Panie ministrze, skrzywdził Pan wiele pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineNowa siatka płac
Panie ministrze, skrzywdził Pan wiele pielęgniarek.

Siatka płac 2022

W Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych redakcja kilkukrotnie nakreśliła sytuację w zakresie wynagrodzeń zasadniczych jednej z grup pielęgniarek i położnych. Chodzi o osoby, które posiadają tytuł licencjata. Poruszona kwestia dotyczy tytułu licencjata uzyskanego także przez pielęgniarki i położne absolwentki LM oraz SM, również na studiach pomostowych. Żonglowanie przez ministra zdrowia oraz związki zawodowe powoduje totalne rozgoryczenie w środowisku pielęgniarskim.

Należy ze zrozumieniem podejść do licznych postulatów samych pielęgniarek i położnych oraz do interpelacji poselskich i wystąpień władz pielęgniarskich do ministra zdrowia. Pielęgniarki i położne oczekiwały, że w związku z uzyskaniem tytułu licencjata na studiach pomostowych uzyskają gratyfikację finansową poprzez wyższy współczynnik pracy. Niestety prawda jest brutalna. Sama koncepcja siatki płac pielęgniarek i położnych oparta jest na absurdalnych założeniach. Skutki tego są fatalne. Natomiast naprawa jej poprzez jakieś wyrywkowe i nieprzemyślane poprawki jeszcze bardziej pogarsza sytuację. Dlatego zabawa ministra zdrowia z grupą pielęgniarek z licencjatem jest żenująca.

Część pielęgniarek z grupy 9 przeniesiono do grupy 8 z dniem 1 lipca 2021 roku

Przeniesienie od 1 lipca 2021 roku osób z licencjatem z grupy 9 do 8 było posunięciem co najmniej nieprzemyślanym. Zdaje się, że autorzy tego pomysłu nie mają pojęcia o realiach wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki i położnej.

To po to walczyliśmy latami o uznanie kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych absolwentek LM i SM, żeby teraz minister zdrowia tym pielęgniarkom pokazał środkowy palec? Minister zdrowia zapewne nie jest złośliwy. Jego postępowanie wynika tylko z kalkulacji politycznej. Znów będzie można powiedzieć, że coś dobrego zrobiono dla pielęgniarek i położnych – doceniono pielęgniarki z licencjatem, przenosząc je do grupy pielęgniarek ze specjalizacją. Cudownie! Tylko siatka płac to system naczyń połączonych.

Dlaczego absolwentka z tytułem licencjata ma mieć ten sam wskaźnik pracy co pielęgniarka z 30-letnim stażem pracy i specjalizacją? Dlaczego pielęgniarka z licencjatem, która uzyska tytuł specjalisty, nadal będzie miała ten sam współczynnik pracy i to samo wynagrodzenia zasadnicze?
Natomiast pielęgniarka z tytułem magistra, która uzyska tytuł specjalisty, będzie zaszeregowana do grupy 7, a jej wynagrodzenie zasadnicze ulegnie znacznemu podwyższeniu. Dlaczego zrównano tytuł magistra z tytułem licencjata? Osoby z tymi tytułami są w
jednej grupie.

Te wszystkie pytania tylko potwierdzają tezę, że siatka płac pielęgniarek i położnych to radosna twórczość urzędnicza, która doprowadziła do skonfliktowania środowiska pielęgniarskiego, krzywdy wielu osób i odarcia z godności zawodowej najbardziej doświadczonej kadry
pielęgniarskiej.

Czy może być coś bardziej bezprawnego i niesprawiedliwego? Ponadto rola związków zawodowych w powyższej sprawie to czysta obrzydliwość. Ten temat będzie przedmiotem kolejnych numerów Gazety, a także artykułów na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Jakież to czasy nastały, że strona rządowa ma swoje związki? I z nimi prowadzi dialog.
Podpisuje z nimi porozumienia. To znaczy sama ze sobą…

Więcej w tej sprawie, przeczytasz w artykule na stronie 3 w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 106

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1102 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla dwóch pielęgniarek. Do 110 zł brutto/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Ośrodek Medical Concierge Centrum Medyczne prowadzi badania kliniczne II i III fazy. Aktualnie ośrodek poszukuje do pracy dwóch…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2026 r.

1 min czytania
Propozycja Ministerstwa Zdrowia w sprawie wynagrodzeń zasadniczych personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku W artykule zamieszczonym w lipcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Ile pielęgniarek z Ukrainy złożyło dokumenty.