Niektóre pielęgniarki posiadają po 5 specjalizacji.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych
Niektóre pielęgniarki posiadają po 5 specjalizacji.

Tytuł specjalisty pielęgniarstwa a wysokość wynagrodzenia zasadniczego

W ostatnich latach, w związku z wejściem w życie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników podmiotów leczniczych, tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa stał się jednym z elementów kształtujących politykę płacową wobec grupy zawodowej pielęgniarek i położnych.

Specjalizacja pielęgniarek – regulacja ustawowa

Zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej specjalizacja ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz tytułu specjalisty w tej dziedzinie.

Do specjalizacji mogą przystąpić pielęgniarka lub położna, które: pracowały w zawodzie co najmniej przez 2 lata w okresie ostatnich 5 lat.

Liczne pielęgniarki posiadają tytuł specjalisty w kilku dziedzinach pielęgniarstwa

W Strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce podkreślono występowanie zjawiska ukończenia przez pielęgniarki lub położne kilku (minimum od dwóch do pięciu) dziedzinowo różnych specjalizacji, z czego druga lub kolejna specjalizacja zazwyczaj nie jest wykorzystywana w systemie ochrony zdrowia, z uwagi na niezgodność z profilem aktualnego zatrudnienia. Taki stan rzeczy dotyczy około 2 tys.  pielęgniarek i położnych.

Ogólna liczba pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł specjalisty

Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP) podaje, że w latach 2002 – 2022 (czerwiec) tytuł specjalisty uzyskało prawie 95 tys. pielęgniarek i położnych. Zdecydowanie należy podkreślić, że ta liczba nie jest tożsama z liczbą obecnie pracujących pielęgniarek i położnych, które posiadają tytuł specjalisty. Przecież przez okres powyższych 11 lat wiele pielęgniarek przestało wykonywać zawód, natomiast kolejne osoby ukończyły szkolenie specjalizacyjne.

Ile obecnie pielęgniarek i położnych z tytułem specjalisty wykonuje zawód

W celu uzyskania informacji w interesującym nas zagadnieniu, możemy się posiłkować danymi opracowanymi przez cez.gov.pl. W 2021 roku pracodawcy zgłosili 193 tys. pielęgniarki i położne do realizacji świadczeń zdrowotnych w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Z powyższych danych statystycznych wynika, że ponad 155 tys. zgłoszonych do NFZ pielęgniarek i położnych nie posiadało tytułu specjalisty.

Poniżej podajemy dane za lata 2018 – 2022 (czerwiec) w zakresie liczby pielęgniarek i położnych zgłoszonych do NFZ, które nie posiadały tytułu specjalisty.

RokLiczba pielęgniarek i położnych bez specjalizacji
2018162 tys.
2019160 tys.
2020157 tys.
2021155 tys.
2022148 tys.

Wniosek: Liczba pielęgniarek i położnych bez tytułu specjalisty zgłoszonych do NFZ przez świadczeniodawców spada. W roku 2021 około 20% zgłoszonych osób posiadało tytuł specjalisty. Powyższe dane korelują z danymi podawanymi przez CKPPiP, które podaje, że w latach 2018 – 2021 ponad 36 tys. pielęgniarek i położnych uzyskało tytuł zawodowy specjalisty. Natomiast tylko w 2022 roku ponad 11 tys. pielęgniarek i położnych zdało egzamin państwowy i uzyskało tytuł specjalisty.

Opracowanie własne pielegniarki.info.pl, na podstawie danych z cez.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

991 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Krystyna Ptok w sejmie: 17 miliardów złotych przetransferowano.

2 min czytania
Czy ustawa o podwyżkach dla pielęgniarek musi być procedowana przez Zespół Trójstronny? Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach…
Komentarze
×
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Ile pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty w 2022 roku.