Ministerstwo zdrowia o niezaszczepionych pielęgniarkach.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineSzczepienia pielęgniarek
Ministerstwo zdrowia o niezaszczepionych pielęgniarkach.

Obowiązkowe szczepienia pielęgniarek

Nie po raz pierwszy regulacje prawne autorstwa ministerstwa zdrowia wprowadzają wątpliwości interpretacyjne. Tak było i jest w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, w tym także tzw. nowej siatki płac.

Wobec powyższego nie ma co się dziwić, że sprawa obowiązkowych szczepień pielęgniarek i położnych nie jest wyjątkiem od reguły – regulacje prawne spod pióra urzędników ministerstwa zdrowia – niosą ze ze sobą możliwości dowolnych interpretacji.

Jakże w inny sposób podsumować jakość rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie obowiązku szczepień? Z jednej strony minister Niedzielski straszy karami z sanepidu. Z drugiej sanepid twierdzi, że nie ma uprawnień do nakładania mandatów w wysokości do 10 tys. PL, na niezaszczepione pielęgniarki i położne.

Jedni dyrektorzy zwalniają niezaszczepionych pracowników, inni wstrzymują się z podejmowaniem ewentualnych sankcji. Jedni i drudzy opierają swoje postępowanie na tym samym rozporządzeniu. Tylko, że jakość tego rozporządzenia jest na takim poziomie, że każdy z dyrektorów inaczej je interpretuje.

Jak to możliwe, że niezaszczepiona pielęgniarka w jednym szpitalu nadal wykonuje praktykę zawodową a inna niezaszczepiona pielęgniarka w innym podmiocie leczniczym zostaje zwolniona z pracy.

Więcej przedmiotowych informacji w powyższej sprawie, publikujemy w kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 2 i 3.

W Gazecie przedstawiamy także informację w zakresie liczby pielęgniarek i położnych, które się nie zaszczepiły, w podziale na województwa.

Dane przekazane przez ministerstwo zdrowia dotyczą stanu na dzień 23 marca 2022 roku. Informacje w zakresie odsetka niezaszczepionych pielęgniarek w podziale na województwa wskazują na znaczące różnice. I wymowne…

Gazeta Pielęgniarek i Położnych – tematy bieżącego wydania

Poniżej sygnalizujemy pozostałe tematy kwietniowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Projekt ustawy z nową siatką płac

Po pięciu miesiącach prac nad nową siatką płac, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, ministerstwo zdrowia ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Ponad 3 tysiące miejsc na bezpłatnych specjalizacjach

W dniu 13 grudnia 2021 roku minister zdrowia ogłosił, że na dofinansowanych specjalizacjach dla pielęgniarek i położnych w roku 2022 będzie 2525 miejsc szkoleniowych. Dofinansowanie jednego miejsca szkoleniowego wyniesie 3950 PLN. Kwota na prowadzenie dofinansowanych specjalizacji to 10 milionów PLN.

Technika wykonywania iniekcji domięśniowych

Pielęgniarka i położna realizując zlecenie lekarskie w zakresie podawania leków ma obowiązek zapoznać się z informacjami producenta leku, zamieszczonymi w charakterystyce produktu leczniczego jak również w ulotce i stosować zalecenia producenta. Nie zawsze interakcje zachodzące pomiędzy lekami są widoczne.

Pielęgniarki – uchodźcy z Ukrainy – totalny chaos

W kwestii zatrudniania pielęgniarek z Ukrainy panuje totalna wolnoamerykanka uprawiana przez kadrę zarządzającą podmiotami leczniczymi. Jedni dyrektorzy uważają, że pielęgniarka z Ukrainy w trakcie procedury uzyskania warunkowego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki może już wykonywać zawód pielęgniarki.

Opiekun medyczny asystentem pielęgniarki?

Poseł do ministra: Podmioty prowadzące niepubliczne szkoły policealne sygnalizują, że wprowadzone niedawno z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki zmiany w systemie kształcenia opiekunów nie są w pełni korzystne dla efektów kształcenia i nie zostały powiązane ze zmianą statusu tej grupy zawodowej.

Czytaj więcej w e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 38

Bądź pierwszym, który oceni wpis

628 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Aktualności

Pielęgniarka o pracy pielęgniarek: non stop jesteśmy na lekach przeciwbólowych.

1 min czytania
Pielęgniarka o skutkach podnoszenia pacjentów Pielęgniarka Wioletta: W odniesieniu do wszystkich wypowiedzi, które już padły, chciałam na przykładach oprzeć, jak wygląda nasza…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek – współczynniki wyglądają bardzo obiecująco.