O pielęgniarkach, które opiekują się zwłokami.

3 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
O pielęgniarkach, które opiekują się zwłokami.

Poseł o roli pielęgniarek w przygotowaniu zwłok do transplantacji

Sejmowa komisja zdrowia w dniu 8 czerwca 2022 roku, debatowała w sprawie informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli organizacji i finansowania przeszczepiania narządów.

Poseł Andrzej Sośnierz (PS):

Czasami odnoszę wrażenie, nie kwestionując zresztą potrzeby nowelizacji aktów prawnych, choćby ustawy o transplantacji, która być może wymaga jakichś zmian, że czasami zbyt dużą wagę przywiązujemy do tego, że rozwiązanie problemu polega na napisaniu ustawy bądź na nowelizacji ustawy, a jak to zrobimy, to problem został rozwiązany.

Czasem okazuje się, że ustawa jest nowa, a problem nadal jest taki, jaki był. Chciałem podzielić się pewnym osobistym doświadczeniem. Czasem problemy można rozwiązywać bez ustaw. Jeszcze raz: nie kwestionuję tego, że być może coś trzeba w tej ustawie poprawić.

Swego czasu, kilkanaście lat zarządzając opieką zdrowotną, w krótkim czasie, kiedy tylko pojawiła się możliwość, rozwiązałem problem transplantacji albo przynajmniej sprawiłem, że sprawa ta w znacznym stopniu poszła do przodu, posługując się tym samym prawem, które poprzednio dawało gorsze wyniki. O co chodziło?

W tej chwili sprawy te są dostrzegane przy aktualnym systemie finansowania, ale składało się to tak, że swego czasu chwała za wykonanie transplantacji spadała na zespół, który dokonywał transplantacji, natomiast ciężką pracę musiał wykonywać zespół, który wykonywał transplantację, ale również wszyscy ci, którzy przygotowali zwłoki do transplantacji.

Opieka pielęgniarska nad zmarłym pacjentem to procedura medyczna a nie świadczenie zdrowotne

Następny problem był taki, że to nie jest świadczenie zdrowotne, bo jest to już osoba zmarła, że jest to element procedury medycznej.

Pojawiają się tam bardzo różne problemy związane z tym zagadnieniem, tym niemniej jednak problem polegał na tym, że środki finansowe płynęły do tych, którzy dokonali transplantacji, a ci, którzy napracowali się najwięcej, żeby ta transplantacja mogła się dokonać, czyli zespół, który opiekował się zwłokami, wykonywał wszystkie badania i do tego doprowadził, nie otrzymywał środków.

Teraz jest to rozwiązywane, ale diabeł może tkwić w szczegółach. Problemy mogą tkwić w cenie, środkach, które płyną do zespołu, który ma przygotować zwłoki i zgłosić do pobrania narządów.

Środki finansowe dla pielęgniarek opiekujących się zwłokami

Jakie problemy musieliśmy pokonać? Nie wystarczyło dać pieniędzy na koordynatora. Nie koordynator opiekuje się zwłokami, ale pielęgniarki, nie tylko pielęgniarki. W jakiś sposób wymusiliśmy więc, że finansowane były przede wszystkim osoby, które bezpośrednio opiekowały się zwłokami, które należało przygotować do transplantacji, a nie koordynator.

Wręcz przeciwnie, czasami była to gra ambicji: koordynator bierze pieniądze, a my pracujemy. Są to więc bardzo różne motywacje. Trzeba uzgodnić z zespołem i uwzględnić interesy czy też racje tych osób, które są niezbędne dla całego procesu.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji a wycena opieki pielęgniarskiej nad zwłokami

Muszę powiedzieć, że zadziałało to błyskawicznie. Jeżeli natomiast bierze się za to Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, to wróżę tutaj same niepowodzenia, dlatego że swoimi procedurami nie uwzględni ona takiego zwykłego elementu. Po prostu trzeba się dogadać, porozumieć i zrozumieć motywacje, potrzeby, interesy tych wszystkich osób, które biorą udział w całej procedurze. To w ogóle nie wymagało żadnej ustawy, to wymagało ustawienia właściwych cen i wszystko z miejsca ruszyło jak z kopyta.

Ustawy często nie rozwiązują problemów. Czasem wystarczy odpowiednie wycenienie procedur wykonywanych przez pielęgniarki

Tutaj więc też zachęcałbym do tego, bo być może nie trzeba ustawy. Porozmawiajcie z osobami, które opiekują się tymi zwłokami. Porozmawiajcie ze wszystkimi i z wszystkimi szczeblami, które się tym zajmują, dlatego że koordynator nie wystarczy. Dyrektor, koordynator są daleko od prawdziwego, ciężkiego i niewdzięcznego działania, które trzeba wykonać.

Jeśli tam zadziała się właściwie, to sprawa jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zaczyna iść do przodu. Takie mam osobiste doświadczenia, bo tak poszło. Daję to pod rozwagę. Proszę przyglądnąć się procedurze. Być może problem tkwi w wycenie, w środkach finansowych przeznaczanych na przygotowanie zwłok do transplantacji. Może tam jest ten hamulec, a jeśli go się pokona, to reszta pójdzie do przodu.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 36

Bądź pierwszym, który oceni wpis

420 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawie 500 komentarzy pielęgniarek wywołała wypowiedź posła.

2 min czytania
Poseł o różnicach między pielęgniarkami Na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wypowiedź posła Artura Łąckiego, który uważa, że podczas swojej…
Aktualności

Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Ankiety na pielegniarki.info.pl Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka powinna czuć, że jeśli lepiej pracuje, to lepiej zarabia.

4 min czytania
O sprawach pielęgniarek dyskusja w radiowym studio Witam słuchaczy tej audycji, audycji „Jest sprawa” i dziś mamy dwa tematy w programie. Pierwszy…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

EKG dla pielęgniarek - ceny, czas trwania, uprawnienia.