Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt założeń dotyczących opracowania systemowych zmian zasad zatrudniania i wynagradzania pracowników ochrony zdrowia. Zaproponowno w nim określenie punktowej wyceny wartości pracy.

1 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie projektu założeń dotyczących opracowania systemowych zmian zasad zatrudniania i wynagradzania pracowników ochrony zdrowia

   Szanowny Panie Ministrze! Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt założeń dotyczących opracowania systemowych zmian zasad zatrudniania i wynagradzania pracowników ochrony zdrowia. Został on przygotowany i przedstawiony stronie społecznej przez Bolesława Piechę, wiceministra zdrowia.

   Zaproponował on określenie punktowej wyceny wartości pracy osób wykonujących poszczególne zawody medyczne. Minister zdrowia miałby określić tzw. siatkę płac, która opierałaby się na punktowym wartościowaniu poszczególnych stanowisk pracy. Oznacza to, że każdemu punktowi byłaby przypisana konkretna wartość (np. 100 zł).

   Wpływ na wycenę danego stanowiska miałoby posiadane wykształcenie, doświadczenie zawodowe, odpowiedzialność za przebieg i skutki pracy oraz uciążliwość wykonywanych czynności (wysiłek umysłowy, fizyczny, warunki pracy itp.).

   Chociaż strona społeczna ma czas do końca maja na opiniowanie propozycji resortu zdrowia, to może się okazać, że praca ta pójdzie na marne. Minister zdrowia powiedział bowiem, że 29 czerwca przedstawi systemowe rozwiązania dotyczące m.in. wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia, ale nie będzie to siatka płac.

   To, co mówi minister zdrowia, przeczy temu, co było ustalane z wiceministrem Bolesławem Piechą po zakończeniu prac międzyresortowego zespołu ds. zasad zatrudniania i wynagradzania pracowników służby zdrowia oceniła Urszula Michalska, przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia.

   W związku z tym uprzejmie zapytuję Pana Ministra: Co ministerstwo zamierza zrobić w najbliższym czasie w sprawie gorzowskiego szpitala wojewódzkiego?

   Z poważaniem

   Poseł Waldemar Szadny

   Warszawa, dnia 14 maja 2007 r.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8304 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze