Minister Szumowski i wiceminister Szczurek-Żelazko nie zrealizowali porozumienia z paniami w czepkach.

1 min czytania
AktualnościPorozumienie pań w czepkach z ministrem 2018
Minister Szumowski i wiceminister Szczurek-Żelazko nie zrealizowali porozumienia z paniami w czepkach.


Minister Szumowski i wiceminister Szczurek-Żelazko

nie zrealizowali porozumienia z paniami w czepkach*

Pielęgniarki i położne mają mieć sześciodniowy płatny urlop na udział w szkoleniach i dokształcanie się. To jedna z wielu obietnic, które padły w lipcu br. w porozumieniu podpisanym między ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i samorządem oraz związkami zawodowymi pielęgniarek i położnych. Jednak nie wszystkie zapisy porozumienia udało się zrealizować.

Płatne szkolenie wprowadza projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, który właśnie został przekazany do konsultacji. Dokument zakłada wprowadzenie 6-dniowego szkolenia dla pielęgniarek i położnych np. na udział konferencjach naukowych i kursach. W czasie tego urlopu pielęgniarki i położne będą mogły także podnosić kwalifikacje zawodowe w ramach szkoleń specjalizacyjnych, kursów kwalifikacyjnych, specjalistycznych lub dokształcających.

Pielęgniarka będzie musiała złożyć wniosek

Pielęgniarka czy położna, by móc skorzystać z takiego urlopu będzie musiała złożyć wniosek i otrzymać zgodę pracodawcy. Zgodnie z projektem będzie jej przysługiwało 6 dni roboczych rocznie płatnego urlopu według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Wprowadzenie płatnego urlopu wynika z realizacji porozumienia zawartego 9 lipca 2018 r. pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych i Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych a Ministrem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia. Padło w nim wiele obietnic.

Podwyżki weszły w życie

Najważniejsze zapisy dotyczyły włączenia dodatków do pensji. Od 1 września br. wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek wzrosło o 1100 zł, a kolejne 100 zł ma być podniesione od 1 lipca 2019 r.

– Zdecydowana większość zapisów z tego porozumienia jest realizowana – mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. – Najważniejsze dla nas było zapewnienie kontynuacji dodatków do pensji i to się stało. Cieszymy się także z tego, że od 1 stycznia 2019 r, czyli zgodnie z zapisami porozumienia, zaczną obowiązywać normy zatrudnienia, bo to oznacza, że dyrektorzy szpitali nie będą mogli już oszczędzać na etatach pielęgniarek.

źródło: prawo.pl


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7606 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko w poszukiwaniu świadomości o płacach pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko autorką skandalicznych zapisów siatki płac pielęgniarek i położnych Najpierw ta pani coś wymyśliła, potem autorytatywnie wprowadziła w życie. Była…
Aktualności

Pielęgniarki pracujące za granicą o 24-godzinnych dyżurach.

2 min czytania
Pielęgniarki o pracy dobowej za granicą Praca pielęgniarek w systemie 24-godzinnym ma swoich zwolenników oraz rzesze osób, które zwracają uwagę na bezpieczeństwo…
Aktualności

Wiedza pielęgniarek na temat lewokomorowej niewydolności serca.

1 min czytania
Badania ankietowe wśród pielęgniarek i położnych Do redakcji pielegniarki.info.pl bardzo często zgłaszają się studenci pielęgniarstwa i położnictwa z prośbą o publikację kwestionariuszy…
Komentarze