Ot, Polska związkowa! OPZZ i NSZZ "Solidarność" – niedopuszczalne jest pomijanie przy podwyżkach pielęgniarek: techników radiologii, techników sterylizacji, techników laboratoryjnych, fizjoterapeutów itd.

2 min czytania
AktualnościTzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych
Ot, Polska związkowa! OPZZ i NSZZ "Solidarność" – niedopuszczalne jest pomijanie przy podwyżkach pielęgniarek: techników radiologii, techników sterylizacji, techników laboratoryjnych, fizjoterapeutów itd.

 

 

10 sierpnia 2015 r. w siedzibie Pracodawców RP, odbyło się spotkanie organizacji pracodawców, dwóch reprezentatywnych organizacji związkowych (OPZZ i NSZZ „Solidarność") oraz strony rządowej, na którym omówiono mechanizm wprowadzenia podwyżek tylko dla pielęgniarek i położnych.

OPZZ reprezentowali: Wiesława Taranowska, Urszula Michalska i Stefan Przybysz.

Zdaniem zebranych propozycja Ministerstwa Zdrowia w sprawie podwyżek dla pielęgniarek i położnych jest niekorzystna zarówno dla szpitali, jak i dla wskazanej grupy zawodowej. W ocenie Pracodawców Rzeczypospolitej Polski bardzo źle się stało, że propozycja resortu została wypracowana bez udziału strony pracodawców, która mogła być cennym partnerem tego dialogu.

Zdaniem zebranych niedopuszczalne jest zarówno dzielenie pielęgniarek i położnych na lepsze (zatrudnione w szpitalach) i gorsze (zatrudnione u świadczeniodawców POZ), jak również  pomijanie innych zawodów medycznych tj. techników radiologii, techników sterylizacji, techników laboratoryjnych, fizjoterapeutów itd. Na takie rozwiązanie partnerzy społeczni  nie mogą się zgodzić.

Pracodawcy wskazywali również, że  projekt zarządzenia Ministra Zdrowia wprowadzający rozwiązanie na poziomie wynagrodzeń dla pielęgniarek w projekcie dotyczącym Ogólnych Warunków Umów budzi poważne wątpliwości formalne w zakresie możliwości jego wprowadzenia.

Zebrani zgodzili się, że  potrzebne jest wypracowanie długofalowego i kompleksowego rozwiązania, które obejmie zarówno system kształcenia, zatrudniania oraz zadań jakie są stawiane przed personelem pielęgniarskim. Niezbędne jest również określenie w sposób właściwy praw i obowiązków związanych z wykonywaniem zawodu pielęgniarki. Dopiero na tej bazie powinny być rozpatrywane kwestie związane z wynagradzaniem.

Wszystkie strony apelowały do ministra zdrowia o przywrócenie dialogu społecznego.

Powyższy komunikat pochodzi ze strony OPZZ

 


 

 

Ciekawe co na to władze związku pip?

Zawsze miałem mieszane uczucia, kiedy związek pip "współpracował" z innymi związkami zawodowymi. Organizował wspólne manifestacje ze związkami reprezentującymi inne grupy zawodowe. Także lekarzy(!)

To objaw słabości związku, który nie potrafi samodzielnie walczyć o prawa 300 tysięcznej rzeszy pielęgniarek i położnych wykonujących wolny zawód. 

 

Zobacz także:

16 lipca 2015 rokuOt, niespodzianka – związki, tak związki (!) piszą do ministra zdrowia: podwyżki dla pielęgniarek i położnych nie mogą odbywać się kosztem innych zwodów.

Mariusz Mielcarek

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7906 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Aktualności

Dla kogo jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

2 min czytania
W dzisiejszych czasach zdrowie jest jednym z najcenniejszych skarbów, którymi dysponujemy. W związku z tym, prywatne ubezpieczenie zdrowotne staje się coraz bardziej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 65–70 PLN netto/godz.

1 min czytania
Oferta odmienna od innych… W dniu dzisiejszym publikujemy kolejna ofertę pracy skierowaną do osób wykonujących zawód pielęgniarki. Ta oferta jest odmienna od innych…
Komentarze