Na stronach internetowych izb pip zamieszczane jest pismo MZ – Departamentu Pielęgniarek i Położnych w sprawie zgłaszania do ministerstwa przypadków, kiedy uczelnia wyższa prowadzi studia na kierunku pielegniarstwo, położnictwo bez wymaganej akredytacji.

1 min czytania
Aktualności
Na stronach internetowych izb pip zamieszczane jest pismo MZ – Departamentu Pielęgniarek i Położnych w sprawie zgłaszania do ministerstwa przypadków, kiedy uczelnia wyższa prowadzi studia na kierunku pielegniarstwo, położnictwo bez wymaganej akredytacji.

 

Działania ministerstwa zdrowia zasługują na pełne poparcie ze strony naszego środowiska zawodowego. Rządowy organ administracji państwowej zwraca się do nas pielęgniarek i położnych w bardzo poważnej sprawie. Świadczy to o dużym poważaniu, jakim cieszy się nasza korporacja zawodowa w ministerstwie zdrowia. Oto my pielęgniarki i położne mamy informować ministerstwo o 'wszystkich nam znanych przypadkach’, kiedy uczelnia wyższa prowadzi nauczanie na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo bez wymaganych prawem pozwoleń. Sprawa jest tym poważniejsza, że prośba ministerstwa najprawdopodobniej podyktowana jest tym, że część 'nielegalnych’ uczelni działa w poddziemu, konspiracji. Bo gdyby działały legalnie to ministerstwo miało by o nich wiedzę!!! Proponuję, żeby każda pielęgniarka i położna w promieniu 5 km od swojego miejsca zamieszkania przeprowadziła rozpoznanie operacyjne w te sprawie. Ze względu na środki bezpieczeństwa rozpoznanie należy przeprowadzać w co najmniej trzy osobowych grupach. Nie należy rozpoznania przeprowadzać w czepkach, co mogłoby skutkować dekonspiracją grupy. W przypadku podjęcia informacji, że dana uczelnia prowadzi kształcenie na kierunku pielegniarstwo, położnictwo należy metodami operacyjnymi uzyskać dostęp do dokumentacji uczelni w celu stwierdzenia czy uczelnia posiada akredytację. Nie należy zmniejszać czujności, gdyż często na stronach internetowych poszczególnych uczelni zamieszczone są decyzje o przyznaniu akredytacji dla danej uczelni. Uwaga! Mogą to być fałszywki. Dlatego, w przypadku pozyskania metodami operacyjnymi orginału decyzji akredytacyjnej, należy potwierdzić jej autentyczność.

I jeszcze jeden element tej bulwersującej sprawy. Należy uświadomić wszystkim pielęgniarkom i położnym, które studiują pielęgniarstwo, położnictwo na uczelniach, które nie posiadają akredytacji, że ich postępowanie nie licuje z etyką zawodową naszej grupy zawodowej. Te osoby powinny zostać napiętnowane w zdecydowany sposób. Taki preceder należy kierować do prokuratury i rzecznika odpowiedzialności zawodowej oraz bezwzględnie powiadomić rodziców, a także przełożonych w miejscu pracy. 

Należy pielęgniarki i położne, które zdekonspirują największą liczbę nielegalnych uczelni wyróżnić dyplomem 'Rozpoznanie operacyjne drogą do nowoczesnego pielegniarstwa i położnictwa’.

Mariusz Mielcarek

Zobacz pismo 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7694 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek zbiera podpisy.

3 min czytania
Związek pielęgniarek organizatorem konferencji prasowej W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie zarządu regionów, w trybie nadzwyczajnym. Na posiedzeniu gościliśmy zaprzyjaźnione reprezentacje związkowe…
Aktualności

Wszywka alkoholowa Warszawa - leczenie choroby alkoholowej, czy to możliwe

4 min czytania
Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. To proces, w którym jednostka ma coraz mniejszą kontrolę nad własnym życiem. To proces, który stopniowo odbiera…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek: różnice w grupach zbliżą się do 600 PLN.

3 min czytania
Związek pielęgniarek zbiera podpisy pod ustawą dyskryminującą pielęgniarki Radio.lublin.pl w dniu 21 marca 2023 roku informowało: Ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem…
Komentarze