MZ rozporządzeniem określiło kompetencje rat. med. Rozporządzenie jeszcze nie weszło w życie, ponadto nie ma do niego aktu prawnego w sprawie standardów.

2 min czytania
Aktualności

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego w dniu 29 grudnia br. Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, czyli najprawdopodobniej styczeń/luty 2007 r.

Zgodnie z w/w rozporządzeniem ratownik medyczny, cytuję:

Medyczne czynności ratunkowe, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego

3.  Podjęcie i prowadzenie podstawowej i zaawansowanej resuscytacji krążeniowo – oddechowej u dorosłych i dzieci według standardów ogłoszonych w obwieszczeniu wydanym na podstawie art. 43 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Takiego obwieszczenia do tej pory minister zdrowia nie wydał!!!

Ta sytuacja świadczy to o stylu wprowadzania w życie ustawy o ratownictwie medycznym przez urzędników ministerstwa zdrowia.

Mariusz Mielcarek


Ministerstwo Zdrowia dało ratownikom medycznym niecodzienny przywilej. Mogą podawać pacjentom morfinę i nie muszą się z tego przed nikim tłumaczyć.

Do tej pory leki narkotyczne mogli podawać tylko lekarze. W szpitalach dostęp do nich mają wyłącznie absolwenci medycyny i farmacji. Środki odurzające muszą być przechowywane w metalowych skrzynkach, a każdorazowe ich wykorzystanie musi być odnotowane w specjalnych księgach.

Podobny reżim obowiązuje w aptekach. Leki narkotyczne mogą wydawać tylko magistrowie farmacji. – Technicy nie mogą realizować recept na morfinę – zastrzega Wojciech Giermaziak, prezes łódzkiej izby aptekarskiej.

Pod szczególnym nadzorem są też recepty na preparaty odurzające. Wypisuje się je na specjalnych kolorowych blankietach. Zawsze w dwóch egzemplarzach.

Inaczej jest tylko w karetkach pogotowia. Tam narkotyki mogą podawać ratownicy medyczni. Tak zdecydował minister zdrowia, który ogłosił właśnie listę uprawnień przysługujących ratownikom, jeżdżących w karetkach bez lekarzy. Pozwala im m.in. na robienie zastrzyków z morfiny.

Tą decyzją są zaskoczeni lekarze. – Przecież to bardzo silnie działający preparat, który może wywołać szereg działań niepożądanych – mówi dr Wojciech Matusewicz, wojewódzki konsultant ds. farmakologii klinicznej. – Morfina może doprowadzić do niewydolności oddechowej. Poza tym wchodzi w reakcje z wieloma lekami, dlatego decyzję o jej podaniu powinien podejmować tylko lekarz, który potrafi ocenić czy podając tę substancję, nie zaszkodzi pacjentowi.

Prof. Juliusz Jakubaszko, przewodniczący Towarzystwa Medycyny Ratunkowej: – Powstaje sytuacja, która może się wymknąć spod kontroli. Morfina w dużych dawkach nie powinna być używana poza szpitalami, bez nadzoru lekarza. Moje towarzystwo chciało, żeby ratownicy mieli do dyspozycji tę substancję, ale w dawce o połowę mniejszej. Dlatego będziemy pisać do ministra zdrowia z prośbą o zmiany na liście leków, które ratownicy mogą podawać bez nadzoru lekarskiego.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Paweł Trzciński kwituje obawy lekarzy stwierdzeniem, że to przejaw korporacyjnych obaw przed utratą kompetencji. I tłumaczy, że jego resort dał ratownikom nadzwyczajne uprawnienia, bo muszą oni działać w trudnych sytuacjach. – Przecież dla ofiar wypadku morfina jest środkiem chroniącym przed wstrząsem – tłumaczy Trzciński. – Gorzej by było, gdyby ratownicy nie mieli prawa podawać jej, bo musieliby łamać prawo.

Za to w pogotowiu zastanawiają się, jak nie złamać prawa pozwalając ratownikom korzystać ze ściśle reglamentowanego preparatu. – Od dawna dyskutuje się nad tym problemem – mówi dr Janusz Morawski, dyrektor ds. medycznych. – Wszyscy spodziewali się, że za każdym razem ratownik przed podaniem morfiny będzie musiał pytać o zgodę lekarza. Jeśli nie ma takiego obowiązku trzeba będzie wprowadzić wewnętrzne rozporządzenie, które określi dokładnie w jakich sytuacjach ratownik może sięgnąć po ten specyfik.

źródło: www.gazeta.pl/lodz

Zobacz również:

Pielęgniarka w ratownictwie

Informator Portalu Pielęgniarek i Położnych – Ratownictwo medyczne 2007 – nowa ustawa o państwowym ratownictwie medycznym. Miejsce i rola lekarza, pielęgniarki systemu i ratownika medycznego, ratownika oraz dyspozytora med. i lekarza koordynatora.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8191 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki: jaka jest średnia wieku studentów pielęgniarstwa?

1 min czytania
Działaczka OZZPiP powiedziała w Sejmie W dniu 19 marca 2024 roku sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia rozpatrzyła informację na…
Aktualności

Haluksy - objawy, leczenie operacyjne i pozaoperacyjne

2 min czytania
Haluksy, znane również jako paluch koślawy, to powszechny problem ortopedyczny dotykający wiele osób, zwłaszcza kobiet. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądoweWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – resort zdrowia o liczbie spraw sądowych wytaczanych przez pielęgniarki dyrektorom szpitali...

3 min czytania
Wiceminister zdrowia: nie mamy danych o „ogromie” spraw sądowych wytaczanych przez pielęgniarki wobec dyrektorów szpitali… Liczba pozwów sądowych wytoczonych przez pielęgniarki dyrektorom…
Komentarze