MZ wskazało winnego braku realizacji obietnicy wyborczej względem pielęgniarek z grupy 5 i 6.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
MZ wskazało winnego braku realizacji obietnicy wyborczej względem pielęgniarek z grupy 5 i 6.

Ministerstwo zdrowia wskazało winnego braku realizacji obietnic wyborczych wobec środowiska pielęgniarek

Ministerstwo zdrowia ustami wiceministra pana Marka Kos oznajmiło, że „zwłoki nie widzi”, w kontekście prac nad projektem ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok. Wypomina PiS-owi, że od wpływu przedmiotowego projektu do sejmu – 23 maja 2023 roku – „nikt się nim nie zajął”. Policzmy – od 23 maja 2023 roku do 15 października 2023 roku (wybory parlamentarne) upłynęło 145 dni. W tym czasie odbyło się pierwsze czytanie projektu, który skierowano do Komisji Zdrowia oraz Komisji Finansów Publicznych.

Zobaczmy dorobek jaki ma w powyższym zakresie Koalicja 15 października. Od dnia 29 listopada 2023 roku (pierwsze czytanie w nowej kadencji sejmu) do dnia 11 kwietnia 2024 roku upłynęło… 133 dni. W tym czasie oprócz wspomnianego pierwszego czytania odbyły się dwa posiedzenia specjalnej podkomisji powołanej do rozpatrzenia związkowego projektu ustawy. Podczas drugiego posiedzenia podkomisji wiceminister zdrowia obwinia PiS. Natomiast po stronie Koalicji 15 października „zwłoki nie widzi, no bo sprawa jest bardzo poważna.” Należy domniemywać, że kiedy sprawa ustawy była w „rękach PiS” nie była „bardzo poważna.”

I tak w oto taki sposób nowa koalicja rządowa pokazuje pielęgniarkom i położnym ile warte są obietnice wyborcze składane przez posłów z sejmowej mównicy oraz w trakcie kampanii wyborczej. Poniżej publikujemy fragment wypowiedzi pana wiceministra zdrowia.

Dalsza część artykułu pod sondą…

Z jakiego źródła najczęściej korzystasz w celu uzyskania aktualnych informacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych?

Dalsza część artykułu…

Wiceminister zdrowia Marek Kos powiedział między innymi na posiedzeniu specjalnej podkomisji w dniu 11 kwietnia 2024 roku:

(…) Chcę ze strony Ministerstwa Zdrowia zauważyć jeszcze, że procedowanie tej ustawy, tego projektu obywatelskiego, trwa dosyć długo. My to zauważamy i wiemy, że tutaj zniecierpliwienie ze strony środowiska medycznego, główne ze strony środowiska pielęgniarek i położnych jest duże.

Natomiast chcę przypomnieć, że został ten projekt wniesiony 23 maja 2023 roku, także de facto projekt kilka dobrych miesięcy „przeleżał”, mówiąc kolokwialnie, w Sejmie i nikt się nim nie zajął i dopiero w ostatnich miesiącach rozpoczęły się prace, które trwają w tej chwili nawet jako prace obecnej podkomisji.

Także zwłoki ja tutaj nie widzę, no bo sprawa jest bardzo poważna – wymaga analizy, rozmawiamy o bardzo dużych pieniądzach, o bardzo dużych kosztach, które musi wygenerować system ochrony zdrowia, by po prostu dać radę zrealizować tak wysokie żądania.

wiceminister zdrowia Marek Kos

Chcę zauważyć także to, że na rok 2024 w ustawie budżetowej tych pieniędzy po prostu nie ma. Nie ma, szkoda. Jakby poprzedni rząd zajął się w drugiej połowie 2023 roku tym projektem, może w ustawie budżetowej trochę środków by się znalazło, natomiast tych pieniędzy nie ma.

Ba, na chwilę obecną są obliczane przez AOTMiT podwyżki, które mają obowiązywać od 1 lipca 2024 r., a w budżecie one są, tutaj mamy wzrost naszych środków, które idą do NFZ, niemniej jednak ten projekt obywatelski nie był w środkach budżetowych na rok 2024 przewidziany. (…)

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 40

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8224 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – okazuje się, że płace mają charakter solidarnościowy.

3 min czytania
Rola związku Solidarność w obecnym chaosie płacowym w ochronie zdrowia… W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pt. W pielęgniarki rzuciła…
Aktualności

V Konferencja Naukowa WUMED już 25 maja!

2 min czytania
V Ogólnopolska Konferencja Naukowa Warszawskiej Uczelni Medycznej już 25 maja 2024 r. Tematem wydarzenia – „Wyzwania w nauce i praktyce z perspektywy…
Aktualności

Pielęgniarki - będzie urlop zdrowotny dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Obiecanki cacanki w sprawie urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych mają miejsce od wielu lat… Serial dotycząca urlopów zdrowotnych – dla poratowania…
Komentarze
×
Aktualności

Praca w punkcie pobrań krwi - blaski i cienie