My, pielęgniarki . . . protestujemy przeciwko planowanym zmianom w wykazie specjalizacji dla pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościProjekt zmian w wykazie specjalizacji i kursów
My, pielęgniarki . . . protestujemy przeciwko planowanym zmianom w wykazie specjalizacji dla pielęgniarek.

 

Apel  w obronie specjalizacji w zakresie pielęgniarstwa nefrologicznego

 

W imieniu pielęgniarek nefrologicznych  protestujemy  przeciwko planowanym zmianom w systemie kształcenia specjalistycznego pielęgniarek i położnych.
Ministerstwo zdrowia podjęło kroki w ograniczeniu ilości specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstw likwidując wiele dziedzin w tym specjalizację nefrologiczną.
Nefrologia w dziedzinie pielęgniarstw jest stosunkowo młodą dziedziną , ale dynamicznie się rozwijającą. W 1992 r stworzyłyśmy własną organizację   pod nazwą Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Dializacyjnych i Transplantologicznych, które współpracuje z EDTNA/ERCA The European Dialysis and Transplant Nurses Association / European Renal Care Association w celu poprawy  jakości pielęgniarstwa  nefrologicznego w Polsce. 
W Polsce nadal preferuje się system kształcenia podkreślający uniwersalność zawodu co przyczynia się do ograniczonej wiedzy specjalistycznej.  Pielęgniarka nefrologiczna ma do dyspozycji kształcenie podyplomowe jedynie  w postaci kursu kwalifikacyjnego, bo tylko to planuje Ministerstwo Zdrowia pozostawić.
Likwidacja kształcenia podyplomowego w postaci specjalizacji w konkretnych dziedzinach  jest wielkim krokiem do tyłu. W krajach europejskich gdzie dąży się do rozwoju specjalistek, pielęgniarki mogą się edukować w bardzo wąskich dziedzinach takich jak: specjalistka pielegniarstwa do spraw terapii nefrologicznej, specjalistka do spraw anemii w chorobach nefrologicznych, specjalistka do spraw cukrzycy w chorobach nefrologicznych.  W niektórych krajach (tj Stany Zjednoczone, Kanada, Irlandia Anglia) istnieje możliwość odbycia studiów podyplomowych specjalistycznych i magisterskich o profilu nefrologicznym. 
W Polsce pielęgniarstwo nefrologiczne dopiero co zaczęło się rozwijać. Specjalizację realizowano już  w Warszawie, Bydgoszczy, Łomży, Wrocławiu. Program zatwierdzony do realizacji posiada Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach , Łódź jest w trakcie pisania programu. Specjalistek w kraju jest nadal niewiele( dokładnie w latach 2002-2011 102 osoby) ale dziedzina jest w trakcie dynamicznego rozwoju.
Zaproponowana zmiana przez Ministerstwo dyskryminuje pielęgniarki pracujące w oddziałach nefrologii, transplantacji i stacjach dializ, które chcą się specjalizować  oferując im zaledwie jeden moduł z pielęgniarstwa zachowawczego.
My pielęgniarki pracujące w oddziałach nefrologii, dializoterapii i tranplantalogii nie zgadzamy się z takim rozwojem sprawy. Włożyłyśmy wiele trudu w rozwój naszej specjalności  i nie satysfakcjonuje nas specjalizacja ogólna. Naszym zdaniem to właśnie edukacja na poziomie ogólnym powinna ulec likwidacji a nie kształcenie specjalistyczne. Porównując program specjalizacji nefrologicznej z modułem z pielęgniarstwa zachowawczego program jest szalenie ukrócony z konkretnej dla nas dziedziny za to znowu kształcimy się jak na studiach ogólnie z wielu dziedzin pielęgniarstw.
Nowa ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej z dnia 15 lipca 2011 podkreśla znaczenie rozwoju zawodowego pielęgniarek na poziomie specjalizacji. W związku z tym nasuwa się pytanie co ma zrobić ogromna grupa pielęgniarek, która niema  możliwości podjęcia studiów wyższych lub jest po, a chciałaby dalej rozwijać się   zawodowo?  Nasze działania nie mają na celu przeciwstawianie się planom wyboru specjalizacji na studiach magisterskich , jednak likwidując specjalizację nefrologiczną pozbawia się automatycznie rozwoju specjalistycznego pielęgniarki, które ukończyły edukację na poziomie szkoły, a mają przed sobą  jeszcze wiele lat pracy. Jako konsensus proponujemy pozostawienie specjalizacji nefrologicznej do momentu wyspecjalizowania się zatrudnionej kadry. 
My pielęgniarki nefrologiczne czujemy się dyskryminowane w porównaniu z innymi dziedzinami. Proszę odpowiedzieć nam  na pytanie, dlaczego edukacja specjalistyczna w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego, kardiologicznego, czy operacyjnego może pozostać a nasza ma  być na poziomie ogólnym.
Analizując dane epidemiologiczne zapadalność na  Przewlekłą Chorobę Nerek  ma tendencje  wzrostowe. Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze to czołowe przyczyny rozwoju PCHN i w konsekwencji dializoterapii, co zwiększa zapotrzebowanie na ośrodki nefrologiczne. Szacuje się, że liczba chorych na PCHN wzrośnie w przyszłości jeszcze bardziej, co pociąga za sobą zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel. W dotychczas istniejących ośrodkach nefrologiczno-transplantacyjnych pracuje około 4 300 pielęgniarek nefrologicznych. Około 60% pielęgniarek zaangażowanych w opiekę nefrologiczną posiada podstawowe specjalistyczne  przygotowanie podyplomowe (ukończony kurs kwalifikacyjny w dziedzinie Pielęgniarstwa Nefrologicznego z Dializoterapią). 
Czujemy się poszkodowane  takim różnicowaniem w dziedzinach pielęgniarstwa   i prosimy o ponowne przeanalizowanie projektu włączenia specjalizacji nefrologicznej w moduł pielegniarstwa zachowawczego.
Z wyrazami szacunku
W imieniu   zespołu pielęgniarek dializacyjnych działających przy Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Katowicach     
Przewodnicząca   mgr Anna Janus

.

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8117 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Krystyna Ptok w sejmie: 17 miliardów złotych przetransferowano.

2 min czytania
Czy ustawa o podwyżkach dla pielęgniarek musi być procedowana przez Zespół Trójstronny? Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach…
Komentarze