Na pielęgniarki delegować obowiązki lekarzy ogólnych.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Na pielęgniarki delegować obowiązki lekarzy ogólnych.

Pielęgniarki w sprawie możliwości delegowania niektórych obowiązków lekarzy ogólnych

Działając w wykonaniu uprawnień wynikających z art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, a także art. 192 Regulaminu Sejmu RP, niniejszym pragnę złożyć interpelację poselską w związku z sygnalizacjami przedstawionymi od środowiska pielęgniarek dotyczącymi możliwości delegowania niektórych obowiązków lekarzy ogólnych na odpowiednio wykształcone w tym kierunku pielęgniarki.

Jak podnoszą interesariusze, utrudnienia w dostępie do lekarzy, długie oczekiwanie na wizytę w SOR, powodują zniechęcenie i rozgoryczenie społeczne.

Dlatego też zasadnym byłoby wykorzystanie nabytych umiejętności oraz doświadczenia zawodowego pielęgniarek, które obecnie zdobywają coraz większą ilość uprawnień dzięki studiom podyplomowym, w celu poprawy jakości i dostępu do usług zdrowotnych.

Motywacja dla pielęgniarek do dalszej nauki oraz podniesienie prestiżu zawodowego

Rozwiązanie to byłoby korzystne dla lekarzy, pacjentów, jak i samych pielęgniarek i stanowiłoby dodatkową motywację dla pielęgniarek aby się dalej uczyć i rozwijać, a ponadto podnosiłoby prestiż tego zawodu.

Wykorzystanie potencjału pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia służyć będzie poprawie dostępu do lekarza osobom najbardziej potrzebującym: starszym, niepełnosprawnym, które wymagają bezpośredniej i pilnej interwencji bez konieczności bezpośredniego i osobistego zaangażowania personelu lekarskiego. Podobne rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w innych krajach europejskich.

Zwiększenie kompetencji pielęgniarek antidotum na braki kadrowe

Poszerzenie uprawnień pielęgniarek i położnych może wpłynąć również pozytywnie na panujące w Polsce braki kadrowe. Przede wszystkim zachęci to młode osoby do wyboru zawodu, a doświadczonych i wykształconych specjalistów do pozostania w kraju.

W związku z powyższym, uprzejmie proszę o rozważenie możliwości podjęcia szerszych działań w przedmiotowym zakresie poprzez rozważenie postulatów de lege ferenda ukierunkowanych na postulowaną kwestię z punktu widzenia fundamentalnych zadań jakimi jest ochrona zdrowia poprzez udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1.czy istnieje możliwość poszerzenia kompetencji pielęgniarek o obowiązki będące w zakresie zadań lekarzy ogólnych oraz czy Ministerstwo planuje zmiany w tym kierunku?

2. czy obowiązujące przepisy tworzą warunki dla tego typu zmian?

3. czy Ministerstwo rozważa nowelizację obowiązujących przepisów w kwestii dalszego poszerzania kompetencji pielęgniarek i w jakim zakresie?

Piotr Sak Poseł na Sejm RP

źródło: sejm.gov.pl

6 września 2022 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.4 / 5. Ilość głosów: 62

Bądź pierwszym, który oceni wpis

651 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Zegarki dla pielęgniarek i położnych.