PFSz: odgórne normy zatrudnienia pielęgniarek niepotrzebne!

1 min czytania
AktualnościNowe normy zatrudnienia pielęgniarek.
PFSz: odgórne normy zatrudnienia pielęgniarek niepotrzebne!


ODGÓRNE NORMY ZATRUDNIENIA NIEPOTRZEBNE

PFSz uważa, że odgórne wprowadzenie norm zatrudnienia pielęgniarek w wyniku negocjacji środowiska pielęgniarskiego oraz Ministerstwa Zdrowia było niepotrzebne

Przykłady szpitali, np. poziomu ogólnopolskiego (link do publikacji Menedżera Zdrowia poniżej) wykazuje, że wprowadzenie norm zatrudnienia pielęgniarek definiowane w przeliczeniu na łóżko, nie było potrzebne. W przypadku opisywanego szpitala, kluczowa jest organizacja pracy w oparciu o zespoły lekarsko-pielegniarskie, jego zasoby oraz resortowy charakter.

PFSz od początku stoi na stanowisku, że kwestię wielkości zabezpieczenia kadrowego, w tym szczególnie pielęgniarskiego należy pozostawić w gestii kierownictw szpitali, w skład których wchodzi przecież menedżer ds pielęgniarstwa.

Zwracamy uwagę także na rosnącą rolę opiekunów medycznych (asystentów pielęgniarek) oraz ratowników medycznych w niektórych obszarach szpitala – tych profesji normy ustalone pod naciskiem środowiska pielęgniarek i bez udziału menedżerów szpitali, niestety nie uwzględniły.  PFSz zauważa, że dyrektorzy szpitali zachowują sie racjonalnie i tam, gdzie było to stosowne i możliwe dostosowali liczbę łóżek do potrzeb pacjentów.  PFSz sygnalizuje rosnący problem z pozyskaniem i utrzymaniem kadry zarządzającej w polskich szpitalach.  No czele przyczyn problemów  w tym obszarze znajduje się obecnie zjawisko stopniowego pozbawiania dyrektorów podstawowych narzędzi zarządczych, w tym szczególnie w szczególnie w kluczowym obszarze kadrowo-płacowym.

W sprawach norm Zarząd PFSz rozmawiał niedawno z Zofią Małas, Prezes NIPIP oraz Maciejem Miłkowskim, Wiceministrem Zdrowia.

Czytaj: Grzegorz Gielerak o normach pielęgniarskich w Wojskowym Instytucie Medycznym.

źródło: strona internetowa Polskiej Federacji Szpitali –
20 lutego 2019 roku

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8989 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

NFZ o zasadach przypisania pielęgniarek do grup.

4 min czytania
NFZ publikuje pytania oraz odpowiedzi w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek po dniu 1 lipca 2020 roku Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w…
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Aktualności

Pielęgniarki – co się dzieje z naszym zawodem.

2 min czytania
Pielęgniarka licencjat i specjalista – nadal pracuję przy łóżku chorego Publikujemy wypowiedzi pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych….
Komentarze