Odpowiedzialność karna pielęgniarki za brak używania środków ochrony.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarka - maseczki ochronne.
Odpowiedzialność karna pielęgniarki za brak używania środków ochrony.


Środki ochrony indywidualnej pielęgniarek

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na interesującą kwestię w zakresie pracy pielęgniarek i położnych, którym nie zagwarantowano środków ochrony osobistej. 

Bardzo interesujące wystąpienia Rzecznika opublikowaliśmy w artykule pt. Pielęgniarki: brak środków ochrony równa się: "powstrzymanie się od pracy".

Rzecznik w swoim wystąpieniu zauważył, że:

W kontekście ogłoszonego stanu epidemii istotne znaczenie mają przepisy ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Z jej art. 11 ust. 1  wynika, że kierownicy podmiotów leczniczych są obowiązani do podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych. Zgodnie natomiast z art. 11 ust. 4 pkt 1 działania te obejmują stosowanie środków ochrony indywidualnej i zbiorowej w celu zapobieżenia przeniesieniu na inne osoby biologicznych czynników chorobotwórczych.

Zaniechanie realizacji tego obowiązku może rodzić odpowiedzialność karną z art. 165 § 1 pkt 1 Kodeksu karnego (sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie szerzenia się choroby zakaźnej).

Z kolei po stronie personelu medycznego – udzielającego świadczeń zdrowotnych bez wymaganych indywidualnych środków ochrony – może to z kolei rodzić także odpowiedzialność za wykroczenie z art. 116 § 1 pkt 2 Kodeksu wykroczeń. Odpowiedzialność tę ponoszą bowiem osoby, które wiedząc o tym, że stykają się z chorym na chorobę zakaźną, nie przestrzegają nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu tym chorobom lub o ich zwalczaniu, a więc w tym przypadku nie stosują nakazu korzystania z indywidualnych środków ochrony.

źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich 

Warto podkreślić, że wiele pielęgniarek i położnych wykonuje praktykę zawodową bez dostępu do stosownych środków ochrony indywidualnej. Tych środków nie zapewnia pracodawca.

Pielęgniarki i położne znalazły się w sytuacji "między młotem a kowadłem".

Wybrał: Mariusz Mielcarek 



Zobacz także:

Położna: Zostałam wytypowana do skierowania do pracy przy pandemii.

Ministerstwo o płacach pielęgniarek po studiach pomostowych.

Od 16 kwietnia obowiązek zasłaniania twarzy.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8890 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Poseł: pielęgniarki mają wyższe pensje niż dyrektorzy szpitali. 

2 min czytania
Poseł: Pomimo tych ogromnych wyzwań, wynagrodzenia dyrektorów szpitali publicznych w wielu przypadkach są niższe niż pensje lekarzy specjalistów, a nawet pielęgniarek. Interpelacja…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – sąd zbadał czy były zlecenia lekarskie, które mogły wykonać tylko osoby z wyższym wykształceniem.

3 min czytania
Sąd: zdarzały się dyżury, podczas których w ogóle nie było pielęgniarek z wykształceniem wyższym magisterskim lub specjalizacją i wówczas… Publikujemy fragment orzeczenia…
Aktualności

Praca dla pielęgniarki od poniedziałku do piątku. Wynagrodzenie od 10 000 zł.

2 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki NZOZ Eskulap w Pabianicach lub w Konstantynowie Łódzkim poszukuje do pracy pielęgniarki na pełny etat. Praca jest od…
Komentarze