NFZ o dodatku do wynagrodzenia w kontekście wejść do strefy brudnej.

1 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
NFZ o dodatku do wynagrodzenia w kontekście wejść do strefy brudnej.


Czas pracy w strefie brudnej a dodatek dla pielęgniarek

W dniu 2 grudnia na stronie internetowej centrali Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowano komunikat w sprawie dodatkowego wynagrodzenie dla medyków. Cały komunikat czytaj w artykule pt. Dodatki do wynagrodzenia – najnowsze stanowisko NFZ.

Zdumienie wywołuje poniżej cytowany fragment przedmiotowego komunikatu:

Ewidencja czasu pracy przy pacjencie z COVID+ nie jest koniecznością

NFZ nie wymaga ewidencjonowania czasu pracy konkretnego pracownika przy pacjentach z COVID-19. Taki obowiązek nie wynika z polecenia Ministra Zdrowia. Natomiast udzielanie świadczeń medycznych pacjentom z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 nie może być incydentalne.

Oznacza to na przykład, że sporadyczne wejście do tzw. strefy brudnej, nie jest podstawą do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. To do dyrektorów placówek medycznych będzie ostatecznie należała właściwa ocena, w oparciu o kryteria z polecenia, którzy pracownicy kwalifikują się do otrzymania dodatkowego świadczenia pieniężnego.

Koniec cytatu. 

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wystąpi do prezesa NFZ oraz ministra zdrowia w sprawie powyższego stanowiska. Przyznanie kompetencji dyrektorom w zakresie oceny, którzy pracownicy kwalifikują się do otrzymania dodatku, w kontekście sporadyczności wejść do tzw. strefy brudnej jest NIEDOPUSZCZALNE!

Warto także zacytować jeszcze jedno stanowisko Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 17 listopada 2020 roku. Fundusz stwierdza w nim, że "zatem w niniejszym poleceniu Minister Zdrowia nie zobligował Podmioty do przekazania do OW NFZ informacji o godzinowym, minutowym czasie przebywania z pacjentem zakażonym lub podejrzeniem zakażenia". Całość stanowiska NFZ czytaj w artykule pt. Opinia NFZ w sprawie dodatku za godziny przepracowane w kombinezonie.

Mariusz Mielcarek 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8229 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo nigdy nie będzie zawodem prestiżowym

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z postów na temat różnic w wynagrodzeniach pielęgniarek pojawiły się dwa poniższe komentarze. Pielęgniarki wskazują, że odwieczne kłótnie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Umowa o pracę, kontraktowa - do 11 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Poradnia kardiologiczna oferującą diagnostykę nieinwazyjną i konsultacje lekarskie na wysokim poziomie zarówno dorosłym, jak i dzieciom od pierwszych…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka złożyła skargę. NFZ nałożył 82 tys. kary.

8 min czytania
Pielęgniarka pisze skargę do ministra zdrowia i zawiadamia prokuraturę… NFZ nakłada karę na pogotowie… Pogotowie odwołuje się na drodze sądowej… Redakcja Ogólnopolskiego…
Komentarze