Minister zdrowia pyta o opinie do projektu rozporzadzenia w sprawie czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wydaje zdumiewajacą opinię: "projekt należy w całości odrzucić".

2 min czytania
Aktualności

 

Stanowisko Naczelnej Rady PiP

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych miała możliwość przedstawienia swojego stanowiska w tej sprawie. Dlaczego zrezygnowała z tej sposobności? Takie stanowisko bez uzasadnienia, to niepoważne działanie. Inne instytucje potrafiły przygotować merytoryczne opinie!

Zobacz:

Wiele kontrowersji i to znaczących wzbudza projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego

 

NRPIP nie zadbała podczas prac nad ustawą, aby w nowej ustawie o ratownictwie znalazł się zapis upoważniający ministra zdrowia do określenia kompetencji nie tylko ratownika, ale także pielęgniarki systemu.

Gdyby tak się stało to pielęgniarki anestezjologiczne oraz ratunkowe pracujące w ratownictwie nie zadawały by sobie teraz pytania: jakie są nasze kompetencje i przyszłość w systemie ratownictwa w sytuacji jasnego określenia szerokich kompetencji ratownika medycznego.

Dokładnie prześledziłem stenogramy z posiedzeń Komisji Zdrowia, która omawiała nową ustawę o ratownictwie. Przedstawiciel Izby Pielęgniarek i Położnych nie zainterweniował w sytuacji, kiedy jeden z posłów zapytał (poseł Zbigniew Podraza):

Mam pytanie, ale nie do art. 28, tylko zamykające pewien etap pracy. Mówiliśmy o ratowniku medycznym, ratowniku, lekarzu systemu i dyspozytorze medycznym, ale nie o pielęgniarce systemu. Dlatego kieruję pytanie do przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, czy tak jest specjalnie, czy to gdzieś umknęło. Czy wystarczy mowa o zawodzie pielęgniarki i położnej, czy tylko definicja? O ile szczegółowo są rozpisane zadania ratownika czy dyspozytora medycznego, o tyle, jeśli chodzi o pielęgniarkę, tych zapisów w ustawie nie ma. Dzielę się swoimi przemyśleniami – takie informacje do mnie dotarły.


Podsekretarz stanu w MZ Jarosław Pinkas:
Panie pośle, wystarczy art. 3 pkt 6. Reszta jest w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej.’

Przedstawiciel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych nie zareagował. Pytanie po co w takim razie tam był. Dlaczego nie zadbał o interesy naszej grupy zawodowej?

Moim zdaniem stanowisko NIPiP jest zdumiewające. Izba nie powinna 'obrażać się na zmiany w systemie ratownictwa zwiekszające rolę ratownika medycznego’. Natomiast powinna w nowych realiach zadbać o interes zawodowy członków naszej korporacji.

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Pielęgniarka w ratownictwie

Pismo pielęgniarek i pielęgniarzy po ukończonej specjalizacji z pielęgniarstwa ratunkowego w sprawie określenie ich uprawnień.

Wiele kontrowersji i to znaczących wzbudza projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego

Z redakcyjnej poczty: Czy jest jakieś prawo, które reguluje uprawnienia pielęgniarki do intubacji dotchawiczej?

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7907 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

2 min czytania
Posiedzenie zespołu omawiającego podwyżki w podmiotach leczniczych 29 sierpnia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poświęcono je głównie kwestiom finansowym,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Możliwość wyboru kilku dyżurów.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Poszukiwana pielęgniarka do stałej współpracy na oddział chirurgii ogólnej w Łodzi. Wynagrodzenie: 70 PLN brutto/godzinę Umowa: umowa zlecenie lub…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Komentarze