Minister o jednorazowej rekompensacie dla wszystkich.

3 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
Minister o jednorazowej rekompensacie dla wszystkich.

Dodatki za pracę z COVID-19

Posiedzenie sejmu w dniu 15 kwietnia 2021 roku.
Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz:
Po pierwsze, chcę się upomnieć o salowe, o tlenowych, o tych, którzy stoją przy tym samym pacjencie COVID-owym w tym samym kombinezonie, nie mogą się napić przez wiele godzin kawy czy herbaty, czy szklanki wody. Lekarz, pielęgniarka dostają dodatek COVID-owy, salowa nie dostaje dodatku COVID-owego. Uważam, że to jest jawna niesprawiedliwość. Myślę, że wy też to czujecie, niezależnie od tego, z której strony politycznej jesteście. Nie może być tak, że ci, którzy i tak najmniej zarabiają, nie dostają jeszcze tego dodatku. Bardzo proszę, panie ministrze. Proszę pana i pana premiera o to, żebyśmy zmienili te przepisy. Dajmy dodatek COVID-owy salowym, tym, którzy sprzątają. Oni wykonują najtrudniejszą pracę i są nie mniej narażeni niż lekarz czy pielęgniarka. Dajmy go tym wszystkim, którzy mają kontakt z pacjentami, a tego dodatku dzisiaj nie otrzymują. To jest pierwsza kwestia.   
Poseł Dariusz Klimczak: 
Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Dzisiejsza debata sejmowa to dobre informacje dla pracowników systemu ochrony zdrowia, szczególnie dla tych, którzy dotychczas nie pobierali dodatków COVID-owych. Cieszę się, że pan minister pozytywnie odpowiada na projekt, który od dawna Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawiał jako ten, który może usprawnić funkcjonowanie szpitali i systemu ochrony zdrowia. Dzisiaj wiemy, że salowe, które nie dostawały dodatku COVID-owego, dostaną systemową podwyżkę 1 tys. zł do pensji. To jest efekt konstruktywnej współpracy rządu z opozycją, to jest efekt rzeczowej rozmowy i dobrych projektów. A teraz musimy być uczciwi. To, że od nowego czasu będą systemowe podwyżki, nie oznacza, że możemy zapomnieć o tym czasie, w którym ci ludzie pracowali bez dodatku. Dlatego, panie ministrze, żeby być uczciwym wobec tych ludzi, proponujemy wypłacić im jednorazowy dodatek za cały ten czas, kiedy nie pobierali dodatków. (Oklaski) Wtedy będziemy fair wobec siebie.  
Minister Zdrowia Adam Niedzielski:
(…) Kwestia dodatków dla personelu, który oczywiście, tak jak mówił pan przewodniczący, bardzo ciężko pracuje i dodatku jako takiego nie otrzymuje. Dodatek od samego początku był skierowany do tych zawodów medycznych, które, powiedziałbym, są dobrem najbardziej rzadkim u nas w kraju. Z tego powodu te motywatory finansowe były tam zastosowane w pierwszej kolejności. Ale zgadzamy się, że pewna dysproporcja dochodowa, dysproporcja zarobków musi zostać zniwelowana. Dodatek sam w sobie jest narzędziem przejściowym i wiążemy go z COVID-em, a COVID z czasem odejdzie. (…) 
(…)  Zacznę od odniesienia się do wypowiedzi wnioskodawców tej debaty. Z jednej strony przygotowujemy rozwiązania systemowe, ale chciałem zadeklarować, że przeanalizujemy również pomysł dotyczący jednorazowej rekompensaty dla przedstawicieli zawodów, które nie były objęte dodatkiem. Proszę pozwolić mi nie składać w tej chwili deklaracji. To wymaga analizy finansowej dotyczącej możliwości finansowania z budżetu państwa i przede wszystkim z funduszu COVID-owego, bo to on jest tym obciążony. Bierzemy takie rozwiązanie pod uwagę, przynajmniej roboczo już o nim rozmawiamy. Tak że dziękuję za ten wniosek. (…)
Kolejne zagadnienie, do którego państwo się odnosiliście, to są dodatki COVID-owe. Myślę, że jeśli chodzi o rozwiązanie systemowe, które przedstawiłem, oraz odniesienie się do pomysłu przedstawionego przez pana przewodniczącego, dotyczącego takiego jednorazowego dodatku, będziemy to analizowali. Jeżeli chodzi o kwestię dodatków COVID-owych – bo być może tej informacji nie przedstawiłem w pierwszym wystąpieniu – to od lipca ma obowiązywać to rozwiązanie. Projekt ustawy jest już przygotowany. Toczymy trochę dyskusji na temat finansowania, ale to jest zbyt ważna rzecz w tej dobie, żeby się rozbiła o finansowanie, więc tutaj z pełną determinacją przedstawimy Izbie też taki projekt. (…)

źródło: sejm.gov.pl

Wybrał: Mariusz Mielcarek

Czytaj więcej w dziale: Nowa siatka płac

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8297 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla dwóch pielęgniarek. Do 110 zł brutto/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Ośrodek Medical Concierge Centrum Medyczne prowadzi badania kliniczne II i III fazy. Aktualnie ośrodek poszukuje do pracy dwóch…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2026 r.

1 min czytania
Propozycja Ministerstwa Zdrowia w sprawie wynagrodzeń zasadniczych personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku W artykule zamieszczonym w lipcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
Komentarze