Nowy podział pielęgniarek na grupy już w sejmie.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Nowy podział pielęgniarek na grupy już w sejmie.


Najnowszy podział pielęgniarek i położnych

W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych informowaliśmy, że minister zdrowia na posiedzeniu rządu zgłosił autopoprawkę do ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych, "zwiększającą współczynnik dla pielęgniarek i położnych z licencjatem".

W obecnym czasie zwrotem, który zrobił oszałamiającą karierę w przestrzeni publicznej to "sytuacja jest dynamiczna". Zwrot ten jest używany oczywiście w kontekście sytuacji pandemicznej. Bardzo często jest stosowany jako zabieg socjotechniczny, kiedy decydenci nie wiedzą co odpowiedzieć na zadawane pytanie lub w konkretnej kwestii. Zasłaniają się "dynamiczną sytuacją" ukrywając wstydliwy brak wiedzy i danych w poruszanych kwestiach. To tak samo jakby lekarz pacjentowi, na pytania w zakresie stanu zdrowia, odpowiadał: no wie pan, sytuacja jest dynamiczna.

W kontekście podziału pielęgniarek na grupy w nowej siatce płac, można zdecydowanie użyć zwrotu "sytuacja jest dynamiczna". Wynika to z faktu, że w przedmiotowej sprawie mamy kilku graczy. Minister zdrowia, związki zawodowe: Solidarność, OPZZ i FZZ. Dynamiczności sytuacji dodaje fakt, bardzo zróżnicowanych interesów płacowych poszczególnych grup zawodów medycznych ochrony zdrowia. Natomiast rola w tej sprawie związku pielęgniarek to osobna sprawa. Będę starał się ukazać pielęgniarkom i położnym działalność tego związku, który pretenduje od dłuższego czasu do określenia przymiotnikiem – prorządowy. Niestety obecnie jesteśmy świadkami sytuacji, która wynika z "bardzo bliskiej współpracy" związku i izby pielęgniarskiej z byłą wiceminister zdrowia panią Szczurek-Żelazko. O tym wkrótce na portalu. Nic w internetach nie ginie! Szczególnie postaram się przedstawić naszemu środowisku zawodowemu rolę pani Ptok z OZZPIP w zakresie podziału pielęgniarek na grupy oraz dodatku zembalowego.

Wracajmy do tematu najświeższego podziału pielęgniarek na grupy. Minister zdrowia ogłosi, kilka dni temu, że płace w ochronie zdrowia to temat uzgodniony i zamknięty. Uzgodniony z Solidarnością oraz OPZZ. Teraz, niespodziewanie, 19 maja 2021 na posiedzeniu rządu, składa autopoprawkę do siatki płac w zakresie podziału pielęgniarek, zwiększającą współczynnik dla pielęgniarek i położnych z licencjatem". Niestety ta poprawka niczego nie wnosi. Oprócz pogłębienia chaosu. To już nie chaos ale ARMAGEDON!

Następnie w ciągu kilkunastu godzin projekt ustawy z autopoprawką wpływa do sejmu. Już o godzinie 11.00 rozpoczyna się pierwsze czytanie ustawy w sejmowej komisji zdrowia wraz z komisją finansów publicznych. Posiedzenie komisji trwa do godziny 16.28. Efekt? Ustawa przechodzi bez poprawek i zostaje skierowana na posiedzenie plenarne sejmu w dniu 22 maja. 

Musicie przyznać, że sytuacja jest naprawdę dynamiczna… Posłowie projekt ustawy otrzymali na trzy godziny przed posiedzeniem przedmiotowych komisji.

Nowelizacja ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych stała się pretekstem do licznych wypowiedzi polityków w zakresie sytuacji płacowej i kadrowej pielęgniarek.

Wiele wypowiedzi o sytuacji pielęgniarek pochodzi od polityków, których partie były przy władzy i niestety nie poprawiły sytuacji polskich pielęgniarek. Teraz użalają się nad losem naszej grupy zawodowej. Wypowiedzi te dowodzą również, że niektórzy politycy oraz posłowie nie mają elementarnej wiedzy w zakresie konsekwencji podziału pielęgniarek i położnych na grupy. Nie mają świadomości, że podział ten, jest niesprawiedliwy, gdyż nie ma odzwierciedlenia w praktyce zawodowej pielęgniarek.

Poniżej przedstawiam podział pielęgniarek i położnych uwzględniający autopoprawkę ministra zdrowia. W tym kształcie ustawa została skierowana na plenarne posiedzenie sejmu w dniu 22 maja 2021 roku.

GRUPA 7: Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 1,06

GRUPA 8: Pielęgniarka albo położna, która uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, albo pielęgniarka z tytułem zawodowym licencjat albo magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym licencjat albo magister położnictwa – 0,81

GRUPA 9: Pielęgniarka albo położna inna niż określona w lp. 7 i 8, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – 0,73

Czytaj więcej w działach:

Nowa siatka płac

       • Dodatki dla pielęgniarek

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8329 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 godzin tygodniowo.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Gliwice Zakres obowiązków: Wykształcenie: najlepiej kierunkoweZakres obowiązków: wykonywanie EKG, sprawdzanie przydatności leków, sporządzanie listy leków do…
Komentarze