Pacjentka z dodatnim HCV-em.

2 min czytania
AktualnościHCV i HIVPostępowanie w przypadku ekspozycji na HBVPraktyka zawodowa
Pacjentka z dodatnim HCV-em.

Szanowni Państwo. Jestem pielęgniarką pracuje ………Na naszym oddziale została przyjęta pacjentka z dodatnim HCV-em. Podczas usuwania wenflonu u tejże pacjentki z powodu jego niedrożności doszło do ekspozycji. Krew i nagromadzony płyn wytrysnąl i dostał sie do moich ust i błon śluzowych nosa. Nadmienieniam iż miałam stan zapalny dziąseł i sączyła mi sie ropa .Wyplułam nagromadzoną ślinę i wypłukałam kilkakrotnie usta i nos.

Natychmiast zgłosiłam fakt lekarzowi dyżurnemu, który skonsultował sie z lekarzem chorób zakaźnych. Moja pani doktor była zdecydowana w razie potrzeby odesłać mnie do Chorzowa na Oddział Chorób Zakażnych celem przyjęcia leków anty wirusowych. Lekarz dyżurny z oddziału zakażnego w moim szpitalu sam jednak nie wiedział do końca jak ma postąpić. Stwierdził iż zadnych leków antywirusowych mi nie podadzą gdyż to podaje sie tylko w przypadku gdybym zakuła się od narkomana lub prostytutki. Z podsłyszanej jednak rozmowy lekarzy wywnioskowałam iż chodziło tu tylko o koszty i o obawe przed dyrektorem szpitala który moze być niezadowolony z dodatkowych kosztów. Rano pobrano tylko krew mnie i pacjentce celem wykonania badań. Wynik dodatni HCV u chorej potwierdził sie na szczęscie HBs i HIV wyszedł ujemny. Dopiero po 5 dniach przyjął mnie na korytarzu lekarz chorób zakażnych odsyłając mnie jednak najpierw do lekarza zakładowego i każąc przyjść za dwa dni mimo iż badania wykazały niski poziom p/ciał u mnie.
Czy naprawdę nie ma leku który zmniejszył by ryzyko zarażenia HCV i czy to prawda, że nie musiałam dostać leków zapobiegawczo. Przecież jeszcze wtedy nie było wyników badań ani HIV ani HBS chorej.Czy nie zapomniano tu o najważniejszej rzeczy jaką
jest moje zdrowie???A może powinnam zrobić tak jak moje koleżanki które rzadko zgłaszają takie incydenty, gdyż boją sie swoich przełożonych.Teraz sama żałuje że to zrobiłam bo na każdym kroku słyszę jaka jestem nieudolna.W gruncie rzeczy to i tak co ma być to będzie i chwała Bogu że chociaż HIV wyszedł ujemny.Cały czas słyszę o dochodzeniu dlaczego miałam otwarte usta, nikt nie pomyśli, że może uspakajałam chorą. W takim momencie pomimo że bardzo lubie to co robie i ponoć jestem dobrą pielęgniarką myślę o rezygnacji z zawodu.

Prosze o szybką odpowiedź

Imię i Nazwisko autorki listu do wiadomości redakcji Portalu

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Na każdym oddziale w Pani szpitalu powinna być zakładowa instrukcja postępowania w razie wystapienia ekspozycji, w której zawarty byłby schemat postepowania. Zapraszam do lektury artykułu z Medycyny Praktycznej ’Postępowanie w przypadku ekspozycji pracowników służby zdrowia na HBV, HCV i HIV Aktualne wytyczne Centers for Disease Control and Prevention’, którego autorem prof. dr hab. med. Jacek Juszczyk Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych AM w Poznaniu. Ostatnia modyfikacja artykułu 6 wrzesnia 2006 roku.

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8303 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Pielęgniarki z Ukrainy będą musiały znać język polski. Od kiedy?

3 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wymogach dla pielęgniarek z Ukrainy w zakresie znajomości języka polskiego… Komunikat Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w sprawie prawa…
Komentarze