Oszukają pielęgniarki? Kwota bazowa uwolniona nie 1 stycznia 2020 roku?

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

OSZUKAJĄ PIELĘGNIARKI? KWOTA BAZOWA

UWOLNIONA NIE 1 STYCZNIA 2020 ROKU? 

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 17 lipca 2019 roku w sprawie: pierwsze czytanie i rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Poseł Elżbieta Radziszewska (PO-KO):

Dziękuję bardzo. Pani minister, chciałabym zapytać, dlaczego państwo tak zaplanowali, że mówicie o podwyższeniu płacy minimalnej, natomiast nie dajecie na to środków. Ustawa nie przewiduje żadnych dodatkowych środków ani ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, ani ze strony ministerstwa, żeby pokryć tę podwyżkę. To znaczy, daje się możliwość podniesienia zarobków, i my jesteśmy za tym, natomiast nie daje się środków na ten cel. Oznacza to, że podmioty, które będą zobowiązane treścią tej ustawy do podniesienia wynagrodzenia, będą musiały wyasygnować środki własne. Te, które mają kontrakt z NFZ, z pieniędzy kontraktowych, a te, które nie mają, z wypracowanych środków własnych, jak czytamy. Niech podniosą ceny usług medycznych, to będą mieć pieniądze na podwyżki. To jest pierwsze pytanie. Bardzo łatwo jest mówić „podnieście pensje, tylko nie damy wam na to środków”, chociaż docelowo miliard na utworzenie Agencji Badań Medycznych zabraliście ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zamiast z budżetu państwa. Czyli, te pieniądze, które nie powinny iść na badania medyczne, zgodnie z ustawą, którą przyjęliście, mogłyby się teraz przydać na te podwyżki. Byłoby pokrycie finansowania podwyżek dla personelu medycznego.
Druga rzecz. Państwo podają, że podwyższają kwotę z 3900 na 4200. A dlaczego nie 4150 albo 4350? Z czego to wynika? Przecież bezkosztowo, bo wy nie dajecie na to ani złotówki. Dlaczego 4200, a nie inna kwota? Proszę uzasadnić merytorycznie, dlaczego jest to taka kwota. Dziękuję.

Przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urszula Michalska:

Dziękuję bardzo, panie przewodniczący. Urszula Michalska, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Projekt zmiany kwoty bazowej był kilkakrotnie omawiany na posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, ale zaskoczeni zostaliśmy w tym projekcie inną zmianą, która została wprowadzona bez żadnego uprzedzenia, a mianowicie, przesunięcie daty kwoty bazowej, która w pierwotnym brzmieniu ustawy przewidziana jest do 31 grudnia 2019 r. Sądziliśmy, że kwota bazowa podnoszona do 4200 zł będzie obejmować właśnie ten okres – II półrocze 2019 r. Od 1 stycznia 2020 r. podstawą do wyliczenia wzrostu wynagrodzeń miało być przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Tak się nie stało. To jest przedłużenie o pół roku, czyli do 30 czerwca 2020 r. Chciałabym więc zapytać, dlaczego? Skąd wzięła się taka zmiana, o której ani razu nie było mowy na spotkaniach, przede wszystkim ze stroną społeczną? Dziękuję.

Zobacz co o wynagrodzeniach pielęgniarek mówiła pani Ptok

źródło: stenogram posiedzenia komisji

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8268 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze