
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Marcelina Zawisza, Jan Szopiński, Marek Rutka
12 kwietnia 2022 r.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Warto mieć świadomość, że pielęgniarka ze średnim wykształceniem oraz kursem kwalifikacyjnym lub w trakcie specjalizacji, posiada te same kompetencje czyli zakres uprawnień i obowiązków jak mgr ratownictwa.

Poruszane w powyższej interpelacji poselskiej kwestie, to kolejny dowód, że budowanie systemu wynagrodzeń w ochronie zdrowia w oparciu o posiadane wykształcenie to totalny absurd. Wyznacznikiem wysokości wynagrodzenia zasadniczego powinien być zakres uprawnień i odpowiedzialności zawodowej. Który powinien być wypadkową realiów wykonywania praktyki zawodowej – zarówno pielęgniarki i ratownika oraz innych zawodów medycznych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 34

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 7 tys. PLN + premia.