Minister zdrowia: trzeba zmienić organizację pracy szpitali. Skończyć z tym zastarzałym, feudalnym systemem niezależnych księstw szpitali czy poszczególnych oddziałów czy klinik, to trzeba zlikwidować. I to zrobię!

2 min czytania
Aktualności

Minister Zdrowia Zbigniew Religa:

Nie mam żadnych podstaw i powodów do tego, żeby nie czuć się pewnie w rządzie. Na to moje samopoczucie składa się cały szereg różnych spraw, ale jedna z zasadniczych spraw jest taka, że jak do tej pory, wszystkie moje propozycje zmian, które są momentami zmianami rewolucyjnymi, są akceptowane przez premiera – powiedział minister zdrowia Zbigniew Religa w audycji 'Sygnały dnia’ na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

– Jeżeli zamierzone przez mnie ustawy będą przyjęte w tym roku, 1 stycznia przyszłego roku będę mógł stwierdzić – to, co chciałem, zrobiłem. Natomiast, na efekty tych przemian trzeba poczekać. Nie będzie z dnia na dzień efektu po wejściu ustawy. To są proces długotrwałe. I każdy, kto się zna na tym, wie – to są procesy wieloletnie.

– Reformy systemu opieki zdrowotnej idą w dwóch kierunkach. Po pierwsze zwiększenie finansowania. Za mało pieniędzy idzie na opiekę zdrowotną i z tym nikt nie będzie dyskutował.

– W tym roku jest zdecydowanie więcej, między innymi i przez zwiększenie finansowania z budżetu państwa. Przypominam – ratownictwo finansowane z budżetu państwa, następnie – mam nadzieję, że Sejm za chwilę uchwali ustawę, która zwiększy o kilkaset milionów złotych finansowanie poprzez to, że firmy ubezpieczeniowe będą wreszcie płaciły za wypadki drogowe. W całej Europie firmy to robią, Polska należy do nielicznych krajów, znowu tych w Europie Centralnej i Wschodniej, gdzie tego nie było, firmy ubezpieczeniowe nie robią łaski, w całej Europie płacą za leczenie wypadków.

– No i reforma w samej organizacji systemu opieki zdrowotnej, reforma szpitalnictwa, reforma po pierwsze liczby szpitali i dostosowania tych szpitali do rzeczywistych potrzeb. I to jest ustawa o sieci szpitali.

– Ale również trzeba zmienić organizację pracy szpitali. Skończyć z tym zastarzałym, feudalnym systemem niezależnych księstw szpitali czy poszczególnych oddziałów czy klinik, to trzeba zlikwidować. I to zrobię, w czerwcu chciałem taką ustawę przedstawić. Ale również trzeba zmienić zarządzanie szpitali, dać większą odpowiedzialność, rzeczywistą odpowiedzialność dla kierownika szpitala, dla dyrektora i organu założycielskiego. I równocześnie możliwości wyjścia z takich sytuacji, jakie są teraz, zadłużenie, czyli różne procesy naprawcze, które są charakterystyczne dla spółek, ale nie przemieniając je w spółki.

– Dobrze, że przyszedł czas, w którym wszystkim zachowaniom korupcyjnym w świecie medycznym została wydana wojna i należy ją kontynuować. Ponieważ przez kilkadziesiąt lat zachowania korupcyjne nie zostały zwalczone przez nas samych, w naszym środowisku, wobec tego okazuje się, niestety, trzeba sięgnąć po jakieś organizacje zewnętrzne, żeby z tym fatalnym i charakterystycznym dla państw Europy Centralnej i Wschodniej wreszcie skończyć, bo tego typu korupcji na Zachodzie się nie spotka.

– Nowych podwyżek w tym roku nie może być. Przypominam, na podwyżki w tym roku jest przeznaczone 4,7 miliarda złotych. Przypominam jeszcze, że na leczenie w Polsce – finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia – jest 39 mld zł. Z tego połowa, czyli 20 mld zł, idzie na płace. 7 mld zł idzie na wykup leków w aptekach przez ludzi. Na pozostałe świadczenia zostaje 12 mld zł. Jeżelibyśmy chcieli dostosować się do żądań lekarzy, trzeba byłoby mieć dodatkowe 11 mld zł. Skąd je wziąć?

PR Pr1

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Kilka ofert pracy dla pielęgniarek.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek w szpitalach Przeglądy ofert pracy, jakie prezentujemy na Portalu są dla pielęgniarek i położnych źródłem informacji. Zbiór kilku ofert,…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Eleganckie żakiety medyczne dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Niedawno w Sklepie Pielęgniarek i Położnych pojawił się nowy model pięknego fartuszka/tuniki, który ma dłuższy krój…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
Komentarze