Ministerstwo Zdrowia przygotuje przeliczniki, które określą, ile zarobi lekarz, pielęgniarka i pozostali pracownicy medyczni w danym roku.

1 min czytania
Aktualności

Pomysł punktowej wyceny zawodów medycznych przedstawił wiceminister zdrowia Bolesław Piecha podczas obrad międzyresortowego zespołu przygotowującego zasady wynagradzania i zatrudnienia w służbie zdrowia. Zespół powołany został jeszcze przez rząd Kazimierza Marcinkiewicza, by znaleźć kompromis między strajkującymi pracownikami służby zdrowia i rządem. Miał działać do końca listopada, ale jego prace zakończyły się fiaskiem.

Środowisko medyczne chce bowiem gwarancji płacy minimalnej na poszczególnych stanowiskach, by ograniczyć dowolność dyrektorów szpitali w wynagradzaniu. To rozwiązanie rząd konsekwentnie odrzuca jako niekonstytucyjne. Premier Jarosław Kaczyński przedłużył prace zespołu jeszcze o kolejne dwa miesiące, ale widoków na kompromis wciąż nie było.

Nowy pomysł ministerstwa jest próbą ominięcia tego pata. Ma pozwolić na spełnienie żądań lekarzy i pielęgniarek bez naruszania prawa. Pomysł jest prosty: do każdego zawodu przypisane byłyby punkty, np.: pielęgniarka 15, lekarz z I stopniem specjalizacji 17, asystent 20. Punkty pomnożone przez ministerialny wskaźnik obowiązujący w danym roku, np. 300, dawałyby odpowiedź na pytanie, poniżej jakiej kwoty na danym stanowisku nie można zatrudniać pracowników.

Wiceminister Piecha podkreśla, że projekt jest na etapie wstępnych przygotowań. Punktów jeszcze nie przypisano do poszczególnych profesji, nie wyliczono też wskaźnika. Obiecuje jednak, że do końca lutego szczegóły będą dopracowane. Skąd pieniądze na realizację? 'Na pewno w tym roku dodatkowych pieniędzy nie będzie. Przeliczniki rosłyby co roku tak, by za kilka lat dojść do postulowanych przez lekarzy’ – tłumaczy Piecha.

źródło: www.dziennik.pl

Zobacz również:

Podwyżki wynagrodzeń

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7907 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

2 min czytania
Posiedzenie zespołu omawiającego podwyżki w podmiotach leczniczych 29 sierpnia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poświęcono je głównie kwestiom finansowym,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Możliwość wyboru kilku dyżurów.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Poszukiwana pielęgniarka do stałej współpracy na oddział chirurgii ogólnej w Łodzi. Wynagrodzenie: 70 PLN brutto/godzinę Umowa: umowa zlecenie lub…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Komentarze