Minister zdrowia w sejmie o płacach pielęgniarek w DPS-ej: "Niech one będą finansowane w części przez samorząd, a za świadczenia medyczne i za dyżury niech będą wynagradzane z NFZ".

1 min czytania
AktualnościPielęgniarka DPS
Minister zdrowia w sejmie o płacach pielęgniarek w DPS-ej: "Niech one będą finansowane w części przez samorząd, a za świadczenia medyczne i za dyżury niech będą wynagradzane z NFZ".

Czwartek 20 pistopada 2008 roku. Posiedzenie plenarne sejmu.

Minister Zdowia Ewa Kopacz:

(…)

Teraz myślę, mam taką nadzieję, że będziecie państwo razem z nami przede wszystkim dbali o to, aby zarabiał średni personel, czyli pielęgniarki i położne, cały medyczny personel pomocniczy. Może nie będą to aż tak wysokie kwoty, ale chcemy, żeby ta dysproporcja jednak mimo wszystko zmniejszała się, bo bez dobrej pielęgniarki nie ma nawet najlepszego lekarza. Ta praca musi być bowiem obudowana personelem pomocniczym i średnim. Co w związku z tym robimy? Tu na tej sali mówiliście państwo o domach opieki społecznej. Tam te pielęgniarki pracują jako opiekunki, a nie są finansowane z systemu. One jednak też nie pracują od roku w tych domach opieki. Pracują tam od kilkudziesięciu lat i niekiedy miały się dobrze, ale w tej chwili dysproporcja w wynagrodzeniu jest olbrzymia. Obecnie chcemy stworzyć szczególny pakiet, ofertę i współfinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Niech one będą finansowane w części przez samorząd, a za świadczenia medyczne i za dyżury niech będą wynagradzane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Taka jest nasza propozycja.

(…) skróty pochodzące od redakcji Gazety i Portalu

Źródło inf. Sejm RP


Witam, zgodnie z obietnicą pragnę poinformować iż Konferencja dotycząca  sytuacji chorych i niepełnosprawnych w domu pomocy społecznej należała  do udanych. Była nader burzliwa, ale i temat dotyczący pielęgniarek w  dps-ach jest burzliwy. Gazeta rozeszła się w mgnieniu oka kilkanaście  egzemplarzy, które zostały przekazałam do Izby Pielęgniarskiej, aby  pielęgniarki odwiedzające Izbę mogły zabrać ze sobą. Temat z gazety dot.  pielęgniarek w dps -sie stał się m.in. tematem dyskusyjnym. Jeszcze raz  bardzo dziekuję za dostarczenie przesyłki.  Przesyłam  zdjęcia na potwierdzenie moich słów.  Postaram się niedługo napisać pokonferencyjny artykuł to się  skontaktujemy. Trzeba uświadamiać środowisko pielęgniarskie pracujące w  dps-ach w aspekcie nadchodzących zmian. Mam wrażenie ze nadal mało się  mówi o obecnej ich sytuacji.
pozdrawiam Elżbieta Brożyniak 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9400 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Zbadano paznokcie pielęgniarek - żelowy lakier nie ma negatywnego wpływu na obciążenie bakteryjne.

2 min czytania
Badania na personelu medycznym W najnowszym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy sprawę wyników badań przeprowadzonych na personelu medycznym dotyczących obciążenia…
Aktualności

Pielęgniarka o wymogach w zakresie przymusu bezpośredniego. "Niech sami pracują z pacjentem agresywnym".

1 min czytania
Pielęgniarki o przymusie bezpośrednim wobec pacjenta W artykule pt. Pielęgniarka: Nie używa się pasów do unieruchomienia pacjentów. Nigdy. zamieściliśmy wypowiedź pielęgniarki pracującej…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – zbadano w 2023 roku obciążenie bakteryjne na paznokciach lakierowanych i nielakierowanych.

2 min czytania
Badanie przeprowadzono wśród pielęgniarek i lekarzy.  Personel medyczny z trzech oddziałów medycznych, dwóch oddziałów intensywnej opieki medycznej i dwóch placówek opieki dziennej…
Komentarze