Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych – dodatek Polish Nursing and Midwifery Portal: pielęgniarki odejdą, by szukać pracy za granicą; z braku położnych zagrożone funkcjonowanie oddziałów położniczych; ukryte kamery?! Wiele pielęgniarek jest oburzonych.

6 min czytania
Aktualności

 

Pielęgniarki odejdą, by szukać pracy za granicą

Liam Doran – sekretarz generalny Irlandzkiej Organizacji Pielęgniarek i Położnych INMO – stwierdził, że jeśli pielęgniarki i położne w tym kraju nie będą prawidłowo opłacane, to odejdą, by szukać lepszej pracy za granicą. Czytaj dalej…

 

Pierwszy strajk położnych w Irlandii Północnej

Członkowie Royal College of Midwives w Irlandii Północnej w dniu 30 kwietnia br. wyszli na cztery godziny na ulicę, a w dniach od 1 do 7 maja wzięli udział w innych formach akcji protestacyjnej. Położne w Irlandii Północnej zamierzają zorganizować strajk, którego podłożem jest spór o płace. Czytaj dalej…

 

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

 Rozmowa kwalifikacyjna może wydawać się czymś strasznym i powodującym niesamowity stres. Całkiem niepotrzebnie. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, a każda kolejna rozmowa rekrutacyjna będzie łatwiejsza i przede wszystkim przyjemniejsza. Czytaj dalej…

 

Z Anglii tylko w zeszłym roku wyjechało 5 500 pielęgniarek

Liczba pielęgniarek opuszczających Anglię dla lepszej płacy i warunków pracy jest na najwyższym poziomie od dziesięciu lat. Dane liczbowe pokazują, że tylko w zeszłym roku około 5 500 osób dołączyło do „pielęgniarskiego drenażu mózgów”. Dane z Brytyjskiej Centralnej Rady Pielęgniarstwa i Położnictwa (UKCC) wskazują, że liczba angielskich pielęgniarek opuszczających Wielką Brytanię w celu pracy za granicą wzrosła bardzo znacznie – od 3 400 pielęgniarek, które wyemigrowały w roku 1997, do obecnej wartości wynoszącej 5 500 emigrantek. Czytaj dalej…

 

Z braku położnych zagrożone funkcjonowanie oddziałów położniczych

Braki kadrowe wśród położnych zmuszają władze szpitali do zamykania oddziałów położniczych. The Royal College of Midwives szacuje, że w Wielkiej Brytanii brakuje nawet 10 000 osób z personelu położniczego, gdzie płace są niskie, a praca – bardzo stresowa. Czytaj dalej…

 

Pielęgniarki będą nadzorować położne?

Na stronie internetowej NMC opublikowano informację o zakończeniu niezależnego przeglądu regulacji dotyczących wykonywania zawodu położnej. Zarząd NMC akceptuje wynikające z tego przeglądu zalecenie, aby statutowy nadzór nad położnymi był w gestii pielęgniarek. Czytaj dalej…

 

Zabronić palenia w pracy pracownikom ochrony zdrowia?

Wielu ludzi nie chce uczestniczyć w biernym paleniu, dlatego wprowadza się coraz więcej przepisów mówiących o zakazie palenia tytoniu w poszczególnych miejscach i sytuacjach. W Wielkiej Brytanii tematem palenia przez pracowników służby zdrowia zajął się właśnie Department of Health. Czytaj dalej…

 

Tylko minimum obowiązków zawodowych

Pielęgniarki ze szpitala Beamount w Dublinie planują walczyć z niedoborem personelu, który dotyka również irlandzką ochronę zdrowia. Ich pomysłem na akcję protestacyjną jest zamiar wykonywania tylko minimum obowiązków zawodowych. Czytaj dalej…

 

Relokacja i praca pielęgniarki w Anglii – część 1

Wyjazd do pracy za granicę to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. Wymaga odwagi i determinacji, a kandydatom nasuwają się liczne pytania. W tym artykule, a także w następnych, postaramy się odpowiedzieć na wiele kluczowych pytań oraz udzielić jak najbardziej szczegółowych informacji. Czytaj dalej…

 
 

Hospital English

Wydawnictwo zostało przygotowane przez profesorów uniwersytetu medycznego z Oxfordu, którzy posiadają bogate doświadczenie w opracowywaniu oraz prowadzeniu kursów adaptacyjnych dla pielęgniarek z zagranicy. Czytaj dalej…

 

Niższe składki w irlandzkich Izbach Pielęgniarskich

Ponad jedna trzecia irlandzkich pielęgniarek i położnych zapłaciła w 2015  roku składkę w Izbach Pielęgniarskich w wysokości 150 €. Wywołało to falę protestów i krytyki skierowaną w stronę NMBI. Po interwencji związków zawodowych i przeprowadzeniu wielu rozmów podjęto decyzję o obniżeniu składki do 100 € rocznie. Czytaj dalej…

 
 

Irlandzkie pielęgniarki żądają zwiększenia zatrudnienia

W Szpitalu Uniwersyteckim w Cork pielęgniarki twierdzą, że oddział onkologiczny poważnie cierpi na niedobór personelu. W związku z tym zarząd szpitala do poniedziałku (11.05) miał przedstawić plan zatrudnienia nowych pracowników. Czytaj dalej…

 

Dni otwarte dla polskich pielęgniarek poszukujących pracy w Anglii

 W dniach 19 oraz 20 maja w Warszawie odbyły się Dni Otwarte firmy PCQ Recruitment. Czytaj dalej…

 

Ukryte kamery?! Wiele pielęgniarek jest oburzonych

Sprzęt elektroniczny do obserwowania, kontrolowania i nagrywania jest coraz powszechniejszy, także w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia. Używa go lub rozważa użycie część pracodawców, ale też niektóre rodziny pacjentów. Chcą mieć pewność, że opieka jest sprawowana na należytym poziomie. Czy to jest skuteczne rozwiązanie? I czy jest legalne? Burzliwa dyskusja trwa. Wiele pielęgniarek jest oburzonych. Czytaj dalej…

 

 Dwadzieścia wytycznych

Temat zgłaszania nieprawidłowości oraz osób zgłaszających (whistleblowers) został prześwietlony przez komisję Roberta Francisa. Jej raport mówi o „narażaniu standardów oraz o opiece nad pacjentem i leczeniu bez zachowania zasad bezpieczeństwa”, a także „braku świadomości kierownictwa szpitali”. „Pojawiają się niepokojące doniesienia o tym, co dzieje się z tymi, którzy zgłaszają uwagi. Tymczasem zaniedbanie zabrania głosu może kosztować czyjeś życie”. Czytaj dalej…

 

Niebezpiecznie zabierać głos

Gazeta The Telegraph w artykule Patricka Sawera pod tytułem „Wciąż nie jest bezpiecznie, aby zabrać głos” podaje w wątpliwość skuteczność raportu Francisa. „Demaskatorzy nielegalnych działań pracodawców ostrzegają, że należy uczynić więcej, aby chronić ich oraz dodać odwagi innym w NHS do przerwania milczenia” – czytamy. Czytaj dalej…

 

Nielegalne działania pracodawcy

Tematem gorącej dyskusji na Wyspach jest ostatnio problem zgłaszania nieprawidłowości w brytyjskiej służbie zdrowia, zarówno przez pacjentów, jak i ich bliskich oraz przez personel,    zwłaszcza pielęgniarki. A dokładniej – jak są traktowani ci, którzy „biją na alarm”. Mowa tu o sytuacjach, których konsekwencje mogą być tragiczne, jak na przykład zwiększona śmiertelność pacjentów… Czytaj dalej…

 

Pielęgniarka pomyliła leki. Co dalej?

Brytyjska Rada Pielęgniarek (NMC) zamierza wprowadzić usprawnienia procedury orzekania o zdolności do wykonywania zawodu (fitness to practice), gdy pielęgniarki są oskarżane o nieprawidłowości. Zmiany polegać mają m.in. na ograniczeniu przesłuchań, dotychczas powszechnie stosowanych. Czytaj dalej…

 

Diagnoza on-line zamiast na SOR

Minister zdrowia chce odciążyć lekarzy i pielęgniarki za pomocą nowatorskich diagnoz internetowych! „Ale to spowoduje jeszcze większe zatłoczenie najbardziej przeładowanych oddziałów ratunkowych!” – alarmują przeciwnicy. Czytaj dalej…

 

Szpital w Irlandii, rekrutacja w Polsce

Po wielu rozmowach i negocjacjach, odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, postanowiono otworzyć  szpital rehabilitacyjno-rekonwalescencyjny w Irlandii. Rekrutacje na stanowiska pielęgniarskie będą przeprowadzane również w Polsce. Czytaj dalej…

 

Ile zarabia pielęgniarka w Irlandii?

Jak donosi irlandzki dziennik Irish Examiner, w roku 2012 spośród wszystkich pielęgniarek pracujących w Irlandii utworzono ranking 25 najlepiej zarabiających. Najwyższe pensje w tej grupie wyniosły ponad 144 000 euro rocznie,  a jedna czwarta pielęgniarek z rankingu zarabiała ponad 140 000 euro rocznie. 19 pielęgniarek z najlepiej zarabiającej dwudziestkipiątki pracowało w obszarze zdrowia psychicznego. Ponadto z raportu HSE wynika, że wśród wszystkich irlandzkich pielęgniarek ponad 70 zarobiło w ciągu roku więcej niż 100 000 euro. Czytaj dalej…

 

Po co nam współpraca z agencją rekrutacyjną?

W czym taka firma może nam pomóc i czego powinniśmy oczekiwać? Czym różni się rynek pracy dla pielęgniarek w Wielkiej Brytanii od irlandzkiego? O swojej pracy i spostrzeżeniach opowiedziała nam Marta Ziółkowska, rekruter  i manager polskiego oddziału PCQ Recruitment. Czytaj dalej…

 

 

Zobacz także artykuły w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych. Nakład – 50 tysięcy egzemplarzy.

 

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 1/2016 – dodatek Doskonalenie Zawodowe: jak się dostać na dofinansowaną specjalizację; bezpłatne szkolenia

 

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 1/2016 – Jedyna taka wyszukiwarka dla pielęgniarek i położnych w internecie!

 

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 1/2016 – dodatek Polish Nursing and Midwifery Portal – nowe zasady uznawania kwalifikacji pielęgniarki w Anglii

 

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 1/2016 – komisja sejmowa o tzw. podwyżkach i braku pielęgniarek

 

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 1/2016 – nowy minister zdrowia zapowiada zmiany – coś wielkiego!

 

 
 
 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8419 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka poszkodowana w powodzi – "w tym dniu" miałam ślub córki.

2 min czytania
Pielęgniarka: „Powódź zaskoczyła nas w czasie kiedy mieliśmy się bawić i radować. Nie mieliśmy szans na wzięcie z domu choćby najpotrzebniejsze rzeczy”… W…
Aktualności

Ile pielęgniarek doświadcza wypalenia zawodowego?

1 min czytania
Badania w sektorze medycznym Szanowni Państwo, nazywam się Wiktoria i jestem studentką Psychologii w biznesie na Uniwersytecie WSB Merito w Chorzowie. Prowadzę…
Aktualności

Kalendarz dla pielęgniarek i położnych na 2025 r. Przedsprzedaż – skorzystaj z 10% rabatu.

1 min czytania
Kalendarz dla pielęgniarek i położnych Kalendarz to nieodłączny element planowania codziennych obowiązków. Jest to szczególnie istotne w zawodzie pielęgniarki i położnej. Jakie…
Komentarze