Nowa specjalizacja dla pielęgniarek. Tylko z tytułem magistra.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek
Nowa specjalizacja dla pielęgniarek. Tylko z tytułem magistra.

Ministerstwo zdrowia szacuje, że jest zapotrzebowanie na 300 pielęgniarek z nową specjalizacją…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawia fragment dyskusji na posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. Sprawa dotyczy rozszerzenia wykazu dziedzin pielęgniarstwa, w których mogą być prowadzone szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa. Prosimy użytkowników pielegniarki.info.pl o wyrażenie swojej opinii w sprawie nowej specjalizacji dla pielęgniarek w sondzie zamieszczonej na końcu artykułu. Za oddane głosy dziękujemy!

Wprowadzone rozwiązania ma umożliwić pielęgniarkom posiadającym tytuł magistra pielęgniarstwa, ukończenie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa genetycznego oraz podniesienie swoich kwalifikacji.

uzasadnienie do nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia

Podstawą prawną prac w ministerstwie zdrowia jest delegacja ustawowa regulująca (ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej), że minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, określi, w drodze rozporządzenia, dziedziny pielęgniarstwa oraz dziedziny mające zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne, uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego przebiegu kształcenia podyplomowego oraz przydatność poszczególnych rodzajów kształcenia podyplomowego w zakresie zapewnienia realizacji opieki zdrowotnej.

Osobą odpowiedzialną za prace nad zmianą przedmiotowego rozporządzenia jest pan Marek Kos, Podsekretarz Stanu w ministerstwie zdrowia.

Poniżej publikujemy fragment wypowiedzi jednego z uczestników posiedzenia komisji zdrowia w sejmie w dniu 20 marca 2024 roku.

Przewodnicząca Rady do spraw Chorób Rzadkich, konsultant krajowy w dziedzinie genetyki klinicznej Anna Latos-Bieleńska:

Musi być też jeszcze zabezpieczone poradnictwo genetyczne i ta część, która jest związana z rozmową z pacjentem, z identyfikacją osób ryzyka genetycznego, z udzielaniem porad genetycznych. Tutaj nasze starania idą w kierunku, po pierwsze, pielęgniarek genetycznych.

Ogromnie się cieszę, że jest pozytywna rekomendacja środowiska pielęgniarskiego. Szacuję, że w Polsce potrzeba 300 pielęgniarek, które by pracowały głównie z lekarzami genetykami, specjalistami genetyki klinicznej.

Jednak dla onkologii potrzebne jest jeszcze coś więcej. Jest potrzebny zupełnie nowy zawód. To jest doradca genetyczny w onkologii. To byłaby specjalizacja dla biotechnologów, biologów molekularnych głównie – jeszcze o tym dyskutujemy. Taki wyszkolony doradca genetyczny pracowałby z dużą samodzielnością, też pod kierunkiem specjalisty genetyki klinicznej, ale by identyfikował rodziny ryzyka zagrożone nowotworem. Też szacujemy, że w Polsce potrzeba około 300 takich doradców genetycznych.

Szkolenie pielęgniarki genetycznej to jest około pół roku. Program tego szkolenia jest już prawie gotowy. Pracujemy nad programem specjalizacji dla tego nowego zawodu doradcy genetycznego. Dziękuję bardzo.

źródło: sejm.gov.pl

Jaki jest Twoje zdanie w sprawie nowej specjalizacji dla pielęgniarek?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 11

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8295 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
Komentarze
×
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.