Na oddziale szpitalnym zdrowy noworodek doznaje "obrażeń czaszki na skutek urazu tępego głowy". Do tej pory sprawcy nie ustalono!

3 min czytania
Aktualności

……………………………………………………………

Z orzeczenia Sądu Apelacyjnego z czerwca 2014 roku:

W Szpitalu odbył się poród bez żadnych komplikacji. Noworodek rozwijał się prawidłowo, był w bardzo dobrym stanie ogólnym. Jego stan zdrowia określany był jako dobry i stabilny, był wydolny krążeniowo i oddechowo, nie zaobserwowano niepokojących objawów chorobowych. Przez cały czas przebywał na sali wraz z innymi noworodkami pod nadzorem opieki pielęgniarskiej. Matka noworodka miała kontakt z nim wyłącznie w czasie karmienia, raz do dwóch razy w ciągu dnia. Dziecko wówczas było przynoszone do matki przez pielęgniarkę i przez nią stamtąd odbierane po karmieniu. W jednym z dniu matka miała styczność z dzieckiem w godzinach popołudniowych. Do pogorszenia stanu zdrowia  doszło w godzinach rannych następnego dnia. Przeprowadzone badania stwierdziły u noworodka szereg obrażeń czaszki, które miały charakter urazowy i były konsekwencją doznanego urazu tępego głowy, do którego doszło w krótkim odstępie czasu przed uchwytnym klinicznie pogorszeniem zdrowia dziecka. Wszczęte na skutek powyższych okoliczności postępowanie karne, zostało jednak umorzone wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa.

Sprawa sądowa dotyczyła odszkodowania za powyższą sytuację na rzecz dziecka od szpitala.

Powyższe okoliczności zostały wykazane stosowną dokumentacją, w tym w szczególności kartami informacyjnymi leczenia szpitalnego oraz postanowieniem o umorzeniu w tej sprawie śledztwa, w którego toku przeprowadzone zostały dwie opinie sądowo – lekarskie. Wskazane w pozwie okoliczności zostały nadto potwierdzone zeznaniami słuchanych w tej sprawie świadków.

W ocenie szpitala żaden z dowodów, jakie Sąd Okręgowy uznał za podstawę udzielenia zabezpieczenia na rzecz odszkodowania, że ktokolwiek z personelu medycznego szpitala jest odpowiedzialny za doznane przez dziecko urazy. Szpital podnosił, że błędnie oceniono, iż matka cały czas przebywała na sali wraz z innymi noworodkami pod opieką pielęgniarską. Zdaniem Szpitala z karty pielęgnacji noworodka wynika, że matka karmiła noworodka w nocy, w której miało dojść do urazu.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego w niniejszej sprawie szpital nie kwestionował tego, że zostało uprawdopodobnione, iż stan zdrowia dziecka skutkuje zwiększonymi potrzebami, wskazując na okoliczności dotyczące leczenia, rehabilitacji oraz opieki. Kwestionowane były jedynie przez szpital okoliczności dotyczące uprawdopodobnienia odpowiedzialności szpitala za czyn niedozwolony. Natomiast materiał dowodowy niniejszej sprawy nie pozostawia żadnej wątpliwości co do tego, że do urazu, jakiego doznało dziecko, doszło w czasie pobytu w szpitalu. Niewątpliwe są także skutki ww. urazu.

Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego w zakresie udzielenia dziecku zabezpieczenia na rzecz przyszłego odszkodowania w postaci wypłaty przez szpital miesięcznej renty w wysokości 1000 zł. Matka dziecka wnosiła o 600 000 zł odszkodowania oraz renty miesięcznej w wysokości 2 500 zł.

Sąd Apelacyjny podkreślił, że udowodnienie czy szpital rzeczywiście jest odpowiedzialny za powstałą szkodę może nastąpić dopiero na etapie wyrokowania.

Czas jaki minął od przedmiotowego zdarzenia do wyroku Sądu Apelacyjnego to ponad trzy lata.

 

Z uzasadnienia wyroku wybrał:

 

Mariusz Mielcarek

 

 

 

Uwaga!!! KONKURS. Zobacz szczegóły …

 

 

.

 

.

Zobacz także:

Sąd Apelacyjny – to nie było "rażące niedbalstwo" pielęgniarek. 13 wypowiedzi!

Pacjent zażądał od szpitala 80 tysięcy złotych zadośćuczynienia za: przymus unieruchomienia przez pielęgniarki, zbyt małą piżamę, brak owoców w diecie.

Pielęgniarka/położna "na kontrakcie" w szpitalu, odcięła nożyczkami fragment paluszka noworodkowi. Od kogo sąd zasądzł zadośćuczynienie? Od szpitala czy od pielęgniarki?  

Sąd Apelacyjny – godzina opieki w domu chorego (wegetatywnie) przez "fachową" pielęgniarkę wynosi ….. zł?  

Pielęgniarka pod nieobecność lekarza zdejmuje szwy. Pacjentka domaga się w sądzie 66 tysięcy odszkodowania, 50 tysięcy zadośćuczynienia oraz 5 tysięcy renty miesięcznie.  15 wypowiedzi!

„Bolec-pierdolec”. 12 z 15 pielęgniarek pisze do dyrektora skargę na pielęgniarkę oddziałową. Dyrektor zwalnia oddziałową. Ona idzie do sądu ….   13 wypowiedzi!

Nie do uwierzenia! Udział biorą: pacjentka i jej krew, lekarz, pielęgniarka. Także mąż pacjentki …  16 wypowiedzi!

Pielęgniarka wlewa wodę do termofora. Konsekwencje straszne! W takich przypadkach trudno przecenić znaczenie procedur, standardów i zdrowego rozsądku.  21 wypowiedzi!

Niezła jazda! Pielęgniarki skarżą do sądu szpital, za to że pielęgniarki na innych oddziałach mają wyższe wynagrodzenie.  28 wypowiedzi!

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8178 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.

3 min czytania
Hurtownie medyczne są bardzo ważnym ogniwem w skutecznej opiece zdrowotnej. Dostarczają niezbędne materiały, sprzęt oraz leki do placówek na całym świecie. Tym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka z grupy drugiej słyszy: "masz najwyższe wykształcenie, to pomykaj".

2 min czytania
Ustawa skłóciła pracowników W kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wiadomość pielęgniarki skierowaną do Redakcji Portalu. Pielęgniarka „zaszeregowana do grupy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek – pani posłanka "nie ogarnia tej kuwety".

4 min czytania
Wypowiedź posłanki na posiedzeniu sejmowej podkomisji zakłamuje, rzeczywisty problem w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek… W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze