Minister Zdrowia: ponad 200 szpitali może zostać zlikwidowanych lub przekształconych.

1 min czytania
Aktualności

 

Ponad 200 szpitali w całej Polsce może zostać zlikwidowanych lub przekształconych, w efekcie powstania tzw. sieci szpitali, niezbędnych do zapewnienia prawidłowej opieki medycznej – powiedział w Katowicach minister zdrowia Zbigniew Religa.
’To może dotyczyć nawet ponad 200 szpitali, ale to jest wstępna kalkulacja. Decyzje nie będą zapadały w Ministerstwie Zdrowia, będą je podejmowały władze samorządowe regionu’ – dodał minister.

Powstanie sieci w założeniu ma dostosować strukturę szpitali do rzeczywistych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. Obecnie w niektórych specjalizacjach medycznych jest za dużo miejsc szpitalnych, a brakuje ich w innych – np. dla przewlekle chorych.

Narodowy Fundusz Zdrowia zawiera kontrakty ze wszystkimi szpitalami – w efekcie wszystkim brakuje pieniędzy, w tym dobrym placówkom o poszukiwanych profilach leczenia. Dlatego według resortu te szpitale, które nie znalazłyby się w sieci, powinny zostać zlikwidowane lub przekształcone.

Podczas środowej wizyty w Katowicach minister Religa powtórzył zapowiedź przedstawienia założeń ustawy dotyczącej sieci szpitali zaraz po listopadowych wyborach samorządowych. Projekt takiej ustawy powstał już w ministerstwie, ma być wprowadzony pod obrady Rady Ministrów właśnie po wyborach, by sprawa ta nie była argumentem w walce wyborczej. Religa ma nadzieję, że, po przyjęciu przez rząd, projekt w grudniu trafi do parlamentu.

Minister zdrowia zaznaczył, że w projekcie nie ma żadnej konkretnej liczby ani nazw szpitali przeznaczonych do likwidacji lub restrukturyzacji, a proces ten będzie przebiegał stopniowo.

Przypomniał, że o wprowadzeniu sieci szpitali mówi się od lat, ale 'nikt nie miał odwagi’ tego zrobić. 'Nie wyobrażam sobie, żeby ta ustawa miała być nie przyjęta przez parlament wyłącznie ze względów politycznych. To by było ze szkodą dla ludzi w Polsce. Zakładam, że jednak trochę odpowiedzialności wśród polityków – w tym również polityków opozycji – jest. Wierzę, że po możliwych dyskusjach, pewnych zmianach, ale ta ustawa wejdzie w życie’ – podsumował.

(PAP)

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8163 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: to powinien być nasz przywilej.

2 min czytania
Pielęgniarka o zdrowiu pielęgniarek W minionym tygodniu zacytowaliśmy na profilu na Facebooku poniższą wypowiedź pielęgniarki. Trudno się z nią nie zgodzić, urlop…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 120-150 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom seniora – prywatna placówka, znajdującą się na terenie województwa podlaskiego poszukuje do pracy pielęgniarki. Wynagrodzenie: Forma zatrudnienia:…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek zawarł porozumienie.

2 min czytania
Związek pielęgniarek podpisał porozumienie. Podobno „niesamowite”… Jedna z organizacji zakładowych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w dniu 10 kwietnia 2024 roku…
Komentarze