Na podwyżki dla pielęgniarek NFZ dał ogromne pieniądze. Może ktoś sprawdzi na co one poszły.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Na podwyżki dla pielęgniarek NFZ dał ogromne pieniądze. Może ktoś sprawdzi na co one poszły.

Czy w administracji szpitala dyrektor też uznał, że wystarczy średnie wykształcenie? Pielęgniarkom tak wmawia…

Przytaczamy ostatnią część wypowiedzi pani przewodniczącej okręgowej rady pip. Wystąpienie miało miejsce podczas obrad sejmiku województwa świętokrzyskiego w dniu 27 lutego 2023 roku. Przewodnicząca odnosiła się do degradacji przez podmioty lecznicze, pielęgniarek posiadających kwalifikacje zawodowe zapisane w grupie 2 siatki płac, do niższych grup tabeli zaszeregowania.

Ewa Mikołajczyk, Przewodnicząca Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych:

Przepraszam za te emocje, ale wiecie, że jak człowiek przez 35 lat ciągle słyszy, że szpital dla pielęgniarek nie ma pieniędzy, to nie sposób się nie zdenerwować, no naprawdę. Ja sama pracowała i wiem jak było.

Dyrektorzy używają takiego argumentu, że te wszystkie pielęgniarki robią to samo, a co ona ma na Księżyc ta pielęgniarka polecieć? Robi to samo, tylko lepiej.

A w innych zawodach tak nie jest? Proszę mi powiedzieć, podwyżkę otrzymali w szpitalach również pracownicy administracji, tak? My się cieszymy z tego, że dostali. To przepraszam bardzo…

Czy dyrektor powiedział, że nie wymagam, wystarczy mi średnie wykształcenie, czy chciał zatrudnić pracownika administracji o wysokiej kwalifikacji? Chciał, bo wie, że tę pracę będzie wykonywał lepiej, a pielęgniarkom się mówi – dla Was nie ma pieniędzy.

Ekonomia jest ekonomią, ja to wiem… Dlaczego było tak, że jak pieniądze płynęły odrębnym strumieniem, to wtedy pielęgniarki otrzymywały, a teraz nie? Ja doskonale wiem, jakie tam wystąpiły zawirowania, ale to już nie jest wina pielęgniarek.


Zobacz wydanie elektroniczne Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych – 2/2023, które zawiera wiele informacji w sprawie, kiedy pracodawcy nie uznają pielęgniarkom tytułów: magistra oraz specjalisty. Zgodnie z siatką płac powinni tym pielęgniarkom ustalić wynagrodzenie zasadnicze co najmniej na poziomie 7 304 zł. Niestety szpitale dopuszczają się degradacji tych osób. Wydanie elektroniczne w szybki i wygodny sposób zostanie wysłane na Twoją skrzynkę mailową.


Czy ktoś zażądał od dyrektora, jaka jest struktura zatrudnienia, jak te podwyżki przebiegały, nie tylko w grupie pielęgniarek

Dlaczego ja tu do Państwa dzisiaj przyszłam… Wiem, że jesteście Państwo przewodniczącymi i członkami rad społecznych szpitali. Ja bywam na tych radach, bo jako samorząd postanowiliśmy bywać. Poprosiliśmy o zapraszanie nas, żeby wiedzieć co się dzieje. I co ja tam słyszę? Jest takie – „no nie ma pieniędzy” naprawdę nikt się nad tym problemem jakoś bardziej sensownie nie pochyla, bardzo płytko się to traktuje – nie mamy pieniędzy, to nie dajemy.

Czy ktoś zażądał od dyrektora, jaka jest struktura zatrudnienia, jak te podwyżki przebiegały, szczegóły, podociekać trochę.

Ja do Państwa apeluję i Was proszę – przyjrzyjcie się, czy ten szpital naprawdę nie ma pieniędzy dla tych pielęgniarek… tylko gdzie one poszły.

Bo jak rozmawiamy z Panią Prezes NFZ, to poszły ogromne pieniądze… i gdzie one są? My nie wiemy gdzie one są, ale Państwo jak jesteście właśnie oddelegowaniu przez samorząd do tych rad społecznych, zawsze można zapytać.

Ja nie będę się tu mądrować, bo nie znam Państwa kompetencji jako rady społecznej, ale po prostu proszę i apeluję – jeżeli cokolwiek możecie wyjaśnić, zrobić, zainteresować się, to zróbcie to, bo naprawdę wystarczy już tego, żeby pielęgniarki ciągle swoich racji dochodziły na ulicy. Po prostu rozmawiajmy i proszę Was o pomoc.

Koniec fragmentu wypowiedzi pani przewodniczącej.

Zachowano oryginalne brzmienie wypowiedzi.

Komentarz redakcyjny w kolejnych artykułach Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7701 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek robi to tak doskonale i tak idealne, że brakuje słów.

2 min czytania
Izba pielęgniarek ocenia własną działalność Obecnie w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych odbywają się wybory na nową kadencję. Podczas zjazdów okręgowych ustępujące…
Aktualności

Skuteczne sposoby na blizny

2 min czytania
Blizny to bardzo nieestetyczne defekty kosmetyczne, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Powstają na skutek urazów mechanicznych bądź oparzenia skóry. Niosą ze…
Aktualności

Pielęgniarka zaobserwowała na kardiomonitorze liczne zakłócenia. To był początek tragedii.

2 min czytania
Dramat w jednym ze szpitali Portal igryfino.pl zamieścił w dniu 26 marca 2023 roku poniższą informację. Zdarzenie miało miejsce 23 marca 2023…
Komentarze