MZ – pielęgniarkom odebrano dodatki, bo były zaszczepione w pierwszej kolejności.

4 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
MZ – pielęgniarkom odebrano dodatki, bo były zaszczepione w pierwszej kolejności.

Pielęgniarkom odebrano dodatki

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie pozbawienia pielęgniarek z Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy prawa do dodatkowego świadczenia pieniężnego z tytułu pracy z pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2

Szanowny Panie Ministrze,

w ramach wykonywania mandatu posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej spotkałem się z pielęgniarkami Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy, szpitala II poziomu, dedykowanego pacjentom z podejrzeniem zakażenia lub zakażeniem infekcyjnym, zakaźnym, a w obecnym okresie głównie koronawirusem SARS-CoV-2.

Ze względu na specyfikę szpitala pielęgniarki pracujące w izbie przyjęć uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i wykonują czynności medyczne w bezpośrednim, stałym (a nie incydentalnym) kontakcie z pacjentami podejrzanymi o zakażenie i zakażonymi. Ponieważ do Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego zgłaszają się również pacjenci dotknięci różnymi dysfunkcjami i przypadkami medycznymi, pracownicy izby są narażeni na dotykanie, kontakt z płynami ustrojowymi, a nawet na szarpanie przez pacjentów. W dużej części wykonywanych czynności medycznych nie ma możliwości zachowania bezpiecznego dystansu z pacjentem, co dodatkowo naraża pielęgniarki na ryzyko infekcji COVID-19.

Odebranie dodatków pielęgniarkom nie ma racjonalnego uzasadnienia

W tej sytuacji niesprawiedliwe i nieadekwatne do trybu i warunków udzielania świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki z Izby Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy jest odebranie tym pracownikom od dnia 1 czerwca 2021 roku dodatkowego świadczenia pieniężnego dla osób wykonujących zawody medyczne. Nadmieniam, że polska służba zdrowia boryka się obecnie z dużym i stale rosnącym zagrożeniem epidemicznym, szybko rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, szybko rosnącą liczbą zajętych łóżek covidowych oraz rosnącą liczbą zgonów, przy czym dane te w niektórych regionach Polski są już teraz wyższe niż w czasie poprzedniej fali pandemii. To zwiększa znacznie ilość pracy oraz stan zagrożenia dla wszystkich pracowników służby zdrowia, a zwłaszcza pracowników izb przyjęć, mających pierwszy kontakt z zakażonymi pacjentami.

Na przykład przed dwoma dniami, w dniu 3 listopada 2021 roku, Izba Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy przyjęła aż siedmiu zakażonych pacjentów. Jedna z osób zakażonych przebywała na izbie przyjęć prawie 5 godzin, ponieważ tyle czasu zajęło szukanie w innych szpitalach miejsca dla tej osoby w związku z tym, że w bydgoskim szpitalu nie było już wolnych miejsc.

Poseł: dodatki dla pielęgniarek nalezy natychmiast przywrócić

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z apelem o pilne przywrócenie dodatkowego świadczenia pieniężnego dla personelu izb przyjęć szpitali, uczestniczącego w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i wykonującego czynności medyczne w bezpośrednim, stałym kontakcie z pacjentami podejrzanymi o zakażenie i zakażonymi, w tym dla pielęgniarek Izby Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy, wraz ze spłatą zaległych należności od dnia 1 czerwca 2021 roku. Proszę również o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Dlaczego z dniem 1 czerwca 2021 roku odmówiono wypłat dodatkowego świadczenia pieniężnego należnego pielęgniarkom z Izby Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy szpitala II poziomu udzielającym świadczeń zdrowotnych w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem zakażenia i zakażonymi wirusem SARS-CoV-2, czyli wykonującym pracę uprawniającą do otrzymywania tych świadczeń zgodnie z decyzją ministra zdrowia z 28 maja 2021 roku? Czy wynika to z błędnego rozeznania problemu przez Narodowy Fundusz Zdrowia i błędnej opinii NFZ w tej sprawie, czy też z niedostatecznego opisu zakresu i sposobu udzielania świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki z izby przyjęć?

2. Kiedy pielęgniarki z Izby Przyjęć WSOZ w Bydgoszczy mogą spodziewać się przywrócenia ww. świadczenia, wraz ze spłatą należności od 1 czerwca 2021 roku?

Z wyrazami poważania
Jan Szopiński
Poseł na Sejm RP
5 listopada 2021 roku


Dodatki dla pielęgniarek – kuriozalna odpowiedź wiceministra zdrowia

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na interpelację Pana Posła Jana Szopińskiego „w sprawie pozbawienia pielęgniarek z Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy prawa do dodatkowego świadczenia pieniężnego z tytułu pracy z pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2” uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

Na wstępie pragnę poinformować, że dokonując w dniu 28 maja br. wskazanej w interpelacji zmiany polecenia dla Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 4 września 2020 r. Minister Zdrowia uwzględniał m. in. fakt, że pracownicy podmiotów leczniczych w pierwszej kolejności – jako tzw. grupa „0” – uzyskali dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Zgodnie ze zmienionym poleceniem, comiesięczne dodatkowe świadczenie pieniężne przysługuje – bez względu na formę zatrudnienia – osobom, które jednocześnie spełniają następujące warunki:

  • wykonują zawód medyczny;
  • uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2;
  • pracują na oddziałach, w których dany podmiot leczniczy zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

Od dnia 1 listopada br. „dodatek covidowy” przysługuje uprawnionym pracownikom za każdą godzinę pracy z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Łączna wysokość dodatku za dany miesiąc nie może przekroczyć 100% wynagrodzenia miesięcznego osoby uprawnionej, przy jednoczesnym ograniczeniu kwotowym wynoszącym 15 tys. zł brutto.

Jednocześnie informuję, że ewentualne dalsze zmiany w zakresie decyzji dotyczących dodatkowych świadczeń pieniężnych za pracę przy COVID-19 będą wynikały z przebiegu epidemii i skali zaangażowania jednostek systemu ochrony zdrowia w działania bezpośrednio związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Piotr Bromber
Podsekretarz Stan

Śródtytuły oraz linki pochodzą od redakcji portalu
źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

425 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Aktualności

Przykład na pomiatanie pielęgniarkami.

11 min czytania
Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką w dniu 26 maja 2023 r. w sprawie dramatycznej sytuacji pielęgniarek. Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki piszą

Pielęgniarki na umowy zlecenia nie znają pacjentów.