Minister Zdrowia: ponad 200 szpitali może zostać zlikwidowanych lub przekształconych.

1 min czytania
Aktualności

 

Ponad 200 szpitali w całej Polsce może zostać zlikwidowanych lub przekształconych, w efekcie powstania tzw. sieci szpitali, niezbędnych do zapewnienia prawidłowej opieki medycznej – powiedział w Katowicach minister zdrowia Zbigniew Religa.
’To może dotyczyć nawet ponad 200 szpitali, ale to jest wstępna kalkulacja. Decyzje nie będą zapadały w Ministerstwie Zdrowia, będą je podejmowały władze samorządowe regionu’ – dodał minister.

Powstanie sieci w założeniu ma dostosować strukturę szpitali do rzeczywistych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. Obecnie w niektórych specjalizacjach medycznych jest za dużo miejsc szpitalnych, a brakuje ich w innych – np. dla przewlekle chorych.

Narodowy Fundusz Zdrowia zawiera kontrakty ze wszystkimi szpitalami – w efekcie wszystkim brakuje pieniędzy, w tym dobrym placówkom o poszukiwanych profilach leczenia. Dlatego według resortu te szpitale, które nie znalazłyby się w sieci, powinny zostać zlikwidowane lub przekształcone.

Podczas środowej wizyty w Katowicach minister Religa powtórzył zapowiedź przedstawienia założeń ustawy dotyczącej sieci szpitali zaraz po listopadowych wyborach samorządowych. Projekt takiej ustawy powstał już w ministerstwie, ma być wprowadzony pod obrady Rady Ministrów właśnie po wyborach, by sprawa ta nie była argumentem w walce wyborczej. Religa ma nadzieję, że, po przyjęciu przez rząd, projekt w grudniu trafi do parlamentu.

Minister zdrowia zaznaczył, że w projekcie nie ma żadnej konkretnej liczby ani nazw szpitali przeznaczonych do likwidacji lub restrukturyzacji, a proces ten będzie przebiegał stopniowo.

Przypomniał, że o wprowadzeniu sieci szpitali mówi się od lat, ale 'nikt nie miał odwagi’ tego zrobić. 'Nie wyobrażam sobie, żeby ta ustawa miała być nie przyjęta przez parlament wyłącznie ze względów politycznych. To by było ze szkodą dla ludzi w Polsce. Zakładam, że jednak trochę odpowiedzialności wśród polityków – w tym również polityków opozycji – jest. Wierzę, że po możliwych dyskusjach, pewnych zmianach, ale ta ustawa wejdzie w życie’ – podsumował.

(PAP)

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7703 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek zadbał o inne zawody medyczne. Szkoda, że nie o pielęgniarki z grupy 6 i 5.

2 min czytania
Związek pielęgniarek o projekcie ustawy swojego autorstwa Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP przedstawiono założenia projektu…
Aktualności

Rewolucyjna terapia falą uderzeniową: Skuteczny sposób na ostrogi piętowe

4 min czytania
Ostrogi piętowe to powszechny stan, który dotyka wielu ludzi, powodując intensywny ból w dolnej części stopy, zwłaszcza podczas chodzenia lub stania. Stan…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek o koniecznej gradacji awansowej.

2 min czytania
Związek pielęgniarek o celu zmiany ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP…
Komentarze