Opiekun medyczny asystentem pielęgniarki.

3 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-line
Opiekun medyczny asystentem pielęgniarki.

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych

W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowano petycję w sprawie poszerzenia kompetencji wybranej grupy pielęgniarek i położnych. Fragment poniżej.

Zwracamy się z wnioskiem do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, jako do przedstawicieli naszego zawodu o wystąpienie do Ministerstwa Zdrowia w sprawie wprowadzenia zmian w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej, mających na celu poszerzenie kompetencji tych zawodów.

W naszej ocenie najlepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie zapisów istniejącej ustawy o zawodzie felczera, na której można się wzorować w celu wykorzystania potencjału magistrów, licencjatów i specjalistów pielęgniarstwa i położnictwa. Jesteśmy przekonani, że nie wpłynie to na pogorszenie statusu zawodu, ale na zwiększenie jego atrakcyjności i prestiżu dla młodych osób, które zastanawiają się nad jego wyborem. Poza zachętą dla młodych ludzi byłaby to również zachęta dla innych pielęgniarek i położnych z tytułem mgr, licencjata czy specjalisty, które posiadają doświadczenie w zawodzie ale ze względu na warunki zdrowotne czy życiowe nie mogą pracować w trybie zmianowym na oddziałach szpitalnych. (…)

W Gazecie, zawarliśmy także interpelację Posła Jana Szopińskiego do ministra edukacji i nauki, w sprawie propozycji zmian w systemie kształcenia opiekunów medycznych.

W przedmiotowej interpelacji czytamy:

(…) W celu zachowania na rynku pracy osób, które zdobyły zawód wcześniej i umożliwienia im podniesienia kompetencji, proponuje się także rozważenie możliwości umownego podzielenia zawodu opiekuna medycznego na dwie kategorie kwalifikacji: świadczenie usług medyczno-pielęgniarskich oraz świadczenie usług pielęgnacyjno-opiekuńczych.

W takim przypadku możliwe było wprowadzenie nowej formy kształcenia – kursów uzupełniających z zakresu usług medyczno-pielęgniarskich dla opiekunów, którzy zdobywali ten zawód przed 1.09.2021 r., kończących się także egzaminem przeprowadzanym przez CKE. Proponuje się również przywrócenie możliwości zdobywania zawodu w trybie niestacjonarnym. (…)

Więcej w powyższej sprawie dowiesz się z bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Bezpłatne e-wydanie jest dostępne pod linkiem poniżej.

Tematy kwietniowego wydania Gazety Pielęgniarek i Położnych

Poniżej sygnalizujemy pozostałe tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Liczba niezaszczepionych pielęgniarek i położnych

Jedni dyrektorzy zwalniają niezaszczepionych pracowników, inni wstrzymują się z podejmowaniem ewentualnych sankcji. Jedni i drudzy opierają swoje postępowanie na tym samym rozporządzeniu. Tylko, że jakość tego rozporządzenia jest na takim poziomie, że każdy z dyrektorów inaczej je interpretuje.

Projekt ustawy z nową siatką płac

Po pięciu miesiącach prac nad nową siatką płac, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, ministerstwo zdrowia ogłosiło projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Ponad 3 tysiące miejsc na bezpłatnych specjalizacjach

W dniu 13 grudnia 2021 roku minister zdrowia ogłosił, że na dofinansowanych specjalizacjach dla pielęgniarek i położnych w roku 2022 będzie 2525 miejsc szkoleniowych. Dofinansowanie jednego miejsca szkoleniowego wyniesie 3950 PLN. Kwota na prowadzenie dofinansowanych specjalizacji to 10 milionów PLN.

Technika wykonywania iniekcji domięśniowych

Pielęgniarka i położna realizując zlecenie lekarskie w zakresie podawania leków ma obowiązek zapoznać się z informacjami producenta leku, zamieszczonymi w charakterystyce produktu leczniczego jak również w ulotce i stosować zalecenia producenta. Nie zawsze interakcje zachodzące pomiędzy lekami są widoczne.

Pielęgniarki – uchodźcy z Ukrainy – totalny chaos

W kwestii zatrudniania pielęgniarek z Ukrainy panuje totalna wolnoamerykanka uprawiana przez kadrę zarządzającą podmiotami leczniczymi. Jedni dyrektorzy uważają, że pielęgniarka z Ukrainy w trakcie procedury uzyskania warunkowego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki może już wykonywać zawód pielęgniarki.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 21

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1043 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki zdawały egzamin specjalizacyjny. Zobacz wyniki.

1 min czytania
Państwowy egzamin specjalizacyjny pielęgniarek i położnych – sesja wiosenna 2024 Pielęgniarki i położne od 8 kwietnia podejmują zmagania z egzaminami w różnych…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek a co z innymi zawodami?

1 min czytania
Poseł o wynagrodzeniach innych zawodów medycznych i niemedycznych w kontekście wynagrodzeń pielęgniarek… Poniżej publikujemy wypowiedź posła Janusza Cieszyńskiego, z dnia 11 kwietnia…
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.

3 min czytania
Hurtownie medyczne są bardzo ważnym ogniwem w skutecznej opiece zdrowotnej. Dostarczają niezbędne materiały, sprzęt oraz leki do placówek na całym świecie. Tym…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki straciły na Nowym Ładzie. Minister: naprawiamy to.