Odszkodowania dla pielęgniarek – wzór wezwania przedsądowego.

Odszkodowania dla pielęgniarek za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Kolejny etap po wniosku do pracodawcy

Do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwraca się wiele poszkodowanych osób z personelu pielęgniarskiego, które padły ofiarą nierównego traktowania w zatrudnieniu.

Oprócz bieżących informacji w zakresie przedmiotowych odszkodowań redakcja Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zamieściła w numerze wrześniowym gazety pielegniarki.info.pl wzór wniosku do pracodawcy w sprawie podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego do wysokości wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek wykonujących taką samą pracę oraz wypłatę odszkodowania.

Dlaczego powyższy wniosek piszemy do pracodawcy?

Sądy pracy orzekające w sprawach pracowniczych zwracają uwagę na to, czy pracownik podejmował próbę mediacji z pracodawcą. Nie ma prawnego wymogu, aby pielęgniarka występowała z przedmiotowym wnioskiem do pracodawcy.

Wydanie gazety zawierające wzór przedmiotowego wniosku dostępne po kliknięciu w poniższa grafikę.

Wzór wezwania przedsądowego pielęgniarki do pracodawcy za nierówne traktowanie w zatrudnieniu

Wezwanie przedsądowe to kolejny etap postępowania pielęgniarki w celu uzyskania odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu – po wniosku do pracodawcy.

Miejscowość, data

Dane osobowe pielęgniarki

adres zamieszkania

nr prawa wykonywania zawodu

Szczegółowe dane podmiotu leczniczego

Nazwa, adres, dane kontaktowe

PRZEDSĄDOWE WEZWANIE DO ZAPŁATY

Niniejszym pismem wzywam do uregulowania należności wynikających z należnego odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu za okres 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2023 roku.

Wobec powyższego wnoszę o zapłatę kwoty 44 256,00 PLN. Wpłaty należy dokonać w terminie 14 dni od dnia otrzymania przedmiotowego wezwania na rachunek ………………………………………………………………………

W przypadku nieuwzględnienia wezwania sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego, co spowoduje wzrost kosztów po stronie Szpitala.

Dlaczego przedsądowe wezwanie?

Warto podkreślić, że przedsądowe wezwanie do zapłaty (po wniosku do pracodawcy) jest ważnym etapem w drodze do uzyskania odszkodowania z jeszcze jednego powodu. Otóż, przy przewlekłości postępowań sądowych wezwanie ma jedną z podstawowych zalet. Bowiem od dnia wymagalności roszczenia można w pozwie wystąpić o odsetki!

I jeszcze jedno wyjaśnienie. Skąd kwota 44 tys. PLN widniejąca w wezwaniu. Wezwanie dotyczy okresu 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2023. Tak jak to ujęto we wniosku do pracodawcy, który poprzedził wezwanie przedsądowe. Kwota to różnica na samym wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy grupą 6 a grupą 2 za powyższy okres.

Natomiast w pozwie, którego wzór także opublikujemy, będziemy się domagać nie tylko odszkodowania z tytułu różnicy w wynagrodzeniu zasadniczym, ale także pochodnych od tego wynagrodzenia czyli tzw. dodatków.

Redakcja pielegniarki.info.pl prosi o ocenę powyższego artykułu. Poprzez kliknięcie jednej z gwiazdek w sekcji – oceń artykuł. W skali od jednej do pięciu gwiazdek. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 167

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7907 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

2 min czytania
Posiedzenie zespołu omawiającego podwyżki w podmiotach leczniczych 29 sierpnia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poświęcono je głównie kwestiom finansowym,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Możliwość wyboru kilku dyżurów.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Poszukiwana pielęgniarka do stałej współpracy na oddział chirurgii ogólnej w Łodzi. Wynagrodzenie: 70 PLN brutto/godzinę Umowa: umowa zlecenie lub…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki – czy nastąpi likwidacja kolejnych specjalizacji?