Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 5/2016: Specjalizacje pielęgniarek i położnych po nowemu

2 min czytania
AktualnościDofinansowane specjalizacje
Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 5/2016: Specjalizacje pielęgniarek i położnych po nowemu

 

      

 

Specjalizacje pielęgniarek i położnych po nowemu:

 

Ministerstwo zdrowia w dniu 26 lutego opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Dotychczas obowiązujące pochodzi z 2003 roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze proponowane zmiany. 

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia czytamy: “W projektowanym rozporządzeniu wskazano przepisy regulujące warunki przystąpienia i zasady postępowania kwalifikacyjnego na specjalizację. Nowym rozwiązaniem, w stosunku do aktualnie obowiązujących przepisów, jest wprowadzenie możliwości przeprowadzenia przez organizatora kształcenia uzupełniającego postępowania kwalifikacyjnego, pod warunkiem, że nie rozpoczął jeszcze realizacji programu specjalizacji, lub w przypadku rozpoczęcia realizacji programu specjalizacji, zrealizował treści kształcenia w wymiarze nie większym niż 10% ogólnego wymiaru godzinowego określonego w programie specjalizacji. Przedmiotowe rozwiązanie ma na celu umożliwienie maksymalnego wykorzystania posiadanego limitu miejsc specjalizacyjnych w sytuacji, gdy uprzednio zakwalifikowane do odbywania specjalizacji pielęgniarki lub położne zrezygnowały z jej odbywania tuż przez rozpoczęciem kształcenia lub na początkowym jego etapie. Przedmiotowe rozwiązanie dotychczas było praktykowane przez organizatorów kształcenia podyplomowego na podstawie przepisów umowy na realizację szkoleń specjalizacyjnych dofinansowanych z budżetu państwa i jego dobre efekty przyczyniły się do przeniesienia go na grunt niniejszego projektu.”

Kolejna zmiana dotyczy przepisów określających czas trwania specjalizacji. W stosunku do aktualnie obowiązujących przepisów skrócono czas trwania specjalizacji do 15-20 miesięcy (obecnie jest 18-24 miesiące), co jest bezpośrednio związane ze skróceniem wymiaru godzinowego nowych programów specjalizacji.

W nowy sposób uregulowano kwestię przystąpienia do egzaminu państwowego przez pielęgniarki, położne, które nie przystąpiły do egzaminu w wyznaczonym terminie lub uzyskały niepomyślny wynik z tego egzaminu. W uzasadnieniu ministerstwo informuje, że “w świetle przedmiotowej regulacji osoby te będą miały możliwość przystępowania do egzaminu państwowego bez ograniczeń limitowych i czasowych. Decyzja o liczbie przystąpień do egzaminu będzie należała wyłącznie do zainteresowanej pielęgniarki, położnej. W świetle dotychczasowych przepisów osoby takie mogą ponownie przystąpić do egzaminu państwowego nie później niż w ciągu 24 miesięcy od daty zakończenia specjalizacji, co w praktyce oznacza maksymalnie 3 próby. Po upływie tego czasu lub wykorzystaniu limitu prób pielęgniarka, położna, aby ponownie przystąpić do tego egzaminu, zobowiązana jest do ponownego odbycia specjalizacji, co niewątpliwie stanowi swego rodzaju barierę w uzyskaniu tytułu specjalisty. Proponowane rozwiązanie jest analogiczne do obowiązującego wobec grupy zawodowej lekarzy i ma na celu zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych z tytułem specjalisty w systemie ochrony zdrowia.” Czytaj dalej…

 

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 
Zobacz także:

 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8988 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Aktualności

Pielęgniarki – co się dzieje z naszym zawodem.

2 min czytania
Pielęgniarka licencjat i specjalista – nadal pracuję przy łóżku chorego Publikujemy wypowiedzi pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych….
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka – nazywają nas: stare, grube, wredne pielęgniary.

2 min czytania
Pielęgniarka – zmieniłam się nie do poznania Publikujemy wypowiedź jednej z pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Jestem…
Komentarze