Nasze koleżanki pielęgniarki umierają, jest nas stanowczo za mało.

1 min czytania
AktualnościZakażone pielęgniarki
Nasze koleżanki pielęgniarki umierają, jest nas stanowczo za mało.


Zaniedbania w ochronie zdrowia dają się we znaki

Po raz kolejny na kanale WTK ukazał się wywiad dotyczący Covid-19. Rozmowa przeprowadzona z panią Teresą Kruczkowską nie pozostawia złudzeń, że pandemia nie zwalnia tempa, a warunki są z każdym dniem coraz trudniejsze. Meritum całego materiału jest fakt, iż nierozwiązany przez lata problem w ochronie zdrowia, braku pielęgniarek, daje o sobie znaki w tak dramatycznym dla nas czasie. Co na temat sytuacji w szpitalach mówi Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu? 

„Jest nas stanowczo za mało”

Hasłem towarzyszącym całej rozmowie są słowa jednej z poznańskich pielęgniarek: „Nasze koleżanki umierają z powodu Covid-19, brakuje środków ochrony osobistej, jest nas stanowczo za mało.” Teresa Kruczkowska potwierdza, iż braki wśród pielęgniarek mają miejsce od wielu lat, a teraz z powodu licznych zakażeń i zwiększonego zapotrzebowania na pracowników, problem staje się ogromny. Już w 2015 przeprowadzane były akcje w celu zwrócenia uwagi na problemy kadrowe pielęgniarstwa, niestety bezskutecznie.

Skąd wziąć personel?

Zwłaszcza teraz, gdy tworzone są szpitale tymczasowe, do których mają zostać oddelegowane pielęgniarki, pojawia się pytanie: Skąd wziąć pielęgniarki do tych nowych szpitali? Jeżeli w istniejących szpitalach brakuje personelu, jak rozdzielić pracujący tam personel dodatkowo na szpitale tymczasowe? A jaka jest odpowiedź wojewody na to pytanie? „Jeśli nie wystarczy personelu do obsługi szpitala tymczasowego w Poznaniu, to także pielęgniarki będą wzywane do pracy na drodze administracyjnej”

Gdzie będzie mieszkać przydzielony personel?

Chętni, którzy zgłosili się do pomocy, chcą znać warunki pracy. Istnieje zapis o stuprocentowo wyższym wynagrodzeniu, natomiast nadal dużą niewiadomą jest kwestia zakwaterowania. Plan był, aby jeden z hoteli stał się tymczasowym zakwaterowaniem dla personelu pielęgniarskiego, jednak od kilku dni wiemy, iż obecnie jest tam tworzone izolatorium. Jak więc widzimy, warunki pozafinansowe są równie bardzo istotne.

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze