Ministerstwo Zdrowia przygotuje przeliczniki, które określą, ile zarobi lekarz, pielęgniarka i pozostali pracownicy medyczni w danym roku.

1 min czytania
Aktualności

Pomysł punktowej wyceny zawodów medycznych przedstawił wiceminister zdrowia Bolesław Piecha podczas obrad międzyresortowego zespołu przygotowującego zasady wynagradzania i zatrudnienia w służbie zdrowia. Zespół powołany został jeszcze przez rząd Kazimierza Marcinkiewicza, by znaleźć kompromis między strajkującymi pracownikami służby zdrowia i rządem. Miał działać do końca listopada, ale jego prace zakończyły się fiaskiem.

Środowisko medyczne chce bowiem gwarancji płacy minimalnej na poszczególnych stanowiskach, by ograniczyć dowolność dyrektorów szpitali w wynagradzaniu. To rozwiązanie rząd konsekwentnie odrzuca jako niekonstytucyjne. Premier Jarosław Kaczyński przedłużył prace zespołu jeszcze o kolejne dwa miesiące, ale widoków na kompromis wciąż nie było.

Nowy pomysł ministerstwa jest próbą ominięcia tego pata. Ma pozwolić na spełnienie żądań lekarzy i pielęgniarek bez naruszania prawa. Pomysł jest prosty: do każdego zawodu przypisane byłyby punkty, np.: pielęgniarka 15, lekarz z I stopniem specjalizacji 17, asystent 20. Punkty pomnożone przez ministerialny wskaźnik obowiązujący w danym roku, np. 300, dawałyby odpowiedź na pytanie, poniżej jakiej kwoty na danym stanowisku nie można zatrudniać pracowników.

Wiceminister Piecha podkreśla, że projekt jest na etapie wstępnych przygotowań. Punktów jeszcze nie przypisano do poszczególnych profesji, nie wyliczono też wskaźnika. Obiecuje jednak, że do końca lutego szczegóły będą dopracowane. Skąd pieniądze na realizację? 'Na pewno w tym roku dodatkowych pieniędzy nie będzie. Przeliczniki rosłyby co roku tak, by za kilka lat dojść do postulowanych przez lekarzy’ – tłumaczy Piecha.

źródło: www.dziennik.pl

Zobacz również:

Podwyżki wynagrodzeń

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8259 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki - propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku… W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które…
Komentarze