Ministerstwo zdrowia zmniejszy dysproporcje płacowe.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Ministerstwo zdrowia zmniejszy dysproporcje płacowe.

Spotkanie w siedzibie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych

Izba pielęgniarek w dniu 18 października 2022 roku informuje, że odbyło się spotkanie w sprawie realizacji ustawy podwyżkowej. W spotkaniu miały uczestniczyć osoby z ministerstwa zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz z Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Informację o przebiegu spotkania przekazała wiceprezes izby. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza przedmiotową wypowiedź.

Redaktor: Pani Prezes, w siedzibie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych odbyło się spotkanie z przedstawicielami ministerstwa zdrowia i z przedstawicielami NFZ. Czego dotyczyło to spotkanie i jakie są wyniki tych rozmów?

Mariola Łodzińska, Wiceprezes NRPiP:

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie, które było przełożone z 5 października, z udziałem Pana Ministra Brombera, Pana Prezesa Filipa Nowaka i również Pana Prezesa Topora-Mądrego z Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji i oczywiście to spotkanie dotyczyło wynagrodzeń.

Brak środków na wzrost płac, zwłaszcza w podmiotach, które zatrudniają pielęgniarki opieki długoterminowej

Chcieliśmy się skoncentrować ogólnie na wynagrodzeniach, ale z położeniem nacisku na brak środków na realizację podwyżek w opiece długoterminowej, bardziej domowej, ale mówiliśmy w ogóle o braku tych środków, zwłaszcza w podmiotach, które zatrudniają pielęgniarki na umowach o pracę.

W związku z czym, ten temat został poruszony. Zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, żeby zwiększyć wycenę tych świadczeń i ustaliliśmy i podzieliliśmy zakres zadań pomiędzy Fundusz Zdrowia, a to, co leży po naszej stronie, żeby w jakiś sposób dać i argumenty i możliwość napisania scenariusza wyjścia z tej sytuacji, ponieważ jest to patowa sytuacja, a docierają do Naczelnej Izby informacje z podmiotów pielęgniarskich, które zatrudniają pielęgniarki na umowę o pracę, że w związku z brakiem możliwości zrealizowania tej ustawy i niemożności przez podmioty pielęgniarskie przekazania środków na zwiększone wynagrodzenia, nasze koleżanki już składają wypowiedzenia z tych podmiotów, co może grozić brakiem dostępności do świadczeń.

Redaktor: Przez brak zapisu w ustawie, o celowym przekazaniu zwiększonych środków, część podmiotów leczniczych te środki konsumuje na inne wydatki niż wynagrodzenia, np. walka z inflacją. Czy ten temat był także poruszony w trakcie dzisiejszego spotkania?

Mariola Łodzińska, Wiceprezes NRPiP:

Tak, oczywiście. Zwracaliśmy uwagę Panu Ministrowi i również Funduszowi, jako płatnikowi, jak wygląda realizacja tej ustawy.

Mamy wiedzę, jak przekazywane są środki i na co są konsumowane. Są podmioty lecznicze w Polsce, które pomimo przekazanych środków w budżecie na realizację tej ustawy, nie przekazały ani złotówki pielęgniarkom i położnym… w ogóle pracownikom w całym podmiocie leczniczym, w związku z czym, tę informację również przekazaliśmy Panu Ministrowi.

Ministerstwo Zdrowia pochyla się nad tym, aby w jakiś sposób znaleźć rozwiązanie i spłaszczyć dysproporcje płacowe pomiędzy grupami pielęgniarek

Zwracaliśmy też uwagę na duże dysproporcje pomiędzy grupami – to, na co też nasze koleżanki reagują. I z tego, co mówił Pan Minister jeszcze w Senacie, Ministerstwo Zdrowia pochyla się nad tym, aby w jakiś sposób znaleźć rozwiązanie i spłaszczyć te dysproporcje.

Nie wiemy, kiedy to nastąpi, natomiast my cały czas musimy o tym informować, bo środowisko też na to zwraca uwagę, zwłaszcza te koleżanki, które są zatrudnione w grupie 6, że są tak duże dysproporcje pomiędzy pielęgniarką, czy licencjatem, a magistrem ze specjalizacją – ponad 2 tys., gdzie my już na etapie opiniowania zwracaliśmy wtedy na to uwagę i dawaliśmy swoje propozycje, natomiast nie zostały uwzględnione, jak wiemy, natomiast ministerstwo ma świadomość tego i ma pracować nad tym, żeby te dysproporcje zmniejszyć.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: nipip.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 54

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7536 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.

2 min czytania
Choroby zawodowe pielęgniarek i położnych Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem obowiązków, które…
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Do 10,5 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie zatrudni pielęgniarki/pielęgniarzy w klinikach/oddziałach/POZ. Forma pracy: Pełny etat…
Aktualności

60-lecie szkoły pielęgniarskiej.

2 min czytania
W 1995 r. zakończono kształcenie pielęgniarek na poziomie licealnym Posiedzenie Sejmu w dniu 1 grudnia 2022 roku Poseł Beata Strzałka: Panie Marszałku!…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na kontrakcie. Podano stawki.