Minister – 50 procent na podwyżki.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Minister – 50 procent na podwyżki.

Rządowy związek Solidarność o siatce płac w ochronie zdrowia

Widać, że to minister zdrowia oraz związki Solidarność oraz OPZZ rozdają karty w zakresie sporu z zawodami medycznymi. Minister zaprosił protestujących na dziś na godz. 14. Już nie ma konieczności uczestnictwa premiera w rozmowach. Natomiast minister już narzuca narrację rozmów. 50 na 50. Widać, że to minister jest stroną narzucającą bieg wydarzeń, stawia warunki, natomiast protestujący nie potrafią skutecznie przeciwdziałać zapędom ministra.

Poniżej przytaczamy treść informacji opublikowanej w dniu 20 września 2021 roku. Informacja znalazła się na stronie internetowej Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia związku Solidarność, autorstwa Marii Ochman.

W dniu 16 września odbyło się spotkanie Trójstronnego Zespołu przy Ministerstwie Zdrowia. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich Organizacji Pracodawców. NSZZ “Solidarność”, OPZZ oraz Minister Zdrowia wraz z Zastępcami oraz Kierownictwo NFZ Ustalenia: Rozpoczynamy prace nad nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

Pierwsze robocze spotkanie jeszcze w tym miesiącu. Minister zaznaczył, że optymalne rozwiązanie to podział środków finansowych w proporcjach 50/50 na płace i pozostały koszt świadczeń.

Prace nad ustawą mają dotyczyć zarówno zmian w tabeli z grupami zawodowymi jak również wskaźników, Ministerstwo przekazało również informacje dotyczące realizacji aktualnej nowelizacji (z lipca br).

Maria Ochman – związek Solidarność

Obecnie ok. 269 tys. pracowników służby zdrowia (bez Inspekcji Sanitarno – Epidemiologicznej), to beneficjenci regulacji wynagrodzeń w oparciu o znowelizowaną od 1.07.2021 r. ustawę o sposobie ustalania najniższych wynagrodzeń zasadniczych. W przeliczeniu na pełne etaty jest to 15635 et. lekarskich, 104768 et. pielęgniarskich i 143049 et. pracowników we wszystkich pozostałych zawodach działalności podstawowej. Liczba objętych skutkami ustawy ciągle rośnie, choć tempo składania wniosków o środki finansowe już znacznie maleje.

W Inspekcji Sanitarno – Epidemiologicznej na wzroście najniższych wynagrodzeń zasadniczych korzysta ok. 14 tys. pracowników (na ok. 16 tysięcy zatrudnionych).

Wnioski o wypłatę 5-tysięcznych dodatków covidowych dla pracowników nie wykonujących zawodów medycznych wg stanu na dzień 13.09.2021 r. złożyło 718 podmiotów leczniczych, z przeznaczeniem dla 34465 osób.

Środki finansowe, zabezpieczone w budżecie NFZ a nie wykorzystane zostaną przekazane podmiotom leczniczym w formie zwiększonej wyceny ryczałtu.

Zachowano oryginalne brzmienie komunikatu.Związek Solidarność – walczymy o podwyżki dla wszystkich grup pracowników ochrony zdrowia

Jednocześnie pragnę zapewnić że w pracach przy nowelizacji ustawy będziemy nadal szukać możliwości skuteczniejszego zabezpieczenia prawa do wzrostu wynagrodzenia dla osób dotychczas nieujętych w taryfikatorze.

Jednocześnie informujemy że negocjując nowy kształt ustawy – tabelę i wskaźniki – jako priorytet stawiać będziemy zabezpieczenie WSZYSTKICH GRUP ZAWODOWYCH.

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wszystkie przesyłane wnioski i opinie, zwłaszcza za te krytyczne bo będziemy starać się wyeliminować błędy.

Miejmy jednak świadomość że my negocjujemy minima a wszystko ponad to należy do Was, do dialogu w Waszych zakładach pracy…

Liczę na Waszą aktywną współpracę i wsparcie!

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji portalu.

Kim jest pani Maria Ochman

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kolejnych artykułach przedstawi działalność pani Ochman w zakresie siatki płac w ochronie zdrowia. Może bardziej rolę jaką odegrała w skłóceniu środowiska medycznego oraz w obecnym – totalnym – chaosie płacowym w poszczególnych zakładach pracy. Jest rzeczą niewiarygodną, że to wszystko dzieło osoby mieniącej się jako związkowiec. Jedno trzeba przyznać. Skutecznie wykonuje pracę na rzecz „służby zdrowia” Polski PiS. Jest współodpowiedzialna za obecną sytuację pracowniczą osób wykonujących swoje obowiązki na rynku ochrony zdrowia. Swój udział ma także OPZZ. Na czele z panią Urszulą Michalską.

W celu przybliżenia sylwetki pani Ochman publikujemy informację za stroną prezydent.pl

Maria Jolanta Ochman – członek Rady ds. Ochrony Zdrowia

Magister socjologii; absolwentka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, terapeuta-tyflopedagog. W latach 1983–1998 terapeuta w Ośrodku Leczniczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących. Od 1989 r. członek NSZZ „Solidarność”. Od 1998 r. do chwili obecnej członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Od 2002 r. do chwili obecnej przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

W latach 1999–2002 członek Rady Mazowieckiej Kasy Chorych. W latach 2007–2015 wiceprzewodnicząca Rady Mazowieckiego Oddziału NFZ. W latach 2006–2010 członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, odpowiedzialna za problematykę zdrowotną.

Od 2011 r. do chwili obecnej konsultor Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia powołana przez Konferencję Episkopatu Polski. Od 2015 r. członek Rady NFZ delegowany przez reprezentatywne organizacje związkowe.

Ukończyła liczne kursy i szkolenia, m.in.: w zakresie negocjacji i zarządzania, dialogu społecznego i organizacji służby zdrowia. Uczestniczy w pracach eksperckich zespołów krajowych oraz europejskich związków zawodowych w branży ochrony zdrowia.

Ma na swoim koncie publikacje prasowe na temat ochrony zdrowia w periodykach branżowych, w „Tygodniku Solidarność” i w „Naszym Dzienniku”.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 101

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7328 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka zarobi mniej niż niemedyk.

3 min czytania
Protestujący medycy pogrążają płacowo pielęgniarki Pani Krystyna Ptok – przewodnicząca związku pielęgniarek, w jednym z ostatnich wywiadów wyraża pogląd, że jest zmęczona…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - nieco spadnie różnica w podstawie.

3 min czytania
Protestujący medycy oraz minister zdrowia nie mają woli poprawy niesprawiedliwej oraz dyskryminującej siatki płac Sprawę wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki za tytuł specjalisty.

2 min czytania
Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki z tytułu uzyskania tytułu specjalisty w siatce płac autorstwa ministra zdrowia W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Związek pielęgniarek o jeszcze innej siatce płac.