Pielęgniarki wnioskują o zwołanie nadzwyczajnego zjazdu pielęgniarek i położnych.
My, pielęgniarki – członkowie Okręgowej lzby Pielęgniarek i Położnych Ziemi Sieradzkiej w Sieradzu, zgłaszamy stanowczy sprzeciw wobec decyzji Krajowego Zjazdu, dotyczącej uchwały nr 5 l Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych Vlll Kadencji, z dnia 23 września 2024 w sprawie wysokości składki członkowskiej oraz zasad jej podziału.
W związku z czym wnioskujemy do Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych Ziemi Sieradzkiej w Sieradzu, o wystąpienie w Naszym imieniu z wnioskiem do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, o zwołanie Krajowego Nadzwyczajnego Zjazdu w trybie artykułu 19 pkt.4 pkt 3, w celu zmiany decyzji dotyczącej pobierania przedmiotowych składek członkowskich od pielęgniarek. Obligujemy także okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych Ziemi Sieradzkiej w Sieradzu, do rozesłania powyższego pisma do wszystkich Okręgowych Rad Pielęgniarek i Położnych z prośbą o wsparcie w tym zakresie i uzyskanie poparcia przez 1/3 Okręgowych Rad w kraju, które także złożą przedmiotowe wnioski do Naczelnej Rady.
W uzasadnieniu do powyższego wniosku napisano między innymi:
Oburzające jest, że to decyzja samych pielęgniarek i położnych uderza w naszą godność i poczucie przynależności do grupy zawodowej. Uczono nas, że pielęgniarką zostaje się na całe życie, dlatego też nie może być akceptowane, że jedyną możliwością odciążenia budżetu domowego emerytowanej pielęgniarki jest fakt złożenia Prawa Wykonywania Zawodu i rezygnacja z przywileju bycia pielęgniarka, na który każda z nas pracowała wiele lat. To niezbywalne nasze prawo, które jest nam przynależne, które wypracowałyśmy same i jak do tej pory składane w izbach było jedynie gdy osoba wykonująca nasz zawód popełniła przewinienie zawodowe. (…)
Do tej pory zwolnione z opłacania składek były pielęgniarki bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy oraz te, które zaprzestały wykonywania zawodu. Poprzez zaprzestanie wykonywania zawodu rozumie się również przejście na świadczenie emerytalne, które jest zakończeniem aktywności zawodowej. Tak też powinno być to interpretowane w zakresie odprowadzania składki członkowskiej. Pielęgniarka nie uzyskująca dochodu, a utrzymująca się z emerytury, nie wykonuje czynnie zawodu, zaprzestała jego realizacji. Dlaczego zatem nie pracując zawodowo, w myśl przedmiotowej uchwały zmuszone będziemy do odprowadzania składki na rzecz izby. Co takiego teraz zmieniło się w życiu pielęgniarek, że do końca swojego życia będzie musiała płacić na rzecz instytucji samorządowej. Czy bezrobotna pielęgniarka będzie także musiała z zasiłku otrzymanego z Urzędu pracy wnieść składkę na rzecz lzby. To absurd, na który brak jest przyzwolenia w racjonalnym świecie. (…)
Kolejne informacje w sprawie wkrótce na pielegniarki.info.pl