Od kilku tygodni w polskich urzędach pracy i ogłoszeniach w prasie roi się od ofert z Czech. Wypełniamy luki po Czechach, którzy wyjeżdżają do Europy Zachodniej.

2 min czytania
Aktualności

Marcin Kowalski, Bydgoszcz 24-06-2006, ostatnia aktualizacja 24-06-2006 00:19 www.gazeta.pl
 

Nie płacą naszym kroci, ale chleb pewny i życie tańsze. Nie ma szefa nad Czecha, czyli dlaczego Polacy wolą mieszkać u południowych sąsiadów. Praca za południową granicą to nadzieja dla tych, którzy nie mają szans na etat w Irlandii czy Anglii – ludzi po czterdziestce, bez wykształcenia i znajomości języka.

Andrzej Krawczyk, 50-latek spod Częstochowy, od tygodnia ogłasza się w prasie i internecie: 'Podejmę pracę w Czechach. Pracowałem już w tym kraju jako tapicer, murarz, cieśla’. Krawczyk, stolarz po OHP, pracował w Czechach za PRL: – Płacili marnie, ale takiego szefa jak tam nie znajdziesz pan w Polsce. Nie krzyknął, nawet nie kazał, tylko grzecznie prosił. Nie to, co Niemiec czy Anglik. Za przywiezione pieniądze otworzyłem wiejski sklep. Splajtowałem. Teraz ciuchami handluję za 800 zł na miesiąc. Wolę Czechy niż zachodnią Europę. Języka nie znam żadnego. Jakby się nie powiodło, do domu na stopa wrócę.

Krzysztof Smoliński, 54-latek z Poznania, chce wyjechać do Czech z żoną i dwójką dzieci. Dziś pracuje w poznańskich Zakładach im. Cegielskiego jako odlewnik. Ma 30 lat praktyki i 1,5 tys. zł pensji. – Próbowałem szczęścia w Anglii, ale oszukał mnie pośrednik. Czechy są ostatnią nadzieją. W Polsce gdziekolwiek pójdę szukać roboty, słyszę: 'Dziadków nie potrzebujemy’. W Czechach nie płacą kroci, ale chleb pewny i życie tańsze. Niech ze trzy tysiące zarobię, wystarczy. Za to, co mam teraz, w Poznaniu nie idzie się utrzymać.

Polak zawsze trzeźwy

Od kilku tygodni w polskich urzędach pracy i ogłoszeniach w prasie roi się od ofert z Czech. Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu szuka: ślusarzy, operatorów maszyn, tokarzy, robotników niewykwalifikowanych (za 1,1-2,2 tys. zł), WUP w Toruniu – 250 pracowników produkcji, 50 monterów, 40 elektroników, szwaczki, tkaczy, spawaczy, WUP w Łodzi – drwali, monterów płyt kartonowo-gipsowych, płytkarzy.

Franciszek Pokorny ma agencję zatrudnienia JOB Centrum CZ w Pradze. Wyszukuje obcokrajowców np. dla Skody: – Jeszcze rok temu zatrudniałem najwięcej Słowaków, was bardzo rzadko. A dziś? Przyjmuję stu Polaków miesięcznie i ciągle mało. Moi klienci są bardzo zadowoleni. Pracujecie szybko, fachowo, nie narzekacie, nie jesteście wybredni, a w pracy zawsze trzeźwi. O Słowakach tego nie mogę powiedzieć. Polak, szczególnie po czterdziestce i bez wielkich kwalifikacji, traktuje pracę jak świętość.

Najwięcej jest górników

Dokładnej liczby Polaków pracujących w Czechach nikt nie zna. Według statystyk MSZ w grudniu 2005 było ich 12 tys. Jednak boom na Polaków zaczął się w styczniu tego roku.

Czesi szukają w Polce nie tylko robotników, ale też lekarzy, farmaceutów, rehabilitantów. Polska pielęgniarka zarabia na czeskim oddziale intensywnej terapii ok. 2,8 tys. zł, fizjoterapeuta czy laborant – połowę tego, a lekarz – średnio 6,5 tys. zł. – Wypełniamy luki po Czechach, którzy wyjeżdżają do Europy Zachodniej – mówi Stanisław Kowarzyk, szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Opolu.

Najwięcej Polaków pracuje jednak w górnictwie, np. w Kopalniach Ostrawsko-Karwińskich ponad 3 tys. Najczęściej to fachowcy, którzy w ramach restrukturyzacji górnictwa wzięli duże odprawy za dobrowolne zwolnienie się z polskich kopalń.

źródło informacji:Gazeta Wyborcza

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8304 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - szpital nie może ściągać pielęgniarek z wolnego.

1 min czytania
Praktyka zawodowa a umowy cywilnoprawne W jednej z umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę „w zakresie pielęgniarstwa” zapisano: 1. W przypadkach…
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
Komentarze