Minister zdrowia Zbigniew Religa zapewnił w poniedziałek na konferencji prasowej, że są pieniądze na podwyżki dla pracowników służby zdrowia.

3 min czytania
AktualnościPracownicy ZOZ-ów dostaną wyższe pensje już pod koniec października. Wysokość podwyżek będzie zróżnicowana w zależności od struktury zatrudnienia w poszczególnych placówkach.

Przedstawiciele związków zawodowych lekarzy i pielęgniarek jednak dość sceptycznie podchodzą do ustawy.

Obecny na konferencji prasowej dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie prof. Marek P. Nowacki poinformował, że w zarządzanej przez niego placówce pensja lekarzy wzrośnie o 36 proc., co oznacza, że dostaną około 1400 zł brutto miesięcznie więcej, a pielęgniarek – o 35 proc. (ok. 900 zł brutto więcej). Najniższe podwyżki dostaną pracownicy administracji – wyniosą one średnio 400-500 zł brutto. 'Nie pamiętam podwyżki na taką skalę. To są naprawdę duże pieniądze’ – oświadczył Nowacki.

Z kolei dyrektor powiatowego szpitala w Płońsku Paweł Obermajer nie ukrywał, że jest rozczarowany wysokością podwyżek. Jak wyjaśnił, w jego przypadku są to dużo niższe kwoty. 'Szpitale powiatowe (…) dostały najniższe procentowo kwoty na tę podwyżkę’ – mówił. Wyjaśnił, że pensje pracowników jego placówki wzrosną średnio o 26 proc., przy czym kwota podwyżkowa zostanie włączona do postawy wynagrodzenia. 'Dziś trudno mówić o konkretnych kwotach, jakie otrzymają lekarz czy pielęgniarka’ – zaznaczył. Obermajer zaapelował do ministra zdrowia, by w przyszłym roku zlikwidować nierówności.

’Jestem zszokowany’ – odparł na to minister Religa. Jego zdaniem, niskie kwoty mogą wynikać z błędnego wyliczenia księgowych. 'Zetknąłem się z dramatycznie złym wyliczeniem podwyżki w poszczególnych szpitalach. Księgowi po prostu źle to robili’ – mówił Religa. Zaapelował, by wszyscy, którzy mają jakiekolwiek pytania i wątpliwości, dzwonili na specjalnie uruchomioną w tym celu przez MZ infolinię: 0 801 801 118 (czynną od poniedziałku do piątku w godz. 9-15).

Wiesława Kłos z Narodowego Funduszu Zdrowia poprosiła, by przedstawiciele szpitala w Płońsku skontaktowali się z Funduszem w regionie.

Tzw. ustawa podwyżkowa obejmuje okres do końca 2007 r. Według wiceminister zdrowia Anny Gręziak od 2008 r. będą obowiązywały nowe regulacje odnośnie podwyżek dla pracowników ZOZ-ów. Minister Religa tłumaczył, że jest jeszcze czas na pracę nad nowymi rozwiązaniami, 'mamy chwilę wytchnienia’. 'To nie jest tak, że podwyżki skończą się z 1 stycznia 2008 r.’ – powiedział. 'Pracownicy systemu opieki zdrowotnej wreszcie muszą jakoś po ludzku zarabiać’ – mówił.

Minister powiedział, że pieniądze na podwyżki pochodzą ze wzrostu nakładów na finansowanie opieki zdrowotnej (przypomniał, że w 2007 r. o 0,25 proc. wzrasta składka na ubezpieczenie zdrowotne), a także – ze wzrostu gospodarczego. 'W związku z tym do NFZ wpływa ponad 4 mld zł. A oprócz tego jeszcze jest 1,2 mld zł z budżetu państwa przeznaczonych na finansowanie ratownictwa medycznego, które do tej pory było finansowane z NFZ. Czyli mówimy o wzroście finansowania na opiekę zdrowotną w przyszłym roku o ponad 5 mld zł’.

Wiesława Kłos z NFZ podkreśliła, że w planach finansowych na przyszły rok w oddziałach Funduszu są zabezpieczone środki na podwyżki na cały rok. Zapewniła, że Fundusz będzie kontrolował, w jaki sposób pieniądze są wydawane.

Religa zakończył spotkanie z dziennikarzami, oświadczając, że w związku z tym, iż podwyżki dla pracowników ZOZ-ów są pewne, nie ma powodów, by składał on dymisję.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias powiedziała PAP w poniedziałek, że z sygnałów, które do niej docierają od pielęgniarek z regionów wynika, że rzeczywiście w szpitalach powiatowych podwyżki będą niższe.

’Ustawa podzieliła środowisko na trzy części: pracowników akademii i instytutów medycznych, gdzie stosowane są wysoko specjalistyczne procedury; pracowników wojewódzkich szpitali specjalistycznych, gdzie stosuje się procedury zarówno wysoko, jak i nisko specjalistyczne, oraz na pracowników szpitali powiatowych i miejskich – pracujący w nich lekarze i pielęgniarki dostaną najmniej pieniędzy’ – tłumaczyła Gardias.

’Dzisiaj do mnie dzwoniła pielęgniarka ze szpitala powiatowego na Podkarpaciu z informacją, że pensje pielęgniarek w tej placówce wzrosną o 16 proc. Przy zarobku 1100 zł, może to być do 200 zł brutto’ – powiedziała.

Gardias zaznaczyła, że ocena realizacji ustawy będzie możliwa, kiedy pieniądze trafią na konta pracowników, a więc pod koniec miesiąca.

Szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel powiedział PAP, że w szpitalu, w którym on pracuje, dyrekcja zaproponowała lekarzom podwyżki w wysokości 700 zł. 'Chodzi o średnią podwyżkę razem z dyżurami’ – oświadczył. Jak tłumaczył, nie potrafi zrozumieć, dlaczego lekarze w Centrum Onkologii dostaną do 1400 zł. Zaznaczył, że na razie jest za wcześnie na ocenę realizacji ustawy.

Zgodnie z ustawą uchwaloną w lipcu, wyższe pensje otrzymają pracownicy zatrudnieni na etatach, a także na kontraktach, zarówno w publicznych, jak i niepublicznych placówkach medycznych. W każdym ZOZ-ie fundusz płac zostanie zwiększony o 30 proc.

(PAP)

Zobacz też:

Podwyżki wynagrodzeń

Informator Portalu Pielęgniarek i Położnych – Podwyżki 2006 – Przewodnik po ustawie o podwyżkach w ochronie zdrowia.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8304 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze