Nadal nie ma ograniczenia wypłat dla pielęgniarek i położnych z zembalowego do jednego etatu (max 2).

3 min czytania
AktualnościPorozumienie pań w czepkach z ministrem 2018

5 sierpnia 2018 roku 

Porozumienie podpisane przez Ministra Zdrowia z OZZPiP, NIPiP oraz NFZ było omawiane w Krakowie w siedzibie Małopolskiej IPiP przez RP Zarządu Krajowego, który brał udział w negocjacjach.

Interpretacja podpisanego Poroumienia była poparta konkretnymi zapisami znowelizowanego Projektu z dnia 26.07.2018 Rozporządenia MZ w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporzadzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Rozporządzenie jest po konsultacjach
Podstawowe zmiany to:
1. Pracodawca będzie zobowiązany do wykazywania liczby zatrudnionych pielęgniarek 2x w roku czyli jeżeli zmienimy miejsce pracy wcześniej zostaną nam doliczone należne kwoty
2. Osobno wykazywane będa umowy zlecenie osobno umowy o pracę
3. Przy czym na umowy zlecenie Pracodawca nadal będzie dostawał środki tj. od września 1600 zł brutto brutto na etat
4.Pogląd że rozporządzenie jest mniej ważne od ustawy i nie musi być stosowane jest nieprawdziwy . Jest zapewnienie MZ że zapisy  ujęte w Rozporządzeniu będą musiały być stosowane. Zapisy są zawarte w rozporządzeniu ze względu na szybszy czas procedowania .
5. Pomimo szybkiego procedowania czas na wypłatę przyznanych środków Pracodawca ma wydłużony co może spowodować opóźnioną wypłatę ale będzie ona wypłacana z wyrównaniem od września 
6. Wg. zapisów Porozumienia każda pielęgniarka i poł. od 1 września 2018r musi otrzymać 1100 zł podwyżki do pensji zasadniczej , jest to oczywiście tylko przesunięcie środków 'zembalowych wypłacanych jako dodatek W przypadku naszego szpitala jest to jednak korzystny zapis. Szpitale które nie miały tak jak my  sztucznie zaniżonych pensji podstawowych i dostały 'zembalówkę do grupy będą mieć w obecnej chwili mniejsze podwyżki ale sumarycznie i tak otrzymały większe podwyżki
Przykłady:( zapis jest nie mniej niż czyli więce może być )
W najgorszym wypadku otrzymamy  do grupy : do tej pory z 'zembalówki" 300 zł i od lipca 100 zł = 400 zł  Pracodawca przekazał … czyli 1100- 400 = 700 zł.
Od września przekazana przez NFZ kwota na każdą piel i poł to 1600 brutto brutto.w naszym przypadku minimum jakie musimy otrzymac do pensji zasadniczej to700 zł.
Pomijam na chwilę obecną .kwestię podbierania z dodatku na niektóre pochodne .
7. oczywiście 700 zł do podstawy dla starszej pielęgniarki to kwota brutto brutto wyższa niż 1600 zł  ale zapisano  średni wskażnik na pochodne dla Pracodawców na ten cel które będą oni otrzymywać w aneksach do umów o które będą wnioskować do.NFZ ,Otrzymane  środki są  zapisane w Rozporządzeniu. (wzrost o 274 mln zł w tym roku , w przyszłych o wiele więcej) Pracodawca nie może więc w tym momencie powiedzieć tak jak mówił przy słynnej ustawie" 203" że nie ma środków .
8. Osoby z niską podstawą  zatrudnione w naszym szpitalu pracujące na jedną zmianę nie wykorzystają przy podwyżce o 700 zł pełnej kwoty 1600 zł brutto brutto Pracodawca jest więc również w tym przypadku zobowiązany wyrównać im do tej kwoty.
9.  OZZPIP ma  stanowisko MZ odnośnie tego na jakie skutki Pracodawca mógł do tej pory pobierać środki "zembalowe" . Będziemy oczywiście nadal starać się o rozliczenie się z przysługujących każdej pielęgniarce kwoty wiedząc na jakie pochodne Pracodawca podbierał pieniądze (czy tylko na te wymienione w interpretacji Ministerstwa.
10. Zasada równego podziału środków na każdą piel i poł.w przypadku nie zawarcia ze Związkiem zrzeszającym wyłącznie pielęgniarki i położne lub w przypadku jego braku opinii Okręgowej Rady PIP. jest nadal zachowana.
11. Nadal nie ma ograniczenia wypł. środków do jednego etatu (max 2)
12. Od 2019r kolejna podwyżka 100 zł do podstawy
13. Od 2020r uwolnienie kwoty bazowej z 3900 zl na średnią w gosp.nar,
To są najważniejsze punkty omawiane na spotkaniu.Nie wszystkie szczegóły możemy publikować więc zainteresowani członkowie naszego związku mogą się kontaktować indywidualnie.
Pozostałe punkty Porozumienia
-normy zatrudnienia w trakcie uzgodnień narazie nie mnie niż 0,6 pielęgniarki / łóżko w oddziałach zachowawczych
0,7 na zabiegowych itd
-6 dni urlopu szkoleniowego 
dopłata dla studentów pielęgniarstwa ale tylko w tych uczelniach które zawnioskują o środki na ten cel
-zapewn środków jednakowych dla wszystkich piel POZ niezależnie od punktów
-negocjacje odnośnie piel zatrudnionych w DPS itp., które nie są objęte podwyżką (przesunięcie finansowania na  NFZ)

zachowano oryginalną pisownię

źródło: ozzpip.dt.pl


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9020 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

MZ o zmianie systematyki podziału pielęgniarek.

3 min czytania
Poseł o dysproporcjach w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek W odpowiedzi na interpelację nr 26474 Pana Posła Jana Szopińskiego „w sprawie zgłoszonych przez pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płac

Dyrektorzy zdecydują jakie chcą pielęgniarki.

3 min czytania
Kpina – najpierw podzielili pielęgniarki na grupy a teraz muszą się dowiedzieć jakie pielęgniarki potrzebują podmioty lecznicze Duże wzburzenie na fanpage Ogólnopolskiego…
AktualnościNowa siatka płac

Minister: Zmienimy siatkę płac pielęgniarek.

2 min czytania
Nowelizacja siatki płac pielęgniarek koniecznością Posiedzenie sejmu w dniu 16 września 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze!…
Komentarze