Nonsensy polityki zdrowotnej prowadzonej przez ministerstwo zdrowia – część 2. Ustawa o działalności leczniczej zobowiązuje podmioty lecznicze prowadzone w formie SP ZOZ oraz jednostki budżetowej do obsadzania stanowisk naczelnej, przełożonej pielęgniarek oraz pielęgniarki oodziałowej. Takich wymogów ustawa nie stawia podmiotom leczniczym prowadzonym w formie spółki kapitałowej. To likwidacja kierowniczych stanowisk w pielęgniarstwie.

1 min czytania
Aktualności

.Z dotychczasowego orzecznictwa sądowego w zakresie kierowniczych stanowisk w pielęgniarstwie wynika, że skoro ustawodawca w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej oraz rozporządzeniach ministra zdrowia (dotyczących taryfikatora kwalifikacyjnego oraz przeprowadzania konkursów) przewidział istnienie stanowiska pielęgniarki naczelnej i przełożonej pielęgniarek i pielęgniarki oddziałowej to zakłady opieki zdrowotnej nie mogły zamiast tych stanowisk wprowadzać innych stanowisk. Takie działanie przez sądy było uznawane za obejście prawa. W praktyce oznaczało to tworzenie stanowiska np. "koordynatora ds. pielęgniarstwa" w zamian stanowiska "naczelnej pielęgniarki". Bez postępowania konkursowego. Osoby, która nie spełniała formalnych wymogów kwalifikacyjnych dla stanowiska naczelnej pielęgniarki, określonym w taryfikatorze kwalifikacyjnym.

W uchwalonej w dniu 15 kwietnia ustawie o działalności leczniczej do przeprowadzania postępowań konkursowych zobowiązano podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami czyli SP ZOZ oraz jednostki budżetowe (zostaną one zlikwidowane i przekształcone w spółki kapitałowe). Natomiast podmiotów leczniczych prowadzonych w formie spółki kapitałowej ustawa nie zobowiązuje do przeprowadzania przedmiotowych postępowań konkursowych.

Wobec powyższego, w kontekście orzecznictwa sadowego oraz zapisów ustawy o działalności leczniczej należy uznać, że ministerstwo zdrowia wciela w życie plan likwidacji kierowniczych stanowisk w pielęgniarstwie: pielęgniarki naczelnej, przełożonej pielęgniarek oraz pielęgniarki oddziałowej.

Plan nie nowy, bowiem z inicjatywą likwidacji kierowniczych stanowisk w pielęgniarstwie ministerstwo zdrowia pod rządami Ewy Kopacz wystąpiło już w 2008 roku. O sprawie szeroko pisałem w Gazecie Pielęgniarki i Położnej Nr 6 w artykule pt. Likwidują stanowiska kierownicze w pielęgniarstwie.

Postępowanie ministerstwa zdrowia pod rządami minister Ewy Kopacz to szkodliwe działanie wobec polskiego pielęgniarstwa. Tak negatywnych działań wobec polskich pielęgniarek i położnych nie prowadził jeszcze żaden z dotychczasowych ministrów zdrowia.

Skuteczność ministerialnych działań jest możliwa tyko dzięki bezradności samorządu zawodowego oraz związku zawodowego pip.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8117 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Krystyna Ptok w sejmie: 17 miliardów złotych przetransferowano.

2 min czytania
Czy ustawa o podwyżkach dla pielęgniarek musi być procedowana przez Zespół Trójstronny? Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach…
Komentarze