Notatka ze spotkania w MZ – "Zapewnienie bezpośredniej opieki pielęgniarskiej – równoważnik 1 etatu na 8 – 10 pacjentów na dyżur. Powyższa propozycja nie powinna dotyczyć oddziałów: AiIT, neonatologii, izby przyjęć i oddziału ratunkowego, bloku operacyjnego. Do dalszej dyskusji pozostają oddziały pediatryczny, położniczy (w tym Rooming – In)."

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia

 

Zobacz notatkę ze spotkania w Departamencie Pielęgniarek i Położnych MZ w  dniu 31 marca 2010 roku (notatkę tą opublikowano na stronie Naczelnej Izby PiP w dniu 2 czerwca 2010 roku – w dwa miesiące po spotkaniu).

.

KOMENTARZ REDAKCJI PORTALU

I GAZETY PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

.

Z treści notatki wynika, że w spotkaniu brali udział przedstawiciele Naczelnej Rady PiP. Nie podano nazwisk. Tak samo postąpiono w przypadku przedstawicieli MZ. 

W notatce padają słowa "wstępnie zaproponowano poniższe brzmienie". Z treści notatki nie wynika kto zaproponował cytowane "poniższe brzmienie" i jaka była odpowiedź tych, którym "zaproponowano poniższe brzmienie". I jakie będą dalsze losy "zaproponowanego brzmienia"!

Aż dziw bierze, że takiej treści notatkę podpisali "uczestnicy spotkania"!

Warto także podkreślić, że samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych w ramach konsultacji społecznych do projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa szpitalnego nie zgłaszał uwag w zakresie szeroko rozumianego zagadnienia – "normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych".

Dowód pismo z dnia 20 sierpnia 2009 roku. Także w piśmie z dnia 16 listopada 2009 roku Naczelna Izba PiP nie podnosiła kwestii norm zatrudnienia w przedmiotowej sprawie. Dowód.

Należy postawić sobie pytanie. Czy uczestnicy spotkania w Departamencie Pielęgniarek i Położnych MZ nie zdawali sobie sprawy, że "wstępnie zaproponowane poniższe brzmienie "nie ma żadnego umocowania prawnego? Nie będzie miało żadnej mocy sprawczej w kontekście rozporządzenia koszykowego?

Bowiem kwestię tzw. norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych reguluje ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, która kompetencje ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w poszczególnych zakładach pracy powierza kierownikom zakładów opieki zdrowotnej. 

Ręce opadają!

Zapraszam mimo wszystko do dyskusji nad "wstępnie zaproponowanym poniżej brzmieniem":

  • "Zapewnienie bezpośredniej opieki pielęgniarskiej – równoważnik 1 etatu na 8 – 10 pacjentów na dyżur". Powyższa propozycja nie powinna dotyczyć oddziałów: AiIT, neonatologii, izby przyjęć i oddziału ratunkowego, bloku operacyjnego. Do dalszej dyskusji pozostają oddziały pediatryczny, położniczy (w tym Rooming – In)."

Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8265 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Została ukarana. Poszła do sądu.

3 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Jakie zarzuty postawił pielęgniarce pracodawca… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu…
AktualnościPraca w Norwegii

Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę jako pielęgniarka?

3 min czytania
Dzisiaj chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami z pracy z pielęgniarkami wyjeżdżającymi za granicę. Na podstawie dziewięciu lat pracy w Open Europe, specjalizując…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pracodawca zarzucił pielęgniarce "dezorganizację pracy w oddziale".

6 min czytania
Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru Z uzasadnienia (fragment) wyroku Sądu Okręgowego:  Bezpośrednią przełożoną powódki była M. K., która pełni obowiązki Pielęgniarki Oddziałowej. Przełożoną wszystkich pielęgniarek…
Komentarze