Na stronach internetowych izb pip zamieszczane jest pismo MZ – Departamentu Pielęgniarek i Położnych w sprawie zgłaszania do ministerstwa przypadków, kiedy uczelnia wyższa prowadzi studia na kierunku pielegniarstwo, położnictwo bez wymaganej akredytacji.

1 min czytania
Aktualności
Na stronach internetowych izb pip zamieszczane jest pismo MZ – Departamentu Pielęgniarek i Położnych w sprawie zgłaszania do ministerstwa przypadków, kiedy uczelnia wyższa prowadzi studia na kierunku pielegniarstwo, położnictwo bez wymaganej akredytacji.

 

Działania ministerstwa zdrowia zasługują na pełne poparcie ze strony naszego środowiska zawodowego. Rządowy organ administracji państwowej zwraca się do nas pielęgniarek i położnych w bardzo poważnej sprawie. Świadczy to o dużym poważaniu, jakim cieszy się nasza korporacja zawodowa w ministerstwie zdrowia. Oto my pielęgniarki i położne mamy informować ministerstwo o 'wszystkich nam znanych przypadkach’, kiedy uczelnia wyższa prowadzi nauczanie na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo bez wymaganych prawem pozwoleń. Sprawa jest tym poważniejsza, że prośba ministerstwa najprawdopodobniej podyktowana jest tym, że część 'nielegalnych’ uczelni działa w poddziemu, konspiracji. Bo gdyby działały legalnie to ministerstwo miało by o nich wiedzę!!! Proponuję, żeby każda pielęgniarka i położna w promieniu 5 km od swojego miejsca zamieszkania przeprowadziła rozpoznanie operacyjne w te sprawie. Ze względu na środki bezpieczeństwa rozpoznanie należy przeprowadzać w co najmniej trzy osobowych grupach. Nie należy rozpoznania przeprowadzać w czepkach, co mogłoby skutkować dekonspiracją grupy. W przypadku podjęcia informacji, że dana uczelnia prowadzi kształcenie na kierunku pielegniarstwo, położnictwo należy metodami operacyjnymi uzyskać dostęp do dokumentacji uczelni w celu stwierdzenia czy uczelnia posiada akredytację. Nie należy zmniejszać czujności, gdyż często na stronach internetowych poszczególnych uczelni zamieszczone są decyzje o przyznaniu akredytacji dla danej uczelni. Uwaga! Mogą to być fałszywki. Dlatego, w przypadku pozyskania metodami operacyjnymi orginału decyzji akredytacyjnej, należy potwierdzić jej autentyczność.

I jeszcze jeden element tej bulwersującej sprawy. Należy uświadomić wszystkim pielęgniarkom i położnym, które studiują pielęgniarstwo, położnictwo na uczelniach, które nie posiadają akredytacji, że ich postępowanie nie licuje z etyką zawodową naszej grupy zawodowej. Te osoby powinny zostać napiętnowane w zdecydowany sposób. Taki preceder należy kierować do prokuratury i rzecznika odpowiedzialności zawodowej oraz bezwzględnie powiadomić rodziców, a także przełożonych w miejscu pracy. 

Należy pielęgniarki i położne, które zdekonspirują największą liczbę nielegalnych uczelni wyróżnić dyplomem 'Rozpoznanie operacyjne drogą do nowoczesnego pielegniarstwa i położnictwa’.

Mariusz Mielcarek

Zobacz pismo 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8176 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły.

4 min czytania
Sąd o prawa pacjenta do informacji o swoim stanie zdrowia, także w kontekście wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 tys. złotych netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowopowstająca prywatna klinika medyczna poszukuje do pracy pielęgniarki anestezjologicznej. Miejsce pracy : Częstochowa Wynagrodzenie: 10 000 netto /miesięcznie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - To nic, że plują nam w twarz. Ważne, że w duchu "merytorycznego dialogu".

2 min czytania
Działania związku i izby pielęgniarek w kontekście postawy ministerstwa zdrowia wobec postulatów płacowych… Już jest jasne w jaki sposób ministerstwo zdrowia odniosło…
Komentarze