Obciążenie bakteryjne paznokci pielęgniarek wzrasta z odpryskiwaniem lakieru.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Obciążenie bakteryjne paznokci pielęgniarek wzrasta z odpryskiwaniem lakieru.

Paznokcie a praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych

Po raz kolejny na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych temat w zakresie wykonywania praktyki zawodowej wzbudza liczne komentarze użytkowników pielegniarki.info.pl

Sprawa paznokci pielęgniarek i położnych w kontekście zagrożenia epidemiologicznego poruszona w artykule pt. Manicure w pracy pielęgniarki i położnej…, stała się okazją do wymiany licznych opinii.

Post na fan page portalu użytkownicy skomentowali prawie 400 razy. Zdecydowana większość komentujących zwracała uwagę na fakt, że czynności przy pacjencie wykonujemy w rękawiczkach ochronnych, natomiast ręce na bieżąco dezynfekujemy w płynach odkażających.

Apel – skupmy się nie na tym to co nam się wydaje, ale faktach

Część komentarzy proponowała skupienie się nie na tym to co nam się wydaje, ale bezpieczeństwie pacjenta. Poniżej cytujemy jeden z komentarzy w oryginalnym brzmieniu.

Wskazówek postępowania pielęgniarek, położnych, lekarzy oraz innych zawodów medycznych moim zdaniem należy szukać w nauce i faktach.

Polecam badania naukowe np.:

Microbial growth on the nails of direct patient care nurses wearing nail polish
Blackburn LAcree KBartley J et al.See more
Oncology Nursing Forum (2020) 47(2) 155-164
DOI: 10.1188/20.ONF.155-164

To badanie sugeruje, że obciążenie bakteryjne paznokci pielęgniarek wzrasta wraz ze wzrostem odpryskiwania lakieru do paznokci. Dla instytucji autorów optymalną strategią zmniejszenia obciążenia biologicznego paznokci personelu zajmującego się bezpośrednią opieką nad pacjentem jest nie noszenie lakieru podczas bezpośredniej opieki nad pacjentem.

Chociaż badanie wykazało, że lakier do paznokci ma potencjalnie ochronny element, to czas ochrony jest bardzo krótkotrwały (24 godziny lub mniej), a odpryskiwany lakier znacznie zwiększa wzrost mikroorganizmów.

Komentarz na pielegniarki.info.pl

Opierając się na dowodach dotyczących lakieru do paznokci w instytucji autorów, optymalną strategią zapobiegania przenoszeniu infekcji z rąk świadczeniodawców na pacjentów z rakiem jest to, aby personel opieki bezpośredniej nie nosił lakieru do paznokci ani innych powłok do paznokci.

Pielęgniarka poleca artykuł w sprawie skuteczności dezynfekcji rąk

Jedna z pielęgniarek w komentarzu napisała:

Czepiają się tylko pielęgniarek, a gdzie reszta pracowników medycznych? Jak wszyscy to wszyscy. Wielu jest na bakier z dezynfekcją rąk lub stetoskopu po odejściu od pacjenta.

Ta pielęgniarka dodaje:

Pracowałam w szpitalu gdzie epidemiologiczną była lekarz. Czepiała się nas o paznokcie, a sama miała zegarek i pierścionki. Czekałam tylko aż się mnie czepnie…

Inny użytkownik poleca lekturę artykułu.

Polecam artykuł, bo mnie “koleżanki zaraz zeżrą”. SKUTECZNOŚĆ DEZYNFEKCJI RĄK.

W zależności od rodzaju pokrycia płytki paznokciowej – Badanie wśród pielęgniarek szpitala specjalistycznego

Marta Wałaszek, Wioletta Kwapniewska, Barbara Jagiencarz-Starzec, Małgorzata Kołpa, Zdzisław Wolak, Jadwiga Wójkowska-Mach, Anna Różańska w: Medycyna Pracy 2021;72(1):29–37.

Jedna z osób napisała:

U nas od lat zabierają premie za pomalowane paznokcie, argumenty z d…. wyciągnięte, skoro rozdwojone paznokcie są bardziej higieniczne to cóż poradzić. Nie wiem kto te przepisy wymyśla, tylko żeby mieć się czego czepiać. Absurdy.

źródło: pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 11

Bądź pierwszym, który oceni wpis

275 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 7305 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek W dniu dzisiejszym publikujemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych ofertę pracy dla pielęgniarki. Pracodawca zamierza zatrudnić pielęgniarkę…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w senacie o ustawie podwyżkowej.

4 min czytania
Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia W dniu 4 października 2022 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia, na której poruszano problemy dotyczące realizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach…
Aktualności

Pielęgniarki emerytki - uzupełniają 50% braki w kadrze pielęgniarskiej.

1 min czytania
Chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa Totalny chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa. Jedne szpitale zwalniają emerytki, inne dzięki pielęgniarkom emerytkom uruchamiają zamknięte oddziały….
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Szpital podaje zarobki: salowej, pielęgniarki, lekarza.