Pedagogika a pielęgniarstwo.

2 min czytania
AktualnościListy i pytania do redakcji

Witam. Ukończyłam studia magisterskie z pedagogiki, na wydziale; pedagogika pozaszkolna. Pracuję jako pielęgniarka od 15 lat w oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Chciałabym sie dowiedzieć czy moje ukończone studia można uznać jako podniesienie kwalifikacji zawodowych. Czy istnieją przepisy ,że po 2010 roku mogę nadal pracować jako pielęgniarka i czy powinnam skończyć licencjat z pielęgniarstwa. Pozdrawiam


Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zdecydowanie należy uznać, że studia które Pani ukończyła nie są doskonaleniem zawodowym w rozumienu ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej i nie można uznać ich ukończenia jako podniesienia kwalifikacji zawodowych pielęgniarki i położnej.

Ustawa ta reguluje, że pielęgniarka, położna ma obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz prawo do doskonalenia zawodowego w różnych rodzajach kształcenia podyplomowego. Kształcenie podyplomowe może być prowadzone w trybie dziennym, wieczorowym, zaocznym lub mieszanym.
Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej ustanawia następujące rodzaje kształcenia podyplomowego:
1)szkolenie specjalizacyjne, zwane "specjalizacją",
2)kursy kwalifikacyjne,
3)kursy specjalistyczne,
4)kursy dokształcające.

Podniesienie kwalifikacji zawodowych można uzyskać także między innymi poprzez:

  • studia licencjackie
  • magisterskie
  • oraz zawodowe tzw. pomostowe.

Należy jednak traktować sprawy w tym zakresie bardzo indywidualnie. Jeśli naczelna pielęgniarka ukończy studia na kierunku zarządzanie i marketing w zakładach opieki zdrowotnej to jej pracodawca uznałby to zapewne jako podniesienie kwalifikacji zawodowych. Są to sprawy nieraz bardzo dyskusyjne. Ich niejednoznaczność wychodzi z całą siłą w trakcie postępowania konkursowego na kierownicze stanowiska w zakładach opieki zdrowotnej. Ale to już inny temat.

Odpowiadając na drugą część pytania "Czy istnieją przepisy ,że po 2010 roku mogę nadal pracować jako pielęgniarka i czy powinnam skończyć licencjat z pielęgniarstwa", zachęcam Panią do informacji zawartych w poniżej umieszczonych linkach.

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

Zobacz też:

W związku z licznymi informacjami w prasie i mediach o tym, że absolwentki liceum medycznego i studium w 2010 roku stracą uprawnienia zawodowe i zostaną asystentkami pielęgniarek przedstawiamy odpowiedź ministerstwa zdrowia na interpelację w tej sprawie!!.

Uczelnie wyższe prowadzące studia pomostowe w ogłoszeniach o rekrutacji piszą wprost lub sugerują, że nie ukończenie studiów pomostowych spowoduje w przyszłości utratę prawa wykonywania zawodu i degradację do roli pomocy pielegniarskiej.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7906 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Aktualności

Dla kogo jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

2 min czytania
W dzisiejszych czasach zdrowie jest jednym z najcenniejszych skarbów, którymi dysponujemy. W związku z tym, prywatne ubezpieczenie zdrowotne staje się coraz bardziej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 65–70 PLN netto/godz.

1 min czytania
Oferta odmienna od innych… W dniu dzisiejszym publikujemy kolejna ofertę pracy skierowaną do osób wykonujących zawód pielęgniarki. Ta oferta jest odmienna od innych…
Komentarze