Oświadczenie dyrekcji CZD: "Zgodnie ze spójną opinią autorytetów prawniczych strajk personelu medycznego połączony z zaniechaniem świadczeń leczniczych jest – w świetle art. 19 ust. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – zachowaniem bezprawnym." Pewnie, bo my jesteśmy siostrami i mamy powołanie i misję…

3 min czytania
AktualnościStrajk pielęgniarek w CZD.
Oświadczenie dyrekcji CZD: "Zgodnie ze spójną opinią autorytetów prawniczych strajk personelu medycznego połączony z zaniechaniem świadczeń leczniczych jest – w świetle art. 19 ust. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – zachowaniem bezprawnym." Pewnie, bo my jesteśmy siostrami i mamy powołanie i misję…

                                                                   

     

 

Warszawa, dnia 27 maja 2016 r.
 

Oświadczenie

w dniu 26 maja o godzinie 6 rano zakończyła się kolejna tura rozmów dyrekcji z organizacją związkową na temat żądania zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego o 35% wszystkim pielęgniarkom i położnym zatrudnionym w Instytucie, zgłoszonego w sporze zbiorowym. Niestety, pomimo że wydawało się, iż możliwe jest osiągnięcie konsensusu, nie udało nam się dotychczas osiągnąć porozumienia. Do chwili obecnej organizacja związkowa nie ustosunkowała się do naszych propozycji (w załączeniu) i nie podjęła rozmów.
W związku z tym chciałabym przekazać Państwu najważniejsze informacje dotyczące sytuacji Instytutu i w tym kontekście – możliwej podwyżki wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.
 
W zdecydowanej większości przychody Instytutu stanowią środki otrzymywane od publicznego płatnika – NFZ, które są płatnością za udzielone świadczenia zdrowotne. Wysokość tych przychodów jest podobna od kilku lat i wynosi od 222 do 224 mln złotych rocznie. Jednocześnie zwiększają się koszty wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Koszty te wzrosły z 20,7% przychodów w 2014 roku do 24% w roku 2016. Tym samym koszt opieki pielęgniarskiej przypadający na 1 osobodzień hospitalizacji wzrósł o 14%.
Podczas rozmów z organizacją związkową przedstawiłam propozycje wzrostu wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych na poziomie, który jest w tej chwili osiągalny dla Instytutu. Zaproponowana podwyżka wynagrodzeń będzie możliwa dzięki spodziewanym oszczędnościom w innych wydatkach IPCZD. Wobec braku możliwości uzyskania dodatkowych środków zewnętrznych jakakolwiek większa podwyżka oznaczałaby destabilizację i tak trudnej już sytuacji finansowej Instytutu, a w perspektywie – mogłaby doprowadzić do wstrzymania działalności całego szpitala. Propozycja przedstawiona organizacji związkowej przewidywała również zapewnienie wypłaty pielęgniarkom i położnym za czas niewykonywania pracy w okresie strajku.
Obecną formę strajku uważam za środek niewspółmierny do oczekiwań strajkujących. Od momentu zgłoszenia sporu zbiorowego warunki płacy uległy wyraźnej poprawie w efekcie uruchomienia pierwszej transzy ministerialnego programu wzrostu wynagrodzeń.
Jednocześnie należy sprostować pojawiające się w mediach informacje, jakoby IPCZD wprowadził jedynie częściową podwyżkę w kwocie 200 złotych w miejsce obiecanych 400 złotych. W rzeczywistości IPCZD wprowadził podwyżkę wynikającą z ministerialnego programu w pełnej wysokości 400 zł. Ta kwota oznacza pełny koszt pracodawcy związany z podwyżką, co przekłada się na wzrost wynagrodzenia zasadniczego o ok. 233 złote. Z uwzględnieniem tej podwyżki obecne średnie wynagrodzenie pielęgniarek w IPCZD wynosi 4940 złotych w tym 150 zł za nadgodziny, przy czym wynagrodzenia wyższe, czyli przekraczające 5000 zł otrzymuje powyżej 40% pielęgniarek. Kolejna z trzech dalszych określonych rozporządzeniem Ministra Zdrowia transza na podwyżki zwiększy wynagrodzenia pielęgniarek o dodatkowe 400 zł brutto już od września br.
Ponadto przebieg akcji strajkowej budzi wątpliwości w świetle art. 19 ust. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zgodnie z tym przepisem niedopuszczalne jest zaprzestanie pracy w wyniku akcji strajkowych na stanowiskach pracy, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu. W ocenie IPCZD przebieg akcji strajkowej sprawił, że doszło do naruszenia dyspozycji tego artykułu – doszło do zagrożenia zdrowia i życia pacjentów.
Zgodnie ze spójną opinią autorytetów prawniczych strajk personelu medycznego połączony z zaniechaniem świadczeń leczniczych jest – w świetle art. 19 ust. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – zachowaniem bezprawnym. Za sprzeczne z prawem należy również uznać przesuwanie w czasie z powodu strajku terminów planowanych procedur medycznych w placówkach służby zdrowia, gdyż opóźnienie to może w istotny sposób rzutować na zdrowie, a niekiedy nawet na życie pacjentów.
Poniżej przedstawiam kluczowe informacje obrazujące sytuację pielęgniarek i położnych pracujących w Instytucie, jeśli chodzi o wynagrodzenia, liczebność grupy, obciążenie pracą – w zestawieniu z przychodami Instytutu.

źródło: strona internetowa CZD

Zobacz pełną treść powyższego oświadczenia

 

*Kliknij po więcej informacji

(czytano ponad 15 tysięcy razy, ponad 100 KOMENTARZY!)

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7270 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Stres i niepokój, jak sobie pomóc? Czy leki na uspokojenie rozwiążą problem?

3 min czytania
Stres towarzyszy nam każdego dnia, w pracy, w szkole, w domu. Na niektórych działa mobilizująco i daje siłę oraz motywację do działania,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wyższe pensje pielęgniarek albo zamykamy oddział.

4 min czytania
Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 9 września 2021 roku. Senator: Mamy pozwolić odejść tym pielęgniarkom? Panie Ministrze, pora na to, żeby…
AktualnościOferty pracy

Dodatkowa praca dla pielęgniarki. 50 godzin miesięcznie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Dzisiaj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych prezentujemy ofertę pracy dla pielęgniarki POZ w Warszawie. Pracodawca informuje, że…
Komentarze